Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Każdy, kto posiada klimatyzację w swoim domu, wie, jak bardzo poprawia ona jakość naszego codziennego życia. Dzięki niej funkcjonowanie jest łatwiejsze – możemy cieszyć się odpowiednią temperaturą powietrza, a dzięki specjalnym funkcjom oczyszczającym powietrze, którą posiada wiele najnowszych klimatyzatorów, nie musimy martwić się o poziom zanieczyszczenia. W jaki sposób czyścić klimatyzację, aby służyła nam przez wiele lat? W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak zrobić to prawidłowo.

Dlaczego powinniśmy czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja zapewnia nam czyste powietrze do oddychania, a także pomaga utrzymać je w odpowiedniej temperaturze. Dzieje się tak dzięki funkcji skraplania, która jest przeprowadzana z pomocą wbudowanego w klimatyzator parownika. Dlatego przebywanie w takim mikroklimacie jest przyjemne, lecz musimy pamiętać, że wilgoć i zatrzymany na filtrze kurz stwarza środowisko podatne na powstawanie grzybów czy roztoczy. Mogą one uszkodzić mechanizm klimatyzatora, ale także zaszkodzić każdemu, kto oddycha takim powietrzem – szczególnie narażeni są alergicy wrażliwi na złą jakość powietrza. Jeżeli chcemy, by inwestycja w klimatyzator zwróciła się z nawiązką, konserwowanie i czyszczenie urządzenia będzie konieczne.

Jakie są podstawowe zasady czyszczenia klimatyzacji?

Niezależnie od tego, czy posiadamy klimatyzatory przenośne, czy też takie zamontowane na stałe w danym pomieszczeniu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najczęściej powinniśmy czyścić zewnętrzną część klimatyzatora z kurzu. Nie tylko pozwoli na uzyskanie efektu uporządkowanego wnętrza, ale także zapobiegnie przedostawaniu się nadmiernej ilości kurzu do filtra.

Jak pewnie się domyślacie, najistotniejsze jest dbanie o sam filtr. Musimy czyścić go z częstotliwością co kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszym domu, jaki poziom wilgoci występuje w pomieszczeniach, jaką wydajność ma klimatyzator i jaki jest metraż domu lub mieszkania. Biorąc pod uwagę te czynniki sprawdzaj regularnie, czy filtr nie wymaga czyszczenia. Samo oczyszczanie filtra należy przeprowadzić w sposób delikatny, najlepiej za pomocą delikatnej i miękkiej tkaniny. Możemy wypróbować bardzo delikatne środki czyszczące, jednak należy uważać na ich skład. Nie wolno wykorzystywać silnych środków bakteriobójczych z ostrymi substancjami – musimy pamiętać, że wtedy wystąpi ryzyko uwolnienia tych substancji do wdychanego przez nas powietrza.

Około 2 razy do roku zaleca się również przeprowadzenie konserwacji – najlepiej, aby tą czynnością zajęli się fachowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here