kafelkowanie schodów

W budownictwie najpopularniejsze są schody betonowe, te jednak wymagają odpowiedniego wykończenia, warto o tym pomyśleć już na etapie planowania schodów w domu. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam kilka alternatyw na wykończenie schodów.

Zalety schodów betonowych

Schody wykonane z betonu są niesamowicie proste w utrzymaniu czystości, wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych w przeciwieństwie do drewna i  łatwiej jest je naprawić. Schody są odporne na pożar, wyginanie i pozwalają na wiele możliwości w przypadku wykończenia. Ponadto od kilku lat panuje moda na beton, jeśli ktoś lubi surowe, industrialne klimaty, może nie wykańczać schodów, jest to też pewna oszczędność pieniężna.

Jak wykończyć schody w domu?

Sposobów na wykończenie betonowych schodów jest kilka, większość osób zwykle stara się schować beton, niż go przesadnie eksponować. My przedstawimy kilka propozycji, które powinny przypaść do gustu.

Schody z płytkami ceramicznymi

W magazynach wnętrzarskich coraz większą furorę robią schody we włoskim stylu. Śródziemnomorskie schody charakteryzują się tym, że podstopnica ozdobiona jest kolorowymi ceramicznymi kafelkami. Ozdobę z kafelek można śmiało połączyć z drewnianymi stopnicami. Ten sposób wykończenia nie jest trudny, można schody wykończyć samemu. Płytki ceramiczne montuje się przez zaprawę klejową, kafelkowanie schodów szerzej opisane jest na www.kafelkowanie-katowice.pl.

Drewno na schodach betonowych

Betonowe schody z drewnianym wykończeniem będą świetnym rozwiązaniem, jeśli w domu mamy panele, będą się ze sobą dobrze komponowały. Drewniane trepy są też dość łatwe w utrzymaniu czystości, jeśli drewno zostanie pokryte lakierem. Przy schodach najlepiej jest wykorzystać drewno lite, bądź klejone, powinno być one pozbawione pęknięć i przebarwień. Deski montuje się na schodach przy użyciu pianki niskoprężnej.

Schody w domu, które nie wymagają wykończenia

W budownictwie popularne są schody, które nie wymagają wykończenia, by móc z nich korzystać. Okazuje się, że czasem najprostsze opcje są najefektywniejsze. Poniżej przedstawimy dwie alternatywy dla schodów betonowych, które nie wymagają wykończenia.

Schody lastryko

Schody lastryko były bardzo popularnie w czasach PRL, w blokach z wielkiej płyty mogliśmy bez problemu spotkać całe klatki schodowe wykończone lastryko. Schody z prawdziwego kamienia mogą być zimne i przy tym śliskie, dlatego nie zawsze sprawdzają się w domowych wnętrzach. Alternatywą dla kamiennych schodów jest lastryko, materiał podobny do kamienia. Można zakupić różne warianty kolorystyczne, nie muszą to być szare schodki, które pamiętacie ze smutnych bloków. Schody wyglądają na tyle schludnie i elegancko, że nie wymagają dodatkowego wykończenia.

Schody drewniane

Drewno to bardzo wdzięczny materiał i przede wszystkim ponadczasowy, drewniane schody zawsze będą w modzie. Mogą być mniej odporne na zniszczenia w porównaniu z betonowymi, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji zostaną z nami na wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here