Stwórz swoją sypialnię marzeń

Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że wstajesz wcześnie rano i jesteś całkiem wypoczęty, pełen energii do życia i ogólnie pozytywnie nastawiony w stosunku do nadchodzącego dnia? Odpowiedź to: sypialnia marzeń. A może jest zupełnie odwrotnie: poranki dla ciebie to początek niekończącego się koszmaru, którego umilenie kosztuje cię hektolitry kawy? Jeśli wpisujesz się w ten drugi typ, powinieneś prawdopodobnie zadbać o swoją sypialnię, co może brzmieć banalnie, ale zwróć uwagę na fakt, że jest ona prawdopodobnie najważniejszym pokojem w twoim domu. Kończy i zaczyna twój dzień, więc nie pozwól ścianom, podłodze i dodatkom niszczyć swojego życia.

Skoro sen i sypialnia są ze sobą powiązane, jak należy poprawić jakość tego drugiego? Oczywiście za sprawą pokoju, w którym często wystarczą jedynie drobne modyfikacje, aby zapewnić trwały wzrost produktywności w ciągu dnia. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych punktów, które mogą pomóc w tworzeniu sypialni marzeń.

1. Łóżko — Jest to kwestia pierwszorzędna, gdyż bez wygodnego łóżka nie ma dobrego snu. Podczas wyboru odpowiedniego posłania musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na materac, który będzie spełniał twoje oczekiwania. Każdy ma inne preferencje, więc najlepiej dobrać produkt po osobistym sprawdzeniu jego jakości i przeprowadzeniu rozmowy ze sprzedawcą. Nikt nie zabroni ci położenia się w sklepie i dokładnego zbadania materaca. Warto również zapoznać się z opiniami w sieci na temat poszczególnych producentów. Rama łóżka nie jest tak ważna, lecz powinna się wpasować w styl sypialni. Jeśli twój pokój ci na to pozwala, powinieneś zdecydować się na łóżko o szerokości przynajmniej 160 centymetrów, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę.
2. Kolory — Z pewnością słyszałeś, że poszczególne kolory wpływają na człowieka. Pomarańcz wzmaga głód, niebieski ostudza emocje, a fiolet silnie wycisza, przez co jest czasem stosowany podczas leczenia schorzeń takich jak nerwica. Czerwień pobudza, a jej brat, czyli brąz dodaje pewności siebie. Przy wyborze kolorów ścian i dodatków do twojej oazy spokoju powinieneś zapoznać się z wpływem każdej barwy, która wydaje ci się odpowiednią, szczególnie do użycia na duże powierzchnie, jak na przykład ściany, na procesy zachodzące w twojej psychice. Prawdopodobnie nie chciałbyś co wieczór zasypiać z uczuciem głodu, prawda?
3. Przestrzeń — Nie jest tajemnicą, że sen nie będzie w pełni odprężający, gdy zasypiasz w ciasnocie. Nie chcesz się przeciskać między komodą a szafą do swojego łóżka. Jednakże trudno przeciwdziałać takiemu stanu rzeczy, gdy twoje mieszkanie nie pozwala na sypialnię z osobną łazienką, garderobą i mile widzianym tarasem. Musisz się zastanowić czy każda z ozdób jest niezbędna. Prawdopodobnie jesteś w stanie pozbyć się części „zbieraczy kurzu”, zachowując jedynie te najlepiej pasujące do twojej wizji. Takie posunięcie zaoszczędzi sporo miejsca, a powstała w ten sposób przestrzeń może okazać się idealnym miejscem, aby wziąć motywujący oddech i stawiać czoła wyzwaniom codzienności.
4. Symetria — Jest znana głównie jako obsesja perfekcjonistów i osób borykających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, ale dla większości społeczeństwa wciąż jest nieodkrytą ideą. Jednakże każdy, nawet nieświadomie czuje odstępstwa od symetrii. Odpowiednie ułożenie łóżka względem okna, szafy względem komody, może nadać porządku twojemu pokojowi. Zasypianie w tak uporządkowanym pomieszczeniu to niemal tak samo ważny punkt, jak spanie w miejscu czystym, czyli pozbawionym wszelkiego rodzaju śmieci. Spróbuj symetrycznej zmiany i poczuj różnicę, nawet jeśli nie czujesz się perfekcjonistą.
5. Ciepła atmosfera — Sypialnia to miejsce relaksu, więc nie musisz traktować jej tak samo, jak biura, gdzie musisz być skupiony. W swoim domu możesz pozwolić sobie na emocjonalność, którą możesz wyrazić ciepłymi kolorami, czy też za sprawą dekoracji mających dla ciebie duże znacznie. Z tego właśnie powodu twoje ulubione zdjęcie jako obraz to całkiem dobry pomysł, podobnie jak położenie na komodzie pamiątki z jakiejś podróży lub po prostu cennej pod względem emocjonalnym dekoracji.
6. Minimalizm — Obrazy, dywany, firanki, kwiatki i pamiątki? Nie musisz decydować się na każdy z tych elementów, podobnie jak w przypadku symetrii powinieneś dokonać procesu wartościowania rzeczy na te potrzebne i zbędne. Doskonałymi minimalistami są Skandynawowie. Nie trudno znaleźć inspirację, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasła dotyczące stylu północnoeuropejskiego, który doskonale sprawdza się na małych przestrzeniach.
7. Światło — Pamiętaj o świetle i mroku. Prawdopodobnie nie pogardzasz porannym światłem, choć i je chciałbyś czasem nieco przygasić, a nocne światła są twoim koszmarem, który uniemożliwia ci zasypianie. Niezbędnym elementem każdej sypialni są rolety. Niestety te automatyczne często kosztują więcej, niż chciałbyś wydać, dlatego doskonałym rozwiązaniem mogą być tak zwane „rolety dzień noc”, które mają szerokie spektrum regulowania przepuszczalności światła i są dostępne w każdym sklepie budowlanym. Często można je także zamówić na miarę.
8. Materiały — Pozornie wydają się zupełnie nieistotne, ale posiadają realny wpływ na to, czy twoja oaza spokoju to sypialnia marzeń. Plastiki nie wpływają pozytywnie na atmosferę domowego ciepła. O wiele lepiej sprawdzi się tym zadaniu drewno, które, choć nie posiada tak szerokiego wyboru kolorów, jak jego sztuczny konkurent, nadaje cudownego klimatu twojemu mieszkaniu. Ponadto, jeśli obawiasz się o dobro środowiska, możesz dać drugie życie starym belkom, które często można znaleźć w bardzo niskich cenach. Będzie to zdecydowanie zdrowsze dla Ziemi niż tworzywa sztuczne.
9. Życie — Pozornie sypialnia to kraina Morfeusza, ale tylko pozornie, ponieważ rano budzisz się do życia. Z tego powodu warto dodać żywe akcenty w tym pomieszczeniu. Świetnie w tej roli sprawdzą się rośliny. W tej sytuacji masz ogromny wybór. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zadbać o storczyka lub drzewko bonsai, jeśli jednak nie chcesz zaszkodzić kwiatom, powinieneś spróbować ułożyć sobie życie w sypialni z kaktusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here