Kolektory słoneczne - skuteczne podgrzewanie wody

Kolektory słoneczne to rozwiązanie, które już od dobrych paru lat przestało być czymś osobliwym w polskim krajobrazie. Montowane na dachach domów jednorodzinnych, bloków czy wolnostojące na niezacienionym terenie skutecznie przyczyniają się do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania budynków. W jaki sposób działają kolektory słoneczne i dlaczego takie rozwiązanie pozwala na obniżenie rachunków za media?

Rodzaje kolektorów słonecznych

Wykorzystywanie energii słonecznej to obecnie najbardziej ekologiczny i najtańszy sposób na podgrzewanie wody użytkowej lub ogrzewanie domu. Systemy słoneczne pozwalają na znaczące obniżenie rachunków za użytkowanie mediów, a ponadto przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W ofercie firmy WASTA można znaleźć kolektory słoneczne płaskie oraz próżniowe. Rodzaj kolektorów płaskich wykorzystuje się najczęściej w domach jednorodzinnych, montując je na dachach po stronie południowej. Kolektory próżniowe to z kolei alternatywa dla tego najpopularniejszego rozwiązania, różniąca się głównie izolacją cieplną. Sama próżnia stanowi w nich izolację, dzięki czemu w ich konstrukcji nie trzeba wykorzystywać materiałów izolacyjnych, które potrafią chłonąć wilgoć.

Jak działają kolektory słoneczne?

Najprostszym i najtańszym jednocześnie systemem kolektorów pozwalającym na podgrzewanie wody użytkowej jest układ składający się z kolektora i zbiornika magazynującego ogrzaną wodę z dodatkową grzałką elektryczną. W takim układzie ogrzana woda przepływa z kolektora do umieszczonego nieco wyżej od niego zbiornika, a pod wpływem grawitacji spływa do punktów poboru. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy obiegowej (cyrkulacyjnej), która tłoczy zimną wodę do kolektora. Tego typu rozwiązania najczęściej stosowane są w domkach letniskowych lub też do ogrzewania wody w basenach ogrodowych.

Korzystanie z energii słonecznej przez cały rok

W okresie letnim, kiedy nasłonecznienie jest duże, kolektory słoneczne pokrywają zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową z nawiązką. Jeśli chcemy z niej korzystać przez cały rok, najczęściej stosuje się zasobniki wody z pojedynczą wężownicą, którą krąży płyn z obiegu solarnego, a dodatkowo wykorzystuje się grzałkę elektryczną. Woda wstępnie ogrzana w kolektorze może być również dogrzewana w kotle c.o. W takim systemie zasobnik wody wyposażony jest w dwie wężownice: dolną przepływa woda z kolektora, a górną – woda z kotła. To najpopularniejsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych, których mieszkańcy chcą korzystać z takiego systemu przez cały rok, nie jest bowiem drogie, a całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę, nawet w wypadku dłuższych okresów gorszej pogody i braku słońca.

Kolektory słoneczne oferowane przez firmę WASTA pozwalają tak dopasować elementy całej instalacji, aby współpracowała ona harmonijnie z gazowymi kondensacyjnymi centralami grzewczymi, pompami ciepła c.w.u. typu powietrze woda oraz kotłami na paliwa stałe. Dzięki temu klienci współpracujący z nami mają pewność, że ich potrzeby energetyczne zostaną całkowicie zabezpieczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here