Zachwycają kolorami, wzornictwem i ciekawym wykonaniem. Nowoczesne dywany zdobią nie tylko sypialnie i salony, lecz również przedpokoje. Jak wybrać dywan do pomieszczeń intensywnie uczęszczanych, aby mimo upływu czasu pozostał elegancki?

dywan thema mosaic
Fot. Dywan Thema Mosaic

Dywany na powrót zagościły w naszych mieszkaniach. Ocieplają podłogi, czyniąc je bardziej komfortowymi, poprawiają akustykę i podkreślają charakter wnętrza. Nierzadko to właśnie one stanowią decydujący akcent wymarzonej aranżacji. O ile jednak urządzając sypialnię czy pokój dzienny, możemy przebierać w dowolnych modelach dywanów, o tyle przedpokój czy korytarz, jak również salon, w którym często przyjmujemy gości, mogą stanowić pewne wyzwanie. Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan do ozdobienia podłóg w częściej uczęszczanych pomieszczeniach?

Dywan do pomieszczeń intensywniej użytkowanych

Wybierając dywan do pomieszczeń, w których w ciągu doby panuje największy ruch, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa czynniki: długość runa oraz materiał, z jakiego został dywan wykonany. Dłuższe runo, mimo że przyjemne w dotyku i miłe dla oka, zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości. Piasek, błoto i śnieg wnoszone do mieszkania w okresie jesienno-zimowym szybko sprawią, że dywan straci swój estetyczny wygląd. Uważnie należy również dobrać materiał, z jakiego jest wykonany.

– Materiały naturalne, takie jak wełna i bawełna, mimo że wytrzymałe i ciepłe, nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy mowa o dywanie w pomieszczeniu często uczęszczanym – zauważa Bożena Tomczyk, ekspert firmy KOMFORT.

– Na korytarzu i w przedpokoju panuje w ciągu dnia duży ruch, szczególnie w przypadku większej liczby domowników. Nacisk wywierany na powierzchnię dywanu, a także brud wnoszony do domu na obuwiu powodują, że dywan szybko się niszczy. Dywany z materiałów naturalnych zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości niż te wykonane z włókien syntetycznych. Z tego względu w pomieszczeniach domowych o dużym natężeniu ruchu najlepiej sprawdzają się dywany typu heat set frise, wykonane z wysokiej jakości włókien polipropylenowych. Włókna te są sprężyste, wytrzymałe, odporne na plamy, zabrudzenia i wilgoć, a przy tym odkurzanie wykonanych z nich dywanów jest łatwe. Ponadto dywany z przędzy heat set frise mają właściwości antybakteryjne i nie rozwijają się w nich roztocza, dzięki czemu są one idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie – dodaje ekspertka.

Praktycznie, lecz z klasą

Stawiając na funkcjonalną stronę dywanów do przedpokoju i innych pomieszczeń często użytkowanych, możemy mieć obawę, że odbije się to negatywnie na wizualnej stronie aranżacji. Niepotrzebnie – współczesne dywany syntetyczne do złudzenia przypominają wełniane: są równie miękkie, elastyczne, ciepłe i bogate kolorystycznie. Wykonane z wysokiej jakości włókien polipropylenowych, z jednej strony cechują się wytrzymałością, odpornością na ścieranie, zabrudzenia i wilgoć. Z drugiej strony ich zaletą jest też nowoczesne wzornictwo nawiązujące do modnej stylistyki lat 70. XX wieku, oparte na geometrii, asymetrii, odcieniach pomarańczowego, a także klasycznych ornamentach inspirowanych orientem bądź naturą. Warto tu zwrócić uwagę na modele Ibiza Sand, Kendra Beige, Thema Mosaic czy Fenix Elmas, które znakomicie odpowiadają tym trendom. Interesującym rozwiązaniem do przedpokoju są również tkane na płasko dywany bezrunowe, takie jak Decora Frame.

dywan ibiza kendra
Fot. Dywan Ibiza Kendra

A co do pokoju dziecka?

Pokój dziecka to szczególne miejsce, łączące w sobie funkcję sypialni i pokoju dziennego. Odpowiednio dobrane dywany powinny być nie tylko miękkie, elastyczne i ciepłe, ale również odporne na czynniki mechaniczne związane z codziennym użytkowaniem, takie jak ugniatanie i ścieranie. Muszą też być łatwe w czyszczeniu, gdyż dzieci często niechcący brudzą dywany, na przykład jedzeniem albo przyborami plastycznymi. Nie bez znaczenia pozostaje też warstwa wizualna – ciekawy wzór oraz barwna kolorystyka z pewnością sprawią, że pokój stanie się miejscem przytulnym i przyjaznym dziecku. Warto tu przyjrzeć się modelowi Diamond Carre. Wykonany z wysokiej jakości włókien polipropylenowych, zniesie wszelkie dziecięce eksperymenty. Jest przy tym kolorowy, przyjemny w dotyku i ciepły.

dywan diamond carre
Fot. Dywan Diamond Carre

Wybierając dywany do uczęszczanych pomieszczeń, zwracajmy uwagę na ich wykonanie. Krótkie runo i wysokiej jakości włókna syntetyczne sprawią, że mimo szczególnych warunków dywan pozostanie elegancki przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here