Materac

Materac to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Producenci oferują różnorodne modele, które różnią się nie tylko parametrami wpływającymi na wygodę użytkownika, ale również tym, z jakich materiałów zostały wykonane. Czy na rynku można znaleźć materace, które są ekologiczne, a proces ich produkcji przebiega z troską o środowisko naturalne?

Tradycyjne materace i ich wpływ na środowiska

Tradycyjne, konwencjonalne materace zazwyczaj powstają z wykorzystaniem sztucznych materiałów. Może to być np. poliuretanowa pianka. Podczas produkcji, a także użytkowania takich surowców, powstaje wiele chemicznych związków o kontrowersyjnym wpływie na środowisko i zdrowie. Poza tym, materace tego typu nie są podatne na biodegradację. Ich rozkład trwa wiele lat, a powszechność sprawia, że w istotnym stopniu przyczyniają się do produkowanej ilości odpadów. Niekorzystny dla środowiska jest też proces produkcji. Z reguły przebiega on z wykorzystaniem dużej ilości paliw kopalnych, a atmosfera jest obciążana przez nadmierną emisję gazów cieplarnianych.

Ekologiczne propozycje producentów materacy

Na rynku dostępne są ekologiczne materace, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla delikatnej skóry użytkowników. Jakie materiały są obecnie powszechnie wykorzystywane w procesie produkcji?

  • Len – coraz częściej są z niego wykonywane pokrowce. Sprawdza się zdecydowanie lepiej niż syntetyczne materiały, a jego produkcja jest bardziej ekologiczna.
  • Bawełna organiczna – ta, która jest pozyskiwana z ekologicznych upraw, nie zawiera żadnych toksycznych środków. Wzrost w zgodzie z naturą wiąże się z oszczędnością wody i brakiem szkodliwego działania sztucznych nawozów.
  • Olej rycynowy – zamiana niektórych popularnych dodatków chemicznych na naturalny olejek rycynowy to doskonałe rozwiązanie – zarówno dla środowiska, jak i dla skóry.
  • Wełna owcza – choć nie znajduje zastosowania podczas produkcji materacy, można znaleźć wykonane z niej akcesoria, takie jak poduszki i kołdry.

Jak dokonać świadomego wyboru?

Aby umeblować sypialnię z dbałością o środowisko naturalne, warto dobrze zastanowić się nad każdą decyzją. Podczas poszukiwania ekologicznych produktów należy przede wszystkim zorientować się jak przebiega proces produkcji. W tym zakresie głównym atutem będzie wykorzystywanie przez producentów zielonej energii. Materace powinny być też stworzone z materiałów, które są przydatne do recyklingu. Nie bez znaczenia są opakowania. Dotyczy to w szczególności produktów zamawianych ze sklepów internetowych. Również one powinny nadawać się do recyklingu.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz większy wybór ekologicznych i naturalnych materacy. Są one idealnym wyborem dla wszystkich osób, które w swoim codziennym życiu kierują się zasadą dbania o stan środowiska naturalnego.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here