Budowa domu bez pozwolenia

Własny dom bez wielu formalności, kierownika budowy i dziennika budowy jest jak najbardziej realny. Oczywiście do pewnej wielkości, a od stycznia 2022 roku będzie to 70 mkw powierzchni zabudowy. Jak więc taki dom zaplanować i zbudować?

Domy bez pozwolenia można stawiać od kilku lat – zwykle były to domki rekreacyjnie, maksymalnie do 35 mkw. Jednak od stycznia 2022 roku ta sytuacja się zmieni. Ustawa o budowie małego domu mieszkalnego wprowadza możliwości budowy takich budynków mieszkalnych w procedurze zgłoszenia. Do zgłoszenia trzeba będzie dołączyć projekt budowlany. Ma to być budynek o powierzchni zabudowy do 70 mkw do dwóch kondygnacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem takiej budowy? Okazuje się, że trochę tego jest, ale po kolei.

Domy bez pozwolenia – dokumentacja

Okazuje się, że na podstawie zgłoszenia wybudujemy tylko dom jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany. Projekty domów bez pozwolenia muszą uwzględniać sporo szczegółowych przepisów dotyczących spraw taki jak m.in. odległość szamba od sąsiedniej posesji albo określonych odległości przeciwpożarowych między budynkami. Wszystko to należy ująć w projekcie budowlanym a finalnie zależy do oceny urzędnika, więc często sporo osób nie chce już robić sobie dodatkowych „kłopotów” i ubiegają się o pozwolenie na budowę. A jeżeli zależy komuś na pozwoleniu na budowę na dom całoroczny murowany, to wymaga to takich samych dokumentów jak przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. 

Jakie są potrzebne dokumenty?

Oprócz wspomnianego już zgłoszenia budowy, którego wzór dostępny jest na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii potrzebne są również:

  • 3 egzemplarze projektu budowlanego;
  • Inwestor będzie zobowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna;
  • MPZP (gdy dokument nie został ustanowiony – decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).

Dom bez pozwolenia: kiedy można rozpocząć budowę?

Tak więc budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Prócz domów jednorodzinnych wprowadzono także nowy parametr dla domów “rekreacji indywidualnej” czyli tzw. domów letniskowych. Tu także przewidziano maksymalną powierzchnię zabudowy do 70 m2 (od 35 m2)  gdzie przy zgłoszeniu trzeba pamiętać o tym, że rozpiętość elementów konstrukcyjnych budynku nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może być większa niż 2 m.

Ten nowy element prawa budowlanego jest częścią „Polskiego Ładu” wchodzącego w życie od 2022 roku. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw wydawana ma być w ciągu 21 dni. Choć eksperci są bardzo sceptyczni co do tego terminu. Niestety, zwykle wydawanie takich decyzji trwa miesiącami. Pamiętajmy także że i tym razem organ będzie odejmował od 21 dni termin potrzebny na uzgodnienie decyzji z organami współdziałającymi. 

Jak długo trwa budowa domu bez pozwolenia?

Uzbrojeni w projekt domu oraz w “milczącą zgodę” na budowę, która dla domów do 70 m2 powierzchni zabudowy trwa 21 dni, możemy rozpocząć budowę. Takie domy można postawić nawet w ciągu kilku tygodni – np. domy modułowe, które stawia się z gotowych elementów. Dłużej trwa budowa domów metodą tradycyjną – nawet do dwóch lat. Oczywiście wszystko zależy od projektu domu, zasobów finansowych i wielkości budynku!

Poszukaj projekty małych domów z MURATOREM – zobacz dom 70m2 z kolekcji MURATORA.

Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów do 70 m2 – MURATOR – https://projekty.muratordom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here