Kuchnia w industrialnym stylu. Inspiracje i porady

Industrialny styl pozwala na stworzenie współczesnego loftu w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jak urządzić kuchnię wpisującą się w przemysłowe wzornictwo? Oto nasze wskazówki!

Styl industrialny – podstawowe zasady

Od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się styl industrialny, przemysłowy, który określany jest też jako loftowy. Styl ten wywodzi się z USA, a dokładnie wzorowany jest na tworzonych tam mieszkaniach w dawnych, poprzemysłowych budynkach.

Aktualnie, aby zamieszkać w domu, który wygląda jak loft, nie trzeba wcale przeprowadzać się do starej fabryki. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom wykończeniowym oraz umeblowaniu i dekoracjom można uzyskać efekt loftu w każdej przestrzeni.

Charakterystyczne elementy aranżacji w stylu loft:

  • otwarte przestrzenie
  • duże, nieosłonięte okna
  • surowy beton
  • cegła na ścianach
  • lite drewno
  • elementy metalowe
  • naturalne kolory

Ciekawe inspiracje dotyczące aranżacji wnętrz w stylu loft można znaleźć na blogu internetowym pod adresem www.format-meble.com.pl.

W takim stylu można urządzić obecnie praktycznie każde wnętrze – także kuchnię. Zatem, jak zaaranżować industrialną kuchnię w swoim domu lub mieszkaniu? Sprawdź nasze porady!

Kuchnia w stylu loft

Wnętrza kuchni w stylu loft przyciągają uwagę swoim surowym, lecz eleganckim wymiarem, który doskonale wpisuje się w założenia nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz. Taka kuchnia najlepiej będzie prezentować się jako pomieszczenie otwarte – aneks kuchenny.

Aby uzyskać efekt kuchni w stylu loft, w pierwszej kolejności należy odpowiednio ją wykończyć. W tym przypadku najlepiej postawić na materiały wpisujące się w loftowe aranżacje, na przykład na płytki ceramiczne imitujące beton czy cegłę – tego typu efekt można uzyskać też ze specjalnymi okładzinami kuchennymi. Na podłodze można zastosować również naturalne drewno lub jego imitację, na przykład panele winylowe, które są odporne na wilgoć.

Należy też pamiętać o tym, że kuchnia w stylu loft powinna mieć duże, nieosłonięte okna. Alternatywnie, gdy zależy nam na większej prywatności, można wykorzystać żaluzje.

Nie można też zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o oświetleniu kuchni w stylu loft. Do tak urządzonego wnętrza najlepiej nadają się lampy w przemysłowym stylu – wykonane z metalu, szkła.

Meble do kuchni industrialnej

Industrialny styl aranżacji wnętrz daje różnorodne możliwości w doborze umeblowania do kuchni. Można zdecydować się na zakupienie mebli na wymiar lub tych gotowych – obecnie wiele sklepów oferuje je również w wariancie loftowym.

Meble loft do kuchni najczęściej wykonane są z drewna albo z jego imitacji albo mają jednolity kolor, najczęściej biały albo ciemnoszary. Blaty wykonuje się głównie z drewna lub z betonu, ale można dopasować również blaty kamienne, na przykład z ciemnego granitu.

Styl mebli jest prosty, bez zbędnych ozdobników. Mogą być one dekorowane małymi detalami, na przykład metalowymi uchwytami.

Dobrym wyborem do kuchni urządzonej w stylu loft będzie też półwysep lub wyspa kuchenna, a w przypadku większych wnętrz – duży stół oddzielający przestrzeń kuchenną od salonu. Dzięki temu można uzyskać efekt otwartej kuchni, która sprzyja zacieśnianiu więzów pomiędzy członkami rodziny – można swobodnie ze sobą rozmawiać, oglądać telewizję z kuchni.

Do stołu lub blatu warto dodać również odpowiednie umeblowanie. Do loftowej kuchni sprawdzą się standardowe krzesła lub taborety – niskie i wysokie, które wpisują się w takie aranżacje. Popularne są zwłaszcza krzesła wykonane z metalu oraz z drewnianymi detalami, na przykład siedziskami, oparciami. Dobrze wpisują się wtedy w przemysłowy charakter wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here