Meble systemowe i inne

Człowiek stworzył tak wiele wynalazków i innych rzeczy, z których powszechnie korzysta, że z łatwością można by się zgubić podczas przeglądania pierwszej lepszej kategorii stworzonych przez człowieka produktów. Dlatego też bardzo powszechne dzisiaj jest katalogowanie wszystkiego. Zwykły człowiek może doświadczyć efektów takiego działania, kiedy uda się do jakiegoś sklepu, a tam poza tradycyjną ofertą rzeczy, które po prostu czekają w tym sklepie na zakupienie przez kogoś, potencjalny klient otrzyma również katalogi stworzone przez firmę. Są w nich przede wszystkim umówione i pokazane bardzo liczne produkty, które firma ma w sprzedaży. W przypadku, gdy ktoś zainteresuje się takim produktem z katalogu, zwykle zamawia ten produkt w sklepie lub telefonicznie łącząc się z firmą, a następnie we wcześniej umówionym terminie odbiera go w umówionym punkcie lub po prostu oczekuję na dostawcę lub kuriera z zamówioną przesyłką. Chciałbym w tym tekście poniekąd skatalogować różnorodne meble w taki sposób, aby ciekawie przedstawić nie tylko same meble, ale również ich zastosowanie.
Najpierw jednak muszę przecież określić, czym są meble, które chce poniżej omawiać. Meble to przede wszystkim konstrukcje zbudowane w taki sposób, aby dało się w nich ustawiać, układać i zawieszać różne rzeczy. W tym celu najczęściej mają one półki i inne akcesoria, które mają po prostu ten proces upraszczać. Konstrukcje takich mebli najczęściej wykonane są z drewna, chociaż prawie zawsze znajdują się w nich elementy, które powstały również z innych materiałów takich jak na przykład metal czy tworzywo sztuczne. Większość szaf wyposażonych w standardowe drzwi ma przecież metalowe zawiasy. Z tworzywa sztucznego mogą być na przykład wieszaki, które można znaleźć w szafie. Nikt nie powinien jednak w tej chwili popadać w przekonanie, że meble to tylko i wyłącznie w różnorodne szafy i półki, ponieważ definicja do tego hasła nie została nigdy nigdzie precyzyjnie określona, więc za mebel możemy uznać również wiele innych rzeczy, które większość ludzi ma w domu lub mieszkaniu. Przy takiej właśnie szerszej interpretacji tego hasła meble można nazwać także lustro, a nawet lampę bez względu na to, czy jest ona lampą stojącą, czy wiszącą. Z tego, co zostało napisane powyżej, wynika, że meble są w większości przypadków drewniane, jednak są również produkowane powszechnie lubiane i stosowane szczególnie przez wszystkich majsterkowiczów szafki metalowe, a ponieważ nadają one się doskonale do przechowywania narzędzi i innych tego typu męskich zabawek są przez panów bardzo zachwalane. Nietrudno się więc domyślić, że takich mebli trzeba szukać głównie nie w domu, a w warsztacie czy garażu.
Skupmy się jednak głównie na meblach typowo domowych i przejdźmy do ich klasyfikowania. Najbardziej typowa klasyfikacja dzieli meble ze względu na to z myślą, o jakim pomieszczeniu je zrobiono. Myślę, że szczegółów tej klasyfikacji nie trzeba tłumaczyć i każdy dokładnie sam rozumie, o co chodzi. Wolę, zamiast tego przedstawić inne podziały i typy, na które zdecydowanie trudniej jest wpaść samemu. Wspominałem już o materiale, z którego robi się meble, te kwestie można jednak zdecydowanie doprecyzować, bo drewno to przecież nie jest tylko i wyłącznie jeden konkretny materiał. Gatunek drzewa, z którego zrobiono konkretny mebel, można również uznać za pewien sposób na klasyfikację, bo gatunki te różnią się od siebie kolorem i innymi cechami, które widoczne są między innymi w kolorze i wzorach, jakie później widać na tym, co z nich zrobiono. Kolor mebli nie musi być jednak naturalny, ponieważ dzięki różnorodnym farbom i lakierom, którymi starannie pokrywa się drewno, można radykalnie zmienić nie tylko jego barwę, ale również połysk i chropowatość powierzchni. Na podstawie tych własności też da się wyznaczyć pewne grupy mebli. Hasło, o którym mówię przez cały ten tekst, można rozumieć nie tylko jako pojedynczy egzemplarz, ale też całą grupę zebranych razem tego typu rzeczy. Przykładem takiej właśnie grupy są meble systemowe, bo całość liczy przynajmniej kilka elementów, które swoje piękno i przydatność w pełnej krasie pokazują, dopiero gdy się je zestawi. Mówiąc o zestawianiu tych mebli, nie mam jednak na myśli ich skręcania czy ustawiania według ściśle określonego wcześniej przepisu, bo to całkowicie zniszczyłoby ich główną zaletę. Pomysłodawca tych wspaniałych mebli tworzył je, mając na celu umeblowanie przede wszystkim małych, ciasnych i niewymiarowych mieszkań, do których często standardowe meblościanki czy inne meble po prostu by się nie mieściły. Kolejność ich ustawienia i dokładne rozmieszczenie to kwestia tylko i wyłącznie możliwości oraz wyobraźni właściciela.
Przy przeglądaniu tego tekstu z całą pewnością można zobaczyć, że zostało już tam przy okazji wymienionych kilka zastosowań takiego właśnie wyposażenia domowego więc, zamiast je powtarzać, pokażę po prostu te, o których jeszcze nie wspomniano. Częstą praktyką szczególnie w domach, w których znajdują się szafy z przesuwnymi drzwiami, jest ustawienie telewizora na komodzie lub na stoliku, który specjalnie do tego celu został stworzony. Taki stolik ma nad standardową komodą pewną przewagę, ponieważ większość egzemplarzy ma pod górną półką, na której stoi telewizor jeszcze kilka innych, na których można ustawić między innymi różne odtwarzacze takie jak, chociażby: DVD, BluRay, VHS i wiele innych. Bez problemu zmieszczą się tam też płyty i inne nośniki danych przeznaczone do tych właśnie odtwarzaczy. W przypadku komody natomiast trzeba szukać w pokoju miejsca na ustawienie tego typu sprzętu. Powiedziałem już, że lustra mogą być też kolejnym gatunkiem mebli. Jednak projektanci w tym przypadku posunęli się jeszcze dalej w swojej inwencji twórczej i umieścili lustra na meblach. Mogą być one przyklejane lub przykręcone do drzwiczek małej garderoby, która pasuje idealnie do przedpokoju. Zobaczyć je można też na dużych szafach. Z tego tekstu dość jasno wynika, że meble można klasyfikować bardzo dowolnie w zależności od tego, na jakie dokładnie właściwości zwraca się uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here