Drewniane meble

Meble towarzyszą nam od zarania dziejów, już w starożytności grecy i rzymianie używali skrzyń do transportu dobytku, a co za tym idzie do przechowywania ich w swoich domostwach. Wtedy już można zaobserwować początki powstawania prymitywnych pojemników, które można nazwać meblami.

Na rynku dostępne jest kilkanaście różnych rodzajów materiału z którego wykonane są meble. Samego drewna jest tyle rodzajów co gatunków drzew na całej kuli ziemskiej. Na nasze szczęście meble nie są produkowane tylko z drewna, lecz z wielu innych surowców. Czasem są to pochodne drewna lub w jakikolwiek z nim powiązane nawet w najmniejszym stopniu. Z najpopularniejszych materiałów dostępnych na rynku można zbudować meble między innymi z:
– naturalnego drewna,
– płyty wiórowej,
– płyty MDF,
– szkła.
Teraz każdy z surowców opiszę w kilku konkretnych zdaniach.

Pierwszym materiałem, jaki opisze będzie szkło. Szkło nie jest głównym materiałem z którego powstają meble jest za to bardzo dobrze wyglądającym dodatkiem, który cieszy oko. Szkło tradycyjnie było osadzane w drewnianych bądź aluminiowych ramkach, dziś natomiast możemy zaobserwować całkowicie wypełnione szkłem fronty mebli. Możemy dostać szkło przejrzyste, lakierowane, matowe barwione na kolor, który nam tylko przyjdzie do głowy bądź w formie witrażu. Słowem szkło użyte w meblach jest praktyczne, a zarazem bardzo dobrze się prezentuje.

Drugim z materiałów wykorzystywanych do budowy mebli, który opiszę będzie płyta MDF, jedną z głównych cech tego materiału jest porównywalna twardość do litego miękkiego drewna. Taka płyta zazwyczaj pokryta jest folią PCW, melaminą lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. Jeśli spojrzymy na cenę to płyta MDF wypada korzystniej niż naturalne drewno a zarazem jest równie trwała jak drewno i odporna na wilgoć. Jest to na pewno ciekawa alternatywa dla naturalnego drewna warta uwagi.

Trzecią opcją którą przytoczyłem wyżej jest płyta wiórowa. Jest prawdopodobnie najpopularniejszą alternatywą dla naturalnego drewna ze względu na swoją niską cenę oraz bogactwo wzorów i odcieni. Sama płyta jest niezbyt trwała i mało odporna na wilgoć lecz jeśli dobrze zabezpieczymy poprzez lakierowanie posłuży nam parę dobrych lat. Płyta wiórowa jest krucha dlatego nie możemy pozwolić sobie na wyszukane kształty i wzory, jakie oferuje nam naturalne drewno bądź płyta MDF.

Ostatnim, ale za to moim skromnym zdaniem najciekawszym surowcem do produkcji mebli, jest naturalne drewno, jest bardzo twarde zwłaszcza gatunki liściaste, czyli dąb czy buk. Do produkcji mebli używa się między innymi drewna sosnowego brzozowego i olchowego. Drewno takie poddawane jest specjalistycznej obróbce czyli jest woskowane i lakierowane co daje niespotykany wygląd oraz wydłużaj czas użytkowania takich mebli. Jeżeli spojrzymy na cenę naturalnego drewna nie należy ona do najniższych, często spotykane jest bejcowanie tańszego wtedy uzyskamy imitację o wiele droższego drewna. Jeszcze bardziej eleganckim sposobem prezentacji drewna jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku.Niestety drewno pod wpływem dużych zmian wilgoci może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

Moim skromnym zdaniem drewno i tak wypada najlepiej, jest dużo zdrowsze w odbiorze niż np. płyta wiórowa przepełniona klejem i innymi szkodliwymi substancjami, drewno wygląda najlepiej z dostępnych materiałów i można z niego osiągnąć dużo ciekawsze rzeczy niż z reszty ponieważ jest prostsze w obróbce.

Jeśli chcemy wyposażyć nasze miejsce zamieszkania w meble to powołując się powyższe argumenty proponuję wybrać meble drewniane. Ciekawą lecz droższą propozycją jest drewniana podłoga którą szczerze polecam. Meble drewniane jakie możemy dostać w praktycznie każdym większym sklepie meblowym. Bardzo popularną a zarazem niezbędną rzeczą która winna znajdować się w każdym domu jest stół, stoły z litego drewna to podstawa każdej jadalni. Są eleganckie a zarazem uniwersalne i ponadczasowe. Drewniany stół sprawdza się w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Stoły drewniane dzięki zastosowaniu orientalnego drewna mają dekoracyjny charakter, dzięki czemu stanowią wyjątkowy element estetyki wnętrza, nie tracąc przy tym nie ze swojej funkcjonalności. Stoły które możemy dostać na rynku mają przeróżne kształty oraz kolorystykę. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianego stołu będzie on nam służył przez kilka ładnych lat.

Kolejnym typem mebli drewnianych które mogę polecić jest wszystkim znana od dziecka komoda, która gościła w każdym domu. Jest to mebel wielofunkcyjny, jest mole widziana w sypialni, salonie, pokoju dziecka, łazience a nawet jest spotykana w przedpokoju. Dzięki temu że mamy opcję wyboru ustawienia drzwi jak i szuflad, komoda może spełniać najróżniejsze funkcje. Możemy kupić komodę z drewna sosnowego, dębowego, bukowego, mahoniowego, akacjowego, lipowego czy nawet hebanowego w przeróżnych stylach. Rynek proponuje nam komody rustykalne, klasyczne, nowoczesne, kolonialne czy nawet retro, słowem każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego mieszkania. Największą popularnością cieszą się komody z drzewa twardego czyli dębowe i bukowe. Uważam że mebel ten powinien znaleźć się w każdym domu ze względu na jego wszelakie zastosowanie i możliwość adaptacji w większości pomieszczeń w typowym domu.

Czym by był dom bez wielkiego drewnianego łóżka, w tym segmencie też możemy znaleźć szeroki wachlarz produktów w różnych kształtach i kolorach. Od wyboru łóżka do sypialnie w dużej mierze zależy komfort snu. Łóżko wypływa na stylistykę pomieszczenia, zwłaszcza gdy posiada zdobioną ramę bądź wyszukany kolor. Bardzo kusząca przy zakupie jest minimalistyczna stylistyka produktu oraz jest wysoka trwałość. Drewniane łoże świetnie komponuje się z wieloma kolorami oraz dodatkami, dlatego świetnie odnajduje się w niemalże każdym wnętrzu.

Podsumowując, meble drewniane świetnie adaptują się w większości wnętrz poprzez swój klasyczny wygląd oraz prostą a zarazem wyszukaną budowę. Może meble drewniane nie należą do najtańszych ale jeszcze nikt nie był niezadowolony z ich wyglądu oraz trwałości w użytkowaniu. Słowem polecam je każdemu ktoś się zastanawia, ponieważ nie ma w tym przypadku nad czym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here