Projekt domu o niewielkim metrażu

Osoba, która stoi przed wyzwaniem stworzenia własnego miejsca na świecie, bezpiecznego schronienia i prywatnej, w pełni zindywidualizowanej przestrzeni, staje przed wieloma wyborami, które będą miały zasadniczy wpływ na kształt przyszłej codzienności. Pierwszym poważnym wyborem jest wybór między domem a mieszkaniem.

Dom w cenie mieszkania

Budowa domu zazwyczaj kojarzy się z większą inwestycją środków niż zakup mieszkania. Wszystko jednak zależy od lokalizacji, metrażu, czy indywidualnej sytuacji, w której dana osoba się znajduje. Alternatywą dla niewielkiego mieszkania jest mały dom. Dom to przede wszystkim większa prywatność, większe możliwości aranżacji i indywidualizacji przestrzeni życiowej oraz możliwość posiadania ogrodu. Projekt domu, który określa się jako mały dom, to projekt przestrzeni użytkowej do 115 m2, czyli przestrzeni odpowiadającej dużemu albo nawet bardzo dużemu mieszkaniu. Wielkość domu musi być uwarunkowana wielkością działki oraz możliwościami finansowymi konkretnej osoby, która dom buduje. Dom ma jednak tę zaletę, że może być wielopiętrowy. 

Gotowy projekt domu

W projekcie domu znajdują się: ogólny wygląd domu, układ pomieszczeń, powierzchnia użytkowa, a także orientacyjny koszt inwestycji. Gotowy projekt domu daje możliwość oszacowania możliwości finansowych i dopasowania ich do wyobrażeń o przyszłym domu oraz potrzeb domowników. Korzystając z takiego projektu, mamy pewność, że dom będzie bezpieczny, odpowiednio skonstruowany oraz energooszczędny. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeśli chcemy wybudować niewielki dom, to wystarczy, że znajdziemy projekty odpowiadające temu kryterium i wybierzemy spośród nich ten, który nam najbardziej odpowiada.

Mały dom a funkcjonalność i estetyka

Mały dom ma szereg zalet. Można go postawić na niewielkiej działce, koszt inwestycji jest znacznie mniejszy niż w przypadku dużego domu, przestrzeń jest łatwiejsza w aranżacji oraz w utrzymaniu, łatwiej uzyskać wrażenie przytulności. W takich domach dobrze sprawdzają się otwarte aranżacje dzienne optycznie powiększające przestrzeń oraz odpowiednie poddasze, które można wykorzystać jako przestrzeń mieszkalną. Warto wybrać projekt, który jest dobrze dopasowany do potrzeb domowników. W dużym domu łatwiej spontanicznie wygospodarować dodatkową przestrzeń, w której można realizować swoje pasje. Projekt małego domu powinien na wstępie uwzględniać potrzebę wygospodarowania takiej przestrzeni. Wybierając projekt, warto dokładnie przemyśleć czego i w jakiej formie potrzebują oraz będą potrzebować konkretni członkowie rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here