Dom z dużym ogrodem czy małym ogródkiem – odpowiedź nie taka oczywista. Poznajcie zalety każdego z nich biorąc pod uwagę koszty, nakłady pracy czy efekt wizualny

0
625

Wielu z nas marzy o domu z ogrodem, niektórzy nawet na ten cel zakładają konta oszczędnościowe, na których jednak gromadzą śmiesznie niską kwotę, bo okazuje się, że oszczędzanie nie jest takie łatwe, gdy wiele jest koniecznych wydatków, ale zachcianek. Wtedy może się okazać, że na owym rachunku mamy zaoszczędzonych kilka złotych, przez co wizja domu z ogródkiem staje się mglista, aż do momentu uzyskania odpowiedniego finansowania, czyli kredytu. Tutaj ważny jest wybór nie tylko projektu domu, ale również wielkości otaczającego go placu, w którym urządzi się ogródek. Zatem kiedy zdecydować się na dom z dużym ogrodem, a kiedy mały będzie lepszym wyborem?

Zalety domu z dużym ogrodem i dla kogo będzie odpowiedni?

Na pewno dom z dużym ogrodem ma znacznie większą wartość, w związku z tym koszty rosną. Jednak nakład pracy włożony w jego powstanie najczęściej także musi być większy, chyba że jak na razie decydujesz się jedynie na posadzenie trawnika. Jeśli chodzi o efekt wizualny to bywa z tym różnie, bo czasem na zbyt dużej przestrzeni jest więcej chaosu i przypadkowości. Warto by, np. obie części ogrodu ze sobą współgrały. Jeśli od frontu domu ogród w stylu francuskim jest wypielęgnowany, a z tyłu są raczej naturalistyczne nasadzenia żyjące własnym życiem, to mamy tu trochę niespójności. Jeśli mas się trudności z ogarnięciem dużej przestrzeni, to zawsze można zatrudnić architekta krajobrazu, który doradzi rozwiązania, dzięki czemu ogród będzie się prezentował doskonale. Dlatego dom z dużym ogrodem na pewno jest propozycją dla osób z dużym portfelem. Jednak uzyskany efekt pozwala dobrze zrelaksować się na łonie natury, co jest ważne zwłaszcza dla tych, którzy muszą pracować wśród zgiełku miasta. Dysponuje się dużą przestrzenią w której mogą bawić się dzieci, wnukowie, gdzie można zainwestować w architekturę ogrodową – domki ogrodowe dla dzieci czy altany. Jednocześnie mimo zastosowanych rozwiązań ogród nadal jest przestronny i nie przytłacza. Zwolennicy dużych ogrodów znaleźliby pewnie jeszcze kilka zalet, ale my skupimy się na tym, jak  o taki ogród dbać.

Jak dbać o duży ogród – czy można ograniczyć nakłady pracy?

Na pewno jednym ze sposobów na ograniczenie pracy w ogrodzie jest poczynienie kilku inwestycji. Pierwszą z nich jest system automatycznego nawadniania ze zraszaczami wynurzalnymi. Aby mógł efektywnie działać należy zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości wody, pod odpowiednim ciśnieniem. Gdy jest ono zbyt niskie sprawdzi się niezawodna pompa hydroforowa. W ten sposób wystarczy zaprogramować działanie systemu nawadniania, by zraszacze uruchamiane były o wybranej porze. Zraszanie odbywa się przez kilka, a czasem kilkanaście minut, bowiem woda musi dotrzeć do głębszych warstw gleby. Ważne jest też zaopatrzenie w traktorek ogrodowy, bo koszenie maszynką może być uciążliwe ze względu na duży teren i konieczność częstego opróżniania kosza na trawę. Im więcej roślin, tym więcej pracy. Konieczne może być przycinanie, ściółkowanie, no i okresowe nawożenie, a nawet ogławianie. Chcąc ograniczyć pracę należy po prostu wybrać rośliny mało wymagające, które znoszą nawet okresy suszy.

Kiedy warto postawić na mały ogródek?

Wydaje się, że skomplikowane systemy zraszania w małym ogrodzie się nie sprawdzą. Jednak wszystko zależy od metrażu, a trzeba też powiedzieć, że pompy hydroforowe mogą przydać się nawet, gdy podlewacie rośliny z węża ogrodowego, wszak jak sama nazwa wskazuje przepompowują wodę na większe odległości z zachowaniem odpowiedniego ciśnienia. Mały ogródek sprawdzi się gdy możliwości finansowe są ograniczone, bądź nie ma się ochoty na zabawę w ogrodnika. Można posiać jedynie trawę, posadzić solitery, które radzą sobie samodzielnie albo zdecydować się niewielką rabatę z roślinami jednorocznymi. I tu dochodzimy do zasadniczej kwestii…

Czy mały ogródek to zawsze niewiele pracy w ogrodzie?

Trzeba przyznać, że niezależnie od wielkości ogrodu może być w nim mało lub sporo pracy. W końcu nawet na niewielkim skrawku zieleni można posadzić rośliny, które wymagają wiele pracy. Jeśli dajmy na to wybierzesz rośliny cebulowe to nie możesz ich przelewać, ale nie znoszą też przesuszenia. Jednocześnie nie można podlewać ich liści. Ponadto trzeba je ogławiać, wykopywać cebulki, nawozić. Można by długo wymieniać rośliny wymagające jednak na tym przykładzie widać, że mały ogród to nie zawsze mało pracy. Efekt też nie zawsze jest lepszy, bo niezależnie od wielkości ogrodu trzeba mieć do niego rękę.

Wybierając dom z ogrodem weź pod uwagę swoje preferencje dotyczące przebywania w ogrodzie. Jeśli nie robisz tego zbyt często to utrzymanie dużego nie ma zbytniego sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here