Dlaczego warto zdecydować się na płyty chodnikowe z granitu?

0
225

Zdecydowanie kochamy materiały, które są długowieczne, niemal niezniszczalne, a także wyglądają pięknie i elegancko. Bez wątpienia do takich materiałów należy granit. Najczęściej widujemy go na działkach w formie kostki brukowej i schodów. Na rynku dostępny jest także w formie płyt chodnikowych, czy też płytek tarasowych i okładzinowych, które coraz chętniej stosowane są do wykańczania elewacji. Wykorzystywany jest także do aranżacji wnętrz.

Dlaczego granit jest taki popularny?

Przede wszystkim jest odporny na ścieranie i pękanie, co czyni go jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów, który posłuży nam nie przez lata, a przez pokolenia. Płyty chodnikowe z granitu są mrozoodporne, nie chłoną wody i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sięgają po niego miłośnicy wyjątkowej estetyki kamienia naturalnego. Piękne, niepowtarzalne wzory, jakie naturalnie powstają w granicie cieszą oko i sprawiają, że nasze otoczenie staje się choć odrobinę szlachetniejsze niż betonowe sąsiedztwo. Płyty chodnikowe z granitu często układane są w formie mozaik razem z mniejszą kostką granitową. W tej formie można go spotkać na eleganckich placach miejskich, czy też na prywatnych, eleganckich posesjach. Granit występuje w wielu kolorach – od najbardziej popularnego- szarego, różowawego, przez czerwony, brązowy, czarny, aż po subtelne odcienie niebieskiego.

Płyty granitowe: płomieniowane czy polerowane – które wybrać na chodnik?

Jedną z najważniejszych cech dobrej posadzki z płyt chodnikowych jest bezpieczeństwo osób, które się po niej poruszają. Granit jest w tym kontekście niezawodny – nie szczerbi się, nie rozwarstwia się, nie wypacza się, ani nie pęka (jeśli został odpowiednio ułożony), dzięki temu nie powstają nierówności, o które można się potknąć. Do tego płomieniowane płyty są całkowicie antypoślizgowe. Najlepiej sprawdzą się jako posadzka zewnętrzna, na tarasach i schodach. Przez swą chropowatą strukturę stają się bardziej podatne na zabrudzenia i trudniej utrzymać je w bezwzględnej czystości, jednak płyty chodnikowe stosowane w naszej strefie klimatycznej muszą być bezpieczne w użytkowaniu także w zimie i podczas deszczu. Z tego powodu zdecydowanie rzadziej stosuje się bardziej eleganckie i łatwiejsze w utrzymaniu płyty polerowane – kiedy spadnie na nie śnieg, mogą zamienić się dosłownie w lodowisko. Dlatego właśnie układa się je na wewnętrznych patiach oraz jako płyty posadzkowe wewnątrz budynków w szerokich holach, foyer oraz innych przestrzeniach reprezentacyjnych. Wyglądają olśniewająco- ich błyszcząca powierzchnia naprawdę robi wrażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here