Jakie projekty domów drewnianych są najtańsze w budowie

Drewniane domy od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, także wśród inwestorów planujących wzniesienie nowego budynku. Powstające współcześnie projekty domów drewnianych często nawiązują do tradycyjnej stylistyki, jednak architekci przykładają wiele uwagi do tego, by spełniały rygorystyczne normy energetyczne. Osoby ceniące nowoczesną stylistykę również mogą znaleźć propozycję drewnianego domu, która z pewnością im się spodoba. Warto wziąć pod uwagę budowę domu w tej technologii, ponieważ koszt budowy może być kilkukrotnie niższy, niż domu z cegły.

Jakie projekty domów drewnianych są najpopularniejsze?

Drewniana zabudowa kojarzy się przede wszystkim ze stylem rustykalnym lub skandynawskim, a od niedawna w Polsce rozpowszechniają się także domy kanadyjskie. Tym, co łączy te rodzaje domów jest to, że mają zarówno drewnianą elewację, jak i  konstrukcję. Wiąże się to z niskimi kosztami budowy i oszczędnością na fundamentach, które mogą być mniej nośne, niż przy zastosowaniu cegły.

Projekty domów drewnianych – zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne

Tradycyjne projekty drewnianych domów często od zewnątrz do złudzenia przypominają wiejskie chaty, zwłaszcza gdy zastosuje się także klasyczne pokrycie dachu. W środku są jednak dostępne wszelkie nowoczesne udogodnienia, a rozkład pomieszczeń również odpowiada raczej nowoczesnym trendom. Warto wiedzieć, że drewno ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, natomiast – w przeciwieństwie do muru – nie trzyma ciepła. Z tego powodu domy drewniane są łatwe do ogrzania i nie ucieka z nich ciepło, ale ściany nie oddają później zebranego ciepła. Należy więc szczególnie zadbać o uszczelnienie drzwi i okien, by zapobiec uciekaniu ciepła. Dobrze wykonany i uszczelniony dom z drewna może więc być energooszczędny.

Nowoczesne projekty domów z drewna często są tworzone z myślą o nowoczesnym wykończeniu, ale najczęściej w delikatny sposób nawiązują do klasycznych form. Zwykle są to więc budynki w kształcie prostopadłościanu ze spadzistym dachem. Tym, co wyróżnia je od tradycyjnych domów jest wykończenie. Dominują gładkie elewacje i duże przeszklenia, a także łączenie materiałów – zdarza się, że elewacja domu z drewna składa się także z elementów z cegły czy metalu. Przede wszystkim jednak króluje minimalizm, a wszelkie zdobienia opierają się raczej na barwie i wykończeniu, niż wymyślnych kształtach czy wzorach. W nowoczesnych projektach domów z drewna kładzie się nacisk na funkcjonalność – stąd najczęściej znajdziemy propozycje budynków o zwartej bryle i z dużymi przeszkleniami.

Na co zwracać uwagę przeglądając projekty domów drewnianych?

Ważne jest, by mieć pewność, że możemy zrealizować dany projekt na konkretnej działce. Z tego powodu najlepiej jest w ogóle myśleć o zakupie projektu już posiadając ziemię i znając wytyczne wynikające z planu miejscowego. Po zapoznaniu się z dokumentem można zacząć poszukiwania – dobrym punktem startowym jest strona https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Warto skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki, pozwalającej na filtrowanie wyników według parametrów budynków – począwszy od szerokości działki, a kończąc na energooszczędności. Można również od razu zaznaczyć pożądany kształt dachu czy metraż, a także ilość pięter.

Powyższe parametry są istotne, ale jest jeszcze jeden, przesądzający o koszcie i czasie trwania budowy – szczegółowa technologia. Najszybsze i najtańsze są domy wykonane z prefabrykowanych części, natomiast najdroższe – domy z bali – potrafią dorównywać kosztem tym murowanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here