Co warto wiedzieć o szafach pod zabudowę?

Szafy do zabudowy z powodzeniem mogą spełniać funkcję garderoby, jeśli zastosujemy się do kilka istotnych zasad. Warto wiedzieć, jakie powinno być wnętrze szafy pod zabudowę, żeby spełniało dobrze swoją funkcję. Należy także wiedzieć, jak wybrać taką szafę oraz jak ją urządzić.

Zabudowa szaf to dość popularne rozwiązanie, które pozwala na dobre wykorzystanie przestrzeni oraz dostosowanie odpowiedniej liczby szaf oraz ich wyposażenia do potrzeb. Co więcej, dobrana z pomysłem szafa do zabudowy może także ciekawie wypełnić wnękę w domu oraz niemalże wtopić się w dekorację ściany całego wnętrza. Należy wiedzieć, że wnękę w ścianie można także zabudować różnego rodzaju półkami czy też zasłonić drzwiami.

Jeżeli chodzi o wnętrze szafy do zabudowy, może być ono bardzo zróżnicowane w zależności od producenta. W ich ofertach można znaleźć różnego rodzaju szuflady, kosze druciane, półki, pantografy czy też drążki wieszakowe. Dodatkowym wyposażeniem mogą być na przykład stopery w szynach, szczotki uszczelniające, oświetlenie halogenowe czy też zamki.

Kolejną kwestią, którą należy przeanalizować jest dobranie odpowiedniego systemu drzwi przesuwnych w szafie do zabudowy. Mogą one być zarówno aluminiowe, jak i stalowe. Co więcej, należy wiedzieć, iż to właśnie dzięki systemom aluminiowym można wykonać drzwi przejściowe. Należy wiedzieć także, iż systemy stalowe są dużo tańsze niż aluminiowe, a cechuje je przy tym podobnie wysoka jakość. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie nie tylko w garderobie, ale także w pokoju sypialnym, przedpokoju, korytarzu, łazience czy kuchni.

Jeżeli chodzi o drzwi, możemy wybierać spośród przesuwnych, uchylnych, składano-przesuwnych czy też składanych albo przesuwno-podwieszanych. Należy pamiętać o tym, że drzwi powinny być dostosowane do ram. Wypełnieniem, które stosuje się najczęściej jest płyta wiórowa, różnokolorowe szyby, lustra, płyta laminowana, płyta drewnopodobna czy też żaluzje. Nowością na rynku, na którą warto zwrócić uwagę są szyby drukowane, których zadaniem jest zastąpienie piaskowanego szkła, które jest zwykle dość drogie oraz mało praktyczne. Dzięki odpowiedniej, specjalnej technice szyby drukowane pozwalają na całkiem łatwe oraz tanie zmienianie wzorów, które są nadrukowane. Dodatkowo w tego rodzaju systemach można łączyć różne wypełnienia w skrzydle drzwiowym.

Decydując się na zabudowę szafy, należy przemyśleć także to, jakiego rodzaju prowadnice oraz ramy wybierzemy. Na rynku można znaleźć je między innymi w wersji aluminiowej oraz stalowej, malowane, foliowane, lakierowane, anodowane lub też pokryte okleiną drewnopodobną. Są one także dostępne w przeróżnych wersjach kolorystycznych, co zależy od palety oferowanej przez danego producenta. Jednymi, z najczęściej wybieranych barw to czarny, biały oraz brązowy. Jeżeli chodzi o montowanie prowadnic, mocuje się je do cokołu oraz wieńca szafy lub też do podłogi i sufitu.

Warto wiedzieć także, jak funkcjonuje mechanizm jezdny drzwi przesuwnych. W dolnych mechanizmach jezdnych zamontowane są łożyska toczne, natomiast w górnych mechanizmach montuje się rolki oraz szczotki.

Jeżeli chodzi o szafy pod zabudowę, raczej wykonywane są one według indywidualnych projektów oraz na zamówienie. Mogą mieć one różne wymiary. Jeśli chodzi o wycenę tego rodzaju umeblowania, zwykle wszystkie elementy są wyceniane osobno i dopiero następnie są sumowane.

Dużą zaletą szaf pod zabudowę jest to, że dzięki takim rozwiązaniom można z powodzeniem w efektowny sposób wykorzystać każdą, nawet z pozoru trudną do zagospodarowania przestrzeń czy też wnękę. Co więcej, również wnętrze szafy projektuje się indywidualnie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dodatkową zaletą tego rodzaju szafy jest też to, że na każdą wybraną rzecz, to znaczy krawaty, koszule, buty czy cokolwiek innego można zaplanować odpowiednią przestrzeń.

Jeżeli zależy nam na tym, aby dzięki zastosowaniu tego rodzaju szaf optycznie powiększyć wnętrze warto wybrać rozwiązania o gładkich frontach, bez większych ozdób czy też frezowań albo klamek. Warto pamiętać także o tym, aby wszelkie uchwyty nie były za bardzo odstające od płaszczyzny szafy, co także „zabiera” sporo przestrzeni.

Kolejną opcją na zagospodarowanie niedużej przestrzeni jest potraktowanie szafy do zabudowy jako interesujący, niemalże ozdobny element wystroju wnętrza. Zarówno front, jak i boki szafy mogą być wyłożone na przykład lustrem albo też kolorowym szkłem. Kolejną opcją jest wykorzystanie fototapety, która da wrażenie głębi. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze wizualnie się powiększy, należy tylko pamiętać, aby nie dodawać kolejnych, mocnych elementów wystroju. Warto postawić tylko na tą fototapetę i wykorzystać ją jako wiodący element.

Istotną kwestią jest oczywiście funkcjonalność naszej szafy. Z tego względu warto rozplanować jej wnętrze. Dobrym pomysłem jest zamontowanie jak najniżej w szafie szuflad lub też wysuwanych koszy. Dzięki nim dostęp do przechowywanych rzeczy będzie ułatwiony. Na samej górze natomiast warto zostawić trochę miejsca na półki, które będą przydatne przy konieczności przechowywania przedmiotów o dużych gabarytach lub rzeczy rzadko przez nas używanych. Na środku szafy dobrze jest przeznaczyć miejsce na te ubrania lub rzeczy, które będziemy wyjmować najczęściej. Jeżeli nasza garderoba składa się w dużej mierze na przykład z sukienek czy płaszczy, warto zostawić odpowiednią ilość miejsca, aby nasze ubrania mieściły się i były widoczne.

Zabudowa szafy może być także wyposażona w ciekawy sposób. Możemy zamontować w niej na przykład regał na książki, zeszyty, artykuły biurowe czy też głośniki albo dekoracje, które uzupełnią wystrój wnętrza. Dzięki temu odciągniemy uwagę od głównej bryły szafy, co sprawi, że wizualnie nabierze ona pewnego rodzaju lekkości. Można także zamontować tam panel telewizyjny, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce, które inaczej byłoby zajęte przez osobną półkę pod telewizor. Poza tym jest to bardzo ciekawie wyglądające rozwiązanie, stosowane coraz częściej w wielu mieszkaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here