Kiedy warto kupić traktorek ogrodowy

Właściciele działek z ogrodem często decydują się na założenie trawnika. Wymaga on wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym zwłaszcza regularnego przycinania do odpowiedniej wysokości – dzięki temu bowiem trawa jest gęsta, a przede wszystkim idealnie równa. Jeśli powierzchnia naszego trawnika przekracza 2000 m2, wówczas koszenie zwykłą kosiarką ręczną czy nawet elektryczną nie ma sensu, ponieważ zajmuje wiele czasu i kosztuje mnóstwo nerwów oraz sił. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepiej sprawdzi się specjalny traktorek ogrodowy, posiadający spory zbiornik na paliwo i wiele dodatkowych funkcji.

Na te parametry warto zwracać szczególną uwagę

Urządzenie zwane traktorkiem ogrodowym jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy właścicielami trawnika zajmującego sporą powierzchnię, a zależy nam na szybkim i sprawnym skoszeniu całości. Na taki sprzęt powinny się zdecydować w szczególności osoby w podeszłym wieku, które muszą oszczędzać siły i zdrowie, a także ludzie zapracowani, dla których każda wolna chwila ma ogromne znaczenie. Poszukując optymalnego modelu, w pierwszej kolejności kierujmy się rodzajem oraz mocą silnika, czyli jednostki napędowej. Niektóre maszyny są wyposażone w silniki trójcylindrowe (do 25 kM), inne w dwucylindrowe, a jeszcze inne w jednocylindrowe (do 15 kM). Te pierwsze są zdecydowanie najtrwalsze i wyróżniają się zarówno wyższą mocą, jak i żywotnością. Z kolei ostatnie są dużo słabsze, ale jednocześnie kosztują najmniej. Ostateczny wybór zależy w tym przypadku od wielkości trawnika, częstotliwości jego koszenia i ukształtowania terenu. Chcąc kupić dobry traktorek ogrodowy, zwróćmy też koniecznie uwagę na pojemność zbiornika na paliwo. Pamiętajmy, że im jest ona większa, tym rzadziej będziemy zmuszeni uzupełniać bak. Najdroższe modele traktorków mają pojemność nawet 40 l, co wystarczy na dwadzieścia koszeń – przy założeniu, że trawnik ma powyżej 2000 m2. Kolejne istotne parametry to: szerokość koszenia (może wynosić od 75 do 150 cm), zakres wysokości koszenia (od 3 do 10 cm), liczba noży (im jest ich więcej, tym łatwiej i szybciej urządzenie pracuje) oraz dodatkowe wyposażenie w postaci kosza na trawę (oszczędność czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na zgrabienie źdźbeł z murawy).

Akcesoria wpływające na zwiększenie funkcjonalności maszyny

Traktorek ogrodowy stanie się w pełni funkcjonalny dzięki szeregowi różnorodnych dodatków. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w pług (ewentualnie obrotową szczotkę), czyli urządzenie niezwykle przydatne do odśnieżania działki czy podjazdu w okresie zimowym. Oprócz tego na uwagę zasługują wertykulatory i aerotory przeznaczone do cięcia pionowego. Akcesoria te charakteryzują się tym, że nie tylko tną wierzchnią warstwę trawnika, ale również doskonale ją spulchniają i napowietrzają, eliminując przy okazji niepożądane chwasty. Pozostałe użyteczne dodatki to m.in.: klasyczna przyczepka (na płody rolne, worki z nawozem, kamienie czy samą trawę), siewnik (idealny do równomiernego rozrzucania nasion trawy), przyczepka typu piaskarka (do rozsypywania piasku, soli i żwiru), a także specjalne zbieraki i motyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here