W jaki sposób malować meble?

Jak pomalować meble, aby zyskały one przysłowiowe „nowe życie”? Malowanie mebli jest bardzo popularnym sposobem na to, aby faktycznie zyskały one nowe życie. Nie zawsze jednak wiemy, na co w tym aspekcie powinniśmy zwracać największą uwagę. Jest bardzo dużo czynników, które w mniejszym, lub też większym stopniu będą definiowały to, czy pomalowane przez nas meble, zostaną pomalowane w sposób prawidłowy. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju meblami mamy do czynienia. Zupełnie inaczej bowiem będziemy przygotowywali meble do malowania, jeśli są one wykonane z litego drewna, zaś inaczej, jeśli będziemy mieli do czynienia z meblami wykonanymi z płyty. Na co jednak warto jest zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pomalowanie mebli? W jaki sposób odpowiednio się do tego procesu przygotować? Na te i wiele innych pytań związanych z szeroko pojmowaną aranżacją wnętrz, znajdziecie państwo odpowiedź w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – kiedy powinniśmy pomalować stare meble?

Malowanie mebli z reguły uwarunkowane jest różnymi czynnikami. Warto wiedzieć, że nie powinniśmy tego procesu wykonywać zbyt często, ponieważ może się to przełożyć na to, że zwyczajnie zniszczymy nasze meble. Nie zawsze pomalowanie ich, będzie odpowiednim rozwiązaniem. Z reguły przyjmuje się, że meble powinniśmy malować raz, maksimum dwa razy. Nie zapominajmy także o tym, że zakup mebli to nie jest zakup na całe życie. Owszem, jeśli meble są dość zniszczone, należy spróbować nadać im nowego wyglądu, zadbać o to, aby były one piękne i eleganckie jak również – aby były w stanie odmienić one nasze pomieszczenia, w których się znajdują. Nie możemy jednak pominąć tutaj bardzo ważnej kwestii. Prawdą jest bowiem to, że jeśli chcemy w odpowiedni sposób pomalować meble, powinniśmy wiedzieć, jak się do tego przygotować oraz jakich materiałów powinniśmy do tego celu użyć. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Sprawdźmy zatem, o co koniecznie należy zadbać, jeśli chcemy, aby meble, które będziemy malować, nie tylko nabrały nowego i oryginalnego wyglądu, ale też by proces malowania został wykonany w odpowiedni sposób. Do tego jednak potrzebna jest odpowiednia wiedza.

Przede wszystkim odpowiednie materiały

To, od czego należy zacząć, jeśli chodzi o przygotowanie do malowania mebli, to zadbanie o dobór odpowiednich do tego celu materiałów. Ważne będzie tutaj przede wszystkim to, aby dopasować te materiały do tego, z czego dokładnie wykonane są meble, które będziemy malować. Zupełnie inne materiały będą nam bowiem potrzebne do malowania mebli drewnianych, zaś zupełnie inne wykorzystamy, jeśli chodzi o malowanie mebli, które np. wykonane są z płyty mdf. Farba, jak również podkład czy wałek lub pędzel muszą być dobrze dopasowane. Jeśli bowiem nie dopasujemy ich do materiału, który będziemy chcieli pomalować, może dojść do sytuacji, w której cały proces nie przyniesie nam pożądanego efektu. Rzetelne przygotowanie się pod względem doboru materiałów, to podstawa. Nie jest to jednak ostatnia rzecz, o którą powinniśmy zadbać, jeśli chcemy pomalować meble. Co zatem jeszcze musimy na ten temat wiedzieć?

Przygotowanie mebli do malowania

Kiedy wiemy już, jakiego rodzaju materiały mogą być nam potrzebne do pomalowania mebli, pora sprawdzić, w jaki sposób powinniśmy przygotować same w sobie meble do tego, że będą one malowane. tutaj, bardzo wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonane są nasze meble. Nie bez znaczenia będzie także to, w jakim ogólnym stanie są meble, które chcemy pomalować. O ile w przypadku mebli wykonanych z płyt lub sklejki, nie trzeba podejmować szczególnie intensywnych działań związanych z przygotowaniem mebli do malowania, o tyle już w przypadku mebli drewnianych, proces ten jest znacznie bardziej czasochłonny. Na co zatem koniecznie musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o malowanie mebli drewnianych?

Przede wszystkim, warto jest zadbać o to, aby zanim przejdziemy do malowania drewnianych mebli, delikatnie je zmatowić. Do matowienia mebli drewnianych, powinniśmy użyć papieru ściernego o jak najniższej gramaturze. W ten sposób, będziemy w stanie uniknąć zniszczenia mebli, czy też zbyt mocnego ich porysowania. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo delikatnym materiałem. Drewno, choć uchodzi za jeden z najbardziej wytrzymałych i solidnych materiałów, jest mimo wszystko materiałem bardzo wymagającym. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju papier ścierny wykorzystać do matowienia mebli drewnianych, dobrze jest o radę zapytać kogoś, kto już wcześniej wykonywał takie prace.

Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o dobór odpowiednich materiałów do malowania mebli drewnianych. Warto zaznaczyć, że jeśli chcemy uniknąć powstawania smug, czy śladów malowania, dobrze jest zdecydować się na wałek, aniżeli pędzel. Mały wałek, najlepiej taki, który wykonany jest z gąbki, z pewnością będzie bardzo odpowiedni do pomalowania mebli drewnianych, jak również i takich, które wykonane są z płyty.

Malowanie mebli – zarezerwuj sobie czas

Nie możemy pominąć jeszcze jednego, bardzo ważnego aspektu, jeśli chodzi o malowanie mebli. Niezależnie od tego, czy podejmujemy się malowania mebli drewnianych czy tych, wykonanych z płyty mdf, zawsze powinniśmy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na wykonanie takiego zabiegu. Przede wszystkim, chodzi o to, aby dać czas meblom na to, aby farba, którą będą pokryte – zarówno podkład, jak i kolor właściwy, miał szansę porządnie wyschnąć. Z reguły potrzeba na to kilku godzin. Bezpieczniej jest jednak pozostawić malowane przez nas meble do całkowitego wyschnięcia na całą noc. To da nam pewność, że nie pojawią się żadne rysy, zacieki, czy też inne elementy, które mogą niekorzystnie wpływać na ostateczny wygląd malowanych przez nas mebli. Nie powinniśmy o tych aspektach zapominać.

Poza tym, malowanie mebli to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy nadać im nowy wygląd, nie inwestując przy tym zbyt dużych środków finansowych. To zdecydowanie opłacalna inwestycja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here