Drzwi przesuwne do szafy i garderoby. Jak wybrać?

Zabudowana szafa lub garderoba to świetne rozwiązanie dla osób lubiących funkcjonalność i porządek w zajmowanej przez siebie przestrzeni. Jak wybrać drzwi do szafy przesuwnej, tak by maksymalnie wykorzystać miejsce w naszym mieszkaniu?

Garderoba lub szafa w zabudowie do doskonałe rozwiązanie zarówno w małych mieszkaniach jak i na dużej przestrzeni. Ukryte, wtapiające się w przestrzeń meble dają wiele aranżacyjnych możliwości i nie dominują swoją obecnością charakteru i stylu pomieszczeń, w których się znajdują. To ważne dla osób lubiących minimalizm. Surowy, nieprzeładowany wystrój wnętrza utrzymany w jednej tonacji osiągniemy dużo łatwiej stosując tego typu rozwiązania w naszym domu. Szafy przesuwne doskonale też sprawdzą się w małych mieszkaniach. Pozwolą na zagospodarowanie przestrzeni co do centymetra, a tym samym „ukryją” wszystkie rzeczy, dla których na co dzień nie możemy znaleźć miejsca. Dodatkowo, jeśli w małym mieszkaniu, drzwi do szafy przesuwnej stanowić będą lustra – pomieszczenie optycznie się powiększy.

Szafy w zabudowie to nie relikt przeszłości

Wielu z nas, zabudowane szafy przytłaczające swoją wielkością kojarzą się z latami dziewięćdziesiątymi. Triumfalnie w tamtym czasie zajmowały miejsce kalwaryjskich mebli czy masowo produkowanych meblościanek ze sklejki. Możliwość zrobienia szafy na wymiar, dopasowanej do potrzeb i metrażu kusiła wielu, dlatego w niektórych domach królują one do dziś. Jednak styl i design minionej epoki odchodzi do lamusa ustępując miejsca nowym trendom. Wiedzą o tym także producenci szaf na wymiar i większość z nich świetnie radzi sobie z nowościami na rynku meblarskim i wykorzystuje w swoich projektach. Dlatego nie trzeba bać się tego typu wyposażenia, a nasze obawy związane z niemodnym designem rozwieją się po pierwszej wizycie na stronach producentów drzwi do szafy przesuwnej. By wybrać specjalne, dopasowane do charakteru naszego mieszkania drzwi przesuwne, wystarczy garść informacji, które prezentujemy poniżej.

Szafy przesuwne, jak je wybrać?

Tak więc jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie zamknięcie wybrać dla naszej garderoby, czy też decydujemy się na szafę w zabudowie, musimy wiedzieć co będzie nam potrzebne. Szafa, jeżeli ma być budowana od podstaw może być wykonana z półfabrykatów lub drewna. Ściany, boki i półki mebla to najczęściej lakierowane płyty meblowe lub z okleiną PCV. Drzwi do szafy przesuwnej, bez względu na jakie się zdecydujemy muszą być wyposażone w: przesuwane fronty, prowadnice, po których będą jeździć oraz okucia. Mechanizm umożliwiający im prawidłowe działanie w większości modeli jest podobny, ale fronty są niezwykle zróżnicowane. Często determinuje je cena. Najtańsze, a tym samym najbardziej popularne są fronty z laminatu. To płyty meblowe, dostępne w wielu wzorach, często udających swoim wyglądem drewno. Obleczone wytrzymałą okleiną. Oto kilka standardowych modeli, o których powinniśmy wiedzieć, nim zdecydujemy się na zakup i montaż.

Rodzaje oklein drzwi do szafy przesuwnej:

1.Folia finish

Oprócz płyt meblowych laminowanych, wybierając drzwi do szafy przesuwnej warto przyjrzeć się tym, wykończonych folią finish. To bardzo zaawansowane produkty wykorzystywane w przemyśle meblarskim z ogromnym powodzeniem. Powstają z papieru dekoracyjnego lub cienkich, drukowanych w przeróżne wzory preimpregnatów, lakierowanych na różne sposoby. Drzwi do szafy przesuwnej pokryte tego rodzaju folią charakteryzują się dużą wytrzymałością. Nie rysują się i prezentują się nad wyraz elegancko. Częsty efekt, chwalony przez klientów decydujących się na tego typu drzwi do szafy przesuwnej to trójwymiarowość, zmatowiały połysk frontów czy efekt lustrzany.

2. Lakier na płytach

Nierzadko płyty z których wykonane są fronty są lakierowane. Warstwa lakieru, dopasowana do koloru dominującego we wnętrzach naszego mieszkania lepiej pasuje do pomieszczenia. Szczególne znaczenie ma to, w przypadku wnętrz modnych, nowoczesnych, wyposażonych w industrialne, metalowe sprzęty. Lakier błyszczy, wydobywając charakter reszty przedmiotów. Jest też prosty do renowacji. W przypadku uszkodzeń lub zarysowań, łatwo możemy pomalować meble na nowo.

3. Płyty akrylowe

To płyty produkowane na bazie płyt MDF. Są wytrzymałe, ponieważ od frontu zabezpiecza je solidna warstwa połyskującego akrylu w wybranym, pasującym do pomieszczenia kolorze. Od wewnątrz drzwi do szafy przesuwnej są matowe, ale utrzymane w tym samym kolorze. Ze względu na wysoką połyskliwość, płyty tego rodzaju dobrze sprawdzają się w nowoczesnych stylizacjach mieszkań i domów.

4. Lustra i szkło

Zastosowanie ich do drzwi do szafy przesuwnej to częsty zabieg, stosowany i polecany przez większość producentów dostępnych na rynku. Zazwyczaj jako lustro wykorzystany jest jeden z frontów, choć niektórzy klienci decydują się na całość drzwi wykonanych w takiej właśnie technice. Lustro dużych rozmiarów, szczególnie w przedpokoju bądź sypialni jest niezwykle praktyczne. W mniejszych pomieszczeniach dodaje także optycznie miejsca, dlatego warto wykorzystać je we wszystkich drzwiach przesuwnych. Dobrze komponuje się także z innymi meblami. Wystarczy odpowiednio dobrać ramę, tak aby szafa wyglądała jak element wyposażenia kompatybilny z resztą sprzętów. Ciekawym rozwiązaniem są też hartowane tafle szkła, wykorzystywane w drzwiach. Szyby naklejane na płytę lub montowane na uszczelkach to ciekawy zabieg designerski w eleganckich i wytwornych pomieszczeniach.

5. Drewno
Wielu producentów odradza wykorzystanie go do drzwi do szafy przesuwnej ze względu na ciężki i toporny materiał, utrudniający otwieranie szafy. Wiele jednak zależy od typu drewna i konstrukcji jaką wybierzemy. Ażurowe, listewkowe drzwi dobrze sprawdzą się w jasnych, naturalnych wnętrzach, a ich wykonanie nie musi być ciężkie. Co więcej, wielu producentów specjalizuje się właśnie w wykonaniu drzwi do szafy przesuwnej właśnie w takiej technologii. Solidne, dobrze wykonane drzwi stylizowane na stare, wiejskie wnętrza nie należą do najtańszych, ale dają niesamowity efekt i urozmaicają przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here