Krzesła do kuchni

Pomieszczenia kuchenne różnią się pod względem nie jedynie rozmiarów, lecz także stylu w którym są urządzone. Więc dobór właściwych krzeseł do kuchni naprawdę nie jest łatwą sprawą – szczególnie, gdy nie kupujemy ich w zestawie ze stolikiem.

W praktyce, kuchnie we współczesnym budownictwie mają niezwykle skromne rozmiary, jakie w najdoskonalszym przypadku pozwolą na umieszczenie w nich małego stołu i dwóch-trzech krzeseł. Co więcej, przeważnie są to krzesła rozkładane lub sztaplowane, jakie po ułożeniu jedno na drugim zajmują małą ilość powierzchni. Współcześnie, jeszcze częściej możemy jednakże napotkać salony z aneksem kuchennym, zapewniające zdecydowanie większe możliwości w obszarze aranżacji pomieszczenia. W tym przypadku, możemy już sobie pozwalać na wybór stołu o większych rozmiarach oraz właściwie dowolnym kształcie, i również większej liczby krzeseł. Pytanie tylko, jakie dobrać krzesła do kuchni? Drewniane? Innowacyjne? Z oparciem lub bez? Wtapiające się w wystrój, lub wyraźnie odróżniające się od innych mebli?

Typy krzeseł do kuchni – hokery, taborety i nie tylko
Poza standardowymi siedziskami stawianymi przy stole, w kuchni możemy wykorzystać także różne typy krzeseł. Do naszej dyspozycji pozostają jeszcze między innymi hokery (krzesła barowe), taborety, krzesła składane lub krzesełka do karmienia dzieci. Te pierwsze, są potrzebnym elementem umeblowania wielu innowacyjnych kuchni, hokery oraz taborety – sprawdzają się w pomieszczeniach o małej dostępnej powierzchni. Krzesło do karmienia przyda się natomiast małemu, jaki właśnie nabiera sprawności w samodzielnym jedzeniu posiłków.
Krzesła do kuchni – liczy się także użyteczność oraz funkcjonalność
Dobierając krzesła do kuchni musimy mieć na uwadze fakt, iż w tym pomieszczeniu panują specyficzne, niezwykle trudne warunki. Wysoka temperatura generowana przez płyty grzewcze lub palniki, i również duża wilgoć, za którą odpowiadają ogromne ilości pary wodnej, tworzone podczas gotowania – to jedynie wybrane wyzwania, z jakimi muszą sobie poradzić sprzęty oraz meble kuchenne.
W wypadku krzeseł, największym kłopotem są ewentualne zanieczyszczenia, o jakie w kuchni łatwo. Więc powinny być one zrobione z materiałów, jakie pozwolą na ich proste oraz częste mycie i oczyszczanie. Nie sprawdzą się tu więc na przykład obicia tekstylne – chyba iż założymy na nie dodatkowo pokrowce ochronne. W praktyce jednakże, ze względów funkcjonalnych, w kuchni powinniśmy ogólnie unikać używania krzeseł z tapicerką. O modelu z tapicerowanym siedzeniem i opcjonalnie także oparciem, możemy za to pomyśleć w kontekście jadalni połączonej z salonem.

Pamiętaj o wygodzie
Ogromne znaczenie ma także komfort korzystania z krzeseł – tym większe, im częściej zamierzamy z nich korzystać. Gdy w kuchni koncentruje się życie rodzinne, i zatem nie tylko systematycznie jemy w niej posiłki, lecz także często toczymy długie dyskusje po obiedzie lub kolacji, powinniśmy na ten aspekt zwrócić wyjątkową uwagę. Będąc w sklepie meblowym, powinniśmy usiąść na konkretnym krześle przy stole oraz ocenić, czy odpowiada nam jego wysokość, siedzenie i oparcie. Po zakupie, zaopatrzmy nogi krzeseł w filcowe podkładki, dzięki którym unikniemy rysowania podłogi oraz nieprzyjemnego dźwięku szurania podczas przesuwania krzesła.

Krzesła do kuchni – różnorodność jest modna
Dobierając krzesła do kuchni wcale nie należy trzymać się jednego rodzaju. Poniektórzy nawet cenią sobie różnorodność oraz decydują się na to, aby każde krzesło było inne. Idealnie sprawdza się to zwłaszcza we wnętrzach w stylu vintage lub rustykalnych. Innowacyjne kuchnie właściwie preferują jeden typ, lecz w ich wypadku różnorodność może pojawić się w odcieniach nabywając każde krzesło w innym odcieniu. Mniej odważni mogą zestawić krzesła parami – po dwa w tym samym odcieniu. Dzięki temu pomieszczenie będzie intrygujące, lecz nie szalone, jak w wypadku, kiedy każde krzesło jest inne.

Postaw na odcień
Zastanawiając się jak dobrać krzesła do kuchni należy wziąć pod uwagę nie jedynie styl pomieszczenia, jaki oddziałuje na kształt krzesła. Należałoby także rozważyć, jaki odcień winno mieć krzesło kuchenne. Nie ma jednakże jednej recepty na to, jaki odcień będzie najlepszy.

Jedni chcą, aby krzesła były jak najlepiej dostosowane do odcienia stolika oraz całej kuchni, natomiast drudzy wybierają rozwiązanie odwrotne. Wtedy krzesła często stają się niezwykle widocznym elementem we wnętrzu, dodatkiem, jaki nadaje jej życia oraz charakteru.

Drewniane, tapicerowane, z tworzywa?
Tradycyjne krzesło, to krzesło drewniane. W wersji bardziej luksusowej, jest to krzesło tapicerowane, z miękkim siedzeniem, i czasem także oparciem. Takie krzesła lepiej jednakże sprawdzą się w jadalni połączonej z salonem. W kuchni niewątpliwie lepszym wyjściem będą krzesła pozbawione tapicerki. Wynika to ze względów funkcjonalnych. Krzesło bez tapicerki zawsze można pościerać oraz oczyścić, kiedy dzieci przez nieuwagę coś rozleją. Nie wymaga to czyszczenia tapicerki lub oddawania siedzenia do prania.

Nie oznacza to jednakże, iż jedynym dobrym wyjściem, kiedy zastanawiamy się jak dobrać krzesła kuchni, jest drewniane, zwyczajne krzesło. Innowacyjne krzesła kuchenne są zrobione także z różnych materiałów. Można odnaleźć krzesła z bezbarwnego czy kolorowego polipropylenu, metalu, i chociażby ze szkła. Warto dobrać takie, jakie najlepiej współgrają ze stylem pomieszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?
W poniektórych kuchniach możemy odnaleźć dosyć odważne rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu rozmaitych krzeseł. Czasami, w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu rustykalnym lub vintage, odnajdziemy parę rozmaitych rodzajów krzeseł, tymczasem w stylu modernistycznym – krzesła o rozmaitych odcieniach. Gdy idzie natomiast o wybór odcienia krzeseł, to możemy dobrać siedzenia możliwie jak najlepiej dostosowane kolorystycznie do stołu i umeblowania kuchni, lub wręcz odwrotnie. W tym drugim wypadku osiągniemy ciekawy efekt – krzesła będą wyróżniającym się dodatkiem, jaki może nadać kuchni niepowtarzalnego stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here