Stare, a jednakże niezapominane. Wielokrotnie ekstrawaganckie w formie, lecz pomimo tego wygodne. Chociaż dobrze pamiętają salony sprzed XXI wieku, jednakowo dobrze czują się w innowacyjnych wnętrzach. W tym właśnie tkwi ogromna magia mebli vintage. Wzornictwo z minionych epok na dobre rozkochało w sobie nowoczesnych architektów wnętrz. I nic w tym wyjątkowego, ponieważ to design zupełnie nieprzemijający, jaki idealnie dogaduje się z prawie każdym stylem. Jak najlepiej prezentować meble vintage? W jakiej konwencji prezentują się szczególnie efektownie?
Meble vintage to meble z humorem!
Wiesz, iż słowo vintage po angielsku znaczy wino? I jest to wino niebagatelne, ponieważ zrobione z winogron zgromadzonych podczas jednego sezonu. Smakosze cenią je niezwykle wysoko, identycznie jak architekci pomieszczeń, meble vintage.
Pomieszczenia z duszą vintage uda Ci się stworzyć na dwa rodzaje. Do kompozycji możesz wprowadzić meble nowoczesne, tylko stylizowane na wzór modeli z historii czy mieszać ciekawe meblowe unikaty z innowacyjnymi elementami. Czego będzie we wnętrzu więcej – starego lub nowego – zależy jedynie od Ciebie.
Specjaliści trendu vintage zgodnie uważają jednakże, iż nie warto zmieniać mieszkania w przestrzeń muzealną. Meble z historią niezwykle lubią wnętrzarskie melanże oraz idealnie czują się w kontrowersyjnych połączeniach. Należałoby więc okrasić fotel z lat 50. pokryciem w ogromne wzory czy pomalować cztery różne vintage’owe krzesła na cztery inne odcienie. Stare meble naprawdę nie obrażą się, gdy postawisz je w gronie młodzików, np. stolika ze znanej sieciówki. Pomimo starego wieku, one nigdy nie chcą być zawsze brane na serio, jak się poniektórym wydaje.
Scandi lubi powiew przeszłości
Styl skandynawski ma to do siebie, iż chętnie romansuje z meblami vintage. W tego typu pomieszczeniach idealnie prezentują się drewniane stoły o nóżkach rozszerzających się na zewnątrz, komódki wykończone na wysoki połysk lub tapicerowane krzesła pamiętające czasy PRL-u. Scandi lubi jaskrawe odcienie oraz ciepło drewna, więc barwny akcent vintage idealnie ożywi pomieszczenie oraz będzie tam pasował jak ulał!
Industrial z nutą vintage
Jednym z najnowszych trendów jest łączenie stylu vintage z przemysłowym. Surowe ściany z cegły czy betonu, odsłonięte instalacje oraz niepowtarzalne przeszklenia są doskonałą oprawą dla przytulnych mebli z duszą. Szaleć można tutaj z leciwymi fotelami, pufami, kredensami. To ciekawe zestawienie warto doprawić kaloryferami żeberkowymi, kultowymi lampami rodzaju trójnóg lub niesamowitymi perskimi dywanami. Moment, w jakim chłód loftu napotyka się z ciepłem vintage, pokochają wszyscy miłośniki interesujących kontrastów.
Eklektyzm? Jak najbardziej!
Kompozycje eklektyczne to przestrzeń, w jakiej styl vintage czuje się doskonale! Osoby zakochane w eleganckim miszmaszu mogą więc z powodzeniem zestawić innowacyjny narożnik z fotelami z lat 50. lub minimalistyczną meblościankę z kryształowym żyrandolem w stylu retro. Aranżując wnętrze w tym tonie, należałoby pamiętać o właściwych proporcjach mebli i wyborze pasujących do siebie odcieni oraz faktur. Dzięki temu unikniesz wrażenia nieładu oraz przestrzeń, pomimo iż bogata stylistycznie, będzie prezentować się estetycznie.
Niezwykły kontrapunkt
Innowacyjne, stonowane kompozycje kochają kolorowe kontrapunkty. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje charakteru oraz zaczyna interesować. Takim dziwnym stylistycznym dysonansem może wykazać się właśnie mebel vintage. Gdy jest to kanapa lub fotel, obowiązkowo zadbaj o ciekawe, kolorowe obicie. Jeśli kredens, postaw na nim perełkę dzisiejszego wzornictwa – chromowany zegarek lub porcelanowy serwis udekorowany motywem graffiti. Dzięki takiemu akcentowi zachowasz innowacyjną konwencję pomieszczenia, równocześnie nie pozwalając mu na nudę. Meble w stylu vintage to doskonałe eksponaty! Są jakby magicznie zawieszone w czasoprzestrzeni – chociaż jedną „nogą” tkwią w historii, drugą odważnie wybiegają w przyszłość. Gdzie ich poszukiwać? Na pchlich targach, wystawkach, strychach lub na przecenach w sklepach online.
Meble Vintage
Dobierając meble w stylu vintage należy zwrócić uwagę na parę ważnych cech. Przede wszystkim powinny to być przedmioty stare, z historią, lecz nie sięgające epoki wiktoriańskiej. Lepiej zatem unikać sprzętów obficie dekorowanych na rzecz prostszych, drewnianych mebli na duży połysk czy odwrotnie – zmatowionych, i chociażby nieco obdrapanych. Takie meble posiadają własny urok oraz przywodzą na myśl zamierzchłe czasy, tworząc sentymentalną atmosferę chociażby w niezwykle modernistycznym pomieszczeniu.
Dobrze także, gdy meble vintage są oryginalne, i zatem faktycznie pochodzą z drugiej ręki oraz liczą sobie co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Takie okazy można odnaleźć w mieszkaniach po dziadkach, na strychach oraz w piwnicach starych budynków, pchlich targach oraz aukcjach internetowych. Gdy jednakże nie jest to możliwe z powodzeniem można indywidualnie „postarzyć” meble np. wymieniając im gałki lub czyszcząc drewnianą powierzchnię.
Liftingując zabytkowe meble lub stylizując nowe przedmioty, żeby wyglądały na niewątpliwie starsze, należałoby bawić się odcieniami oraz wzorami. Vintage kocha różnorodność oraz nie boi się nowoczesnych rozwiązań, więc stary, drewniany kredens można przemalować na jasny błękit, natomiast używanej sofie podarować drugie życie dzięki nowoczesnej, jaskrawożółtej tapicerce.
Ozdoby vintage
Dekorację w stylu vintage powinny cechować wyjątkowy charakter pomieszczenia. Doskonałym pomysłem jest zastosowanie ogromnej ilości tkanin np. w formie pledów, koców oraz narzut, rozmaitych poduszek ozdabiających kanapę bądź zasłon w indyjskie wzory, jakie były prawdziwym wnętrzarskim przebojem kilkadziesiąt lat temu. Standardowymi ozdobami vintage są także stylizowane zegary ścienne, ramki na zdjęcia oraz dekoracyjne figurki, jakie z powodzeniem mogłyby wypełniać pomieszczenia sprzed stu lat. Banery oraz obrazy z pierwszej połowy XX wieku to również niezbędna dekoracja. Lecz dekoracje retro to także sięganie do mniej odległej stylistyki, jaka była obecna w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku.