Kolejne etapy urządzania domu

Mieszkanie to nasze centrum życiowe. Nie możemy o nie nie dbać. W ogóle trzeba zacząć od początku. Mieszkanie nie bierze się znikąd. Zanim je właśnie zamieszkamy, musimy je dobrze urządzić. Od czego tu zacząć? Możemy wstawić od razu szkło hartowane do kuchni, ale to nie będzie miało żadnego sensu. Najlepiej zacząć od ścian i podłóg. Trzeba je odpowiednio wykończyć. Przecież nie będziemy mieszkać w surowym stanie. Chyba że ktoś lubi.
W każdym razie parę słów o ścianach. Ściany są największą powierzchnią w mieszkaniu. Nawet jeśli w dużej mierze są zakryte i tak widać ich najwięcej. Dlatego warto dobrze zaplanować, jakie ściany chcemy mieć. Czy idziemy w tradycyjne malowanie, czy też wolimy rzadziej spotykane płytki, tapety lub mozaiki? Trzeba czym prędzej odpowiedzieć sobie na to pytanie. Przecież nie chcemy ciągle siedzieć na walizkach.
Żeby mieszkanie było żywe, musimy użyć też żywych kolorów. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia dobrego samopoczucia osób mieszkających w tych pomieszczeniach. Przecież nikt nie lubi przebywać wśród ponurych kolorów. Już częściej znajdziemy amatorów kolorów krzykliwych i jaskrawych, jednak i ci są rzadko spotykani.
Tak więc mamy już wybrany rodzaj wykończenia ścian oraz ich styl i kolor. Czy jednak na pewno? Przecież możemy jeszcze łączyć różne style. Można dać szkło hartowane do kuchni, jako przegrodę między częścią kuchenną a jadalną. Można też zrobić ogromne graffiti albo mozaikę z kawałków kafelek i luksferów — czemuż by nie?
Jeśli chodzi o podłogi, to sprawa ma się nieco inaczej. Mamy tu również ogromny wybór materiałów, jednak nie mamy takich możliwości łączenia różnych rozwiązań ze sobą. Możemy co najwyżej podzielić dane pomieszczenie na różne obszary funkcjonalne i w każdym z nich odpowiednio dopasować rodzaj i kolor podłogi. Do wyboru mamy przede wszystkim całą paletę kolorów i rodzajów paneli podłogowych. Znajdziemy wśród nich także takie, które będą pasować do szkła hartowanego w naszej kuchni. Są też panele o wyjątkowej trwałości oraz takie, które nadają się do pomieszczeń, w których będziemy mieć do czynienia z wodą lub substancjami płynnymi. Oprócz paneli możemy też zastosować płytki, czyli tak zwane kafelki. Są łatwe w utrzymaniu i mają schludny wygląd. Rozglądając się dalej wśród ogromu rozwiązań podłogowych, dostrzegamy powoli wychodzący z mody parkiet, nieocenione gumolity oraz inne wykładziny, a także luksusowe dywany. Na te ostatnie nie mogą sobie niestety pozwolić ci, którzy w swoich szeregach mają jakichś alergików oraz ci, którzy nie są zbyt skorzy do sprzątania, gdyż kurz bardzo lubi się na nich osadzać.
W momencie, gdy mamy już ogarnięte ściany i podłogi we wszystkich naszych pomieszczeniach, należy zająć się doborem mebli. Musi być on bardzo przemyślany. Nie możemy podejmować tu pochopnych decyzji. Potrzeba jednak zdecydowanymi krokami zaplanować całościową funkcjonalność mieszkania, co robiliśmy już po części przy okazji definiowania zapotrzebowania na określony rodzaj ścian i podłóg. Teraz jednak dochodzi wybór bardziej szczegółowy, związany często z tym na przykład, kto będzie użytkował dane pomieszczenie, a nie tylko, do czego będzie ono przeznaczone.
Tak więc wybór mebli to nieco kluczowy moment. Dobrze jest zacząć — gdy już wiemy, do czego dane pomieszczenie będzie służyło — od największych mebli i sprzętów. Można tu wymienić kilka z nich jak chociażby łóżko, szafę, biurko, pianino, komodę garderobę, lodówkę, pralkę, zmywarkę, zlewozmywak oraz duży stół. Od tego należy zacząć, bo inaczej mogą nam się później nie zmieścić. Dobrze jest ten etap odpowiednio przemyśleć. No dobra, ale czym się kierować przy doborze mebli? Warto dopasowywać je zarówno do potrzeb związanych z funkcjonalnością pomieszczenia, jak i do tego, jakie wymagania stawia mu jego przyszły użytkownik. Nie można zapomnieć również o stylu. Powinien być dopasowany do tego, co już mamy, czyli do ścian i podłóg. Oczywiście możemy tu trochę pokombinować. W końcu to ma być nasz styl, a nie narzucony przez modę. Jednak warto dla własnego komfortu zachować w sposób bardzo ogólny zasadę zgodności stylu. Warto wziąć to pod uwagę.
Gdy już uporamy się z wyborem i zakupem wielkogabarytowych elementów wyposażenia, przychodzi czas na te mniejsze. Tutaj zasady są te same. Z tym że ten etap nie musi być aż tak bardzo przemyślany, bo przecież takie elementy łatwiej będzie zmienić, przenieść czy po prostu dodać później. Jednak najlepiej dopasować je właśnie teraz i mieć to już za sobą. Wówczas w przyszłości nie będziemy musieli ciągle o tym myśleć i unikniemy złowrogiej sytuacji, w której naszą główną aktywnością życiową będzie wieczne urządzanie i wykańczanie wnętrza — a przy tym siebie i swojej rodziny…
Po meblach i podstawowych sprzętach przychodzi kolej na elementy dekoracyjne oraz drobne sprzęty i urządzenia użytkowe. Te ostatnie najczęściej spełniają także funkcje dekoracyjne. Jest tak między innymi z oświetleniem oraz osprzętem elektroinstalacyjnym. Istnieje wiele serii z ozdobnymi ramkami, o nietuzinkowych kształtach i kolorach. Można znaleźć elementy z mosiądzu, plastiku, szkła czy drewna, a wszystko pięknie wykończone, tak by cieszyć oko. W każdym razie niezależnie od tego, czy element sam w sobie jest dekoracyjny, czy funkcję tą spełnia jedynie drugorzędnie, trzeba zwrócić uwagę na to, by przesyt dekoracji nie zagłuszył stylu panującego w pomieszczeniu w wyniku zastosowania takiej, a nie innej technologii wykończenia ścian i podłóg, takiego, a nie innego umieszczenia w nim mebli i sprzętów. Dekoracja ma być jedynie kropką nad „i”. Nie może być takiej sytuacji, że grube zasłony są przeszkodą do zaobserwowania subtelnej dekoracji wokół wnęki okiennej albo że żaluzje psują barokowy wykończenie sufitu. Do tego nie możemy dopuścić.
Dlatego warto przemyśleć dobrze cały proces urządzania mieszkania — pokój po pokoju, element po elemencie. Dobrze jest też robić to wspólnie, ze wszystkimi domownikami, tak aby nikt nie czuł się wykluczony z tego zadania, ani zepchnięty na margines.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here