3 proste kroki do perfekcyjnego projektu łazienki

Perfekcyjnie zaprojektowana łazienka powinna być elegancka, funkcjonalna, wygodna, odpowiednio oświetlona i łatwa do utrzymania w czystości. Nowoczesne projekty łazienek potrafią całkowicie odmienić wnętrze pomieszczenia przez dobór kolorów i wyposażenie. Jak samodzielnie stworzyć udany, stylowy i funkcjonalny projekt łazienki? Oto 3 proste kroki, które Cię przez to przeprowadzą.

1. Rozstawienie i wybór armatury łazienkowej

W przypadku łazienek projekty muszą przede wszystkim przewidzieć rozstawienie niezbędnej armatury łazienkowej, w tym toalety, umywalki, wanny lub prysznica. To najważniejsze elementy wyposażenia łazienki, bez których nie sposób się obyć, dlatego to właśnie od nich rozpocznij projektowanie własnego wnętrza.

Elementy armatury łazienkowej powinny być rozmieszczone w taki sposób, by można było się pomiędzy nimi swobodnie poruszać i bez przeszkód dostać do każdego z nich. Ten etap projektowania może być wyzwaniem zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, jednak pamiętaj – wymarzony projekt łazienki musi być przede wszystkim wygodny w codziennym użytkowaniu.

Szukasz inspiracji? Sprawdź różne projekty łazienek dostępne na stronie https://maxfliz.pl/aranzacje/lazienki i zainspiruj się nie tylko pod kątem ustawienia, ale i stylu!

2. Wybór odpowiednich, wodoodpornych materiałów

Łazienka to pomieszczenie inne niż wszystkie, w którym każdy element wykończenia musi być odporny na działanie wilgoci. Wilgoć jest obecna w łazience niemalże nieustannie i zarówno podłogi, jak i ściany czy meble łatwo mogą zostać ochlapane wodą. Warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie materiały wykorzystane w aranżacji były całkowicie wodoodporne i niechłonne, dzięki czemu będą w stanie służyć przez długie lata, nie tracąc funkcjonalności ani pięknego wyglądu.

Na działanie wilgoci powinny być odporne przede wszystkim podłogi i ściany, ale także wszelkie stawiane w łazience na stałe meble i dekoracje. Aktualnie jednym z największych trendów wykończeniowych w łazienkach są płytki wielkoformatowe, głównie gresowe lub ceramiczne, łatwe w czyszczeniu, odporne na wilgoć i ścieranie.

3. Odpowiednie oświetlenie, i to nie tylko sufitowe

Projekty łazienek przygotowane pod kątem funkcjonalności muszą uwzględniać odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza że w tym pomieszczeniu często brakuje naturalnego światła. Lampy sufitowe są niezwykle ważne i stanowią główne źródło światła w łazience, jednak bez dodatkowego oświetlenia mogę one nie wystarczyć.

W każdej łazience powinno znaleźć się lustro, a tuż przy nim dodatkowe źródło światła. Może to być lampka w formie kinkietu czy LED-owe oświetlenie wokół lustra. Bez dodatkowego oświetlenia w tym miejscu trudno będzie na przykład wykonać precyzyjny makijaż lub dokładnie usunąć zarost twarzy.

W wielu łazienkach montuje się jeszcze więcej źródeł światła, dodatkowo doświetlając na przykład tak zwaną strefę kąpielową z prysznicem lub wanną. Jeśli mowa o małej łazience, taki zabieg może nie być konieczny. W większych pomieszczeniach dodatkowe oświetlenie może jednak dobrze wpływać zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here