Prostota i ciepło

Któż z nas nie marzy o pięknej i wygodnej sypialni? Można się tylko domyślić, że nie znajdzie się nikt taki, co by zdecydował się podnieść paluszek. Sypialnia to miejsce bardzo intymne. Miejsce, do którego idziemy wypocząć po całym dniu, a także miejsce, w którym spędzamy czas z najbliższą nam osobą, którą kochamy całym sercem. Dlatego powinna być jasna, w łagodnych kolorach i łagodnym stylu.
Jednym z najbardziej popularnych stylów, w jakim projektujemy swoje mieszkania i, który idealnie nadaje się do wszystkich pomieszczeń, jest styl skandynawski. Styl skandynawski – sypialnia, to miejsce w naszym domu, w którym styl ten jest najbardziej ubóstwiany przez mieszkańców.
Jasne kolory, wygoda oraz przytulność, to cechy jakie możemy przypisać do powyższego stylu. Sypialnia w stylu skandynawskim, jako miejsce wypoczynku, relaksu, „odpłynięcia” po ciężkim dniu, ma za zadanie zapewnić nam ten relaks i wyciszenie. Cechy jakie posiada w/w styl, sprawia, że jest on często wybierany przez klientów.
Urządzając jakiekolwiek pomieszczenie, zaczynamy od podłogi oraz ścian. Podobnie jest w naszym przypadku, urządzając sypialnię. W stylu skandynawskim górę biorą jasne kolory typu: biel, szarość oraz inne jasne, pastelowe barwy. Co do podłogi, dominuje naturalne drewno, lub pokrycie drewna białą farbą. W obu przypadkach będą one idealnie odgrywały swoją rolę, bo tak naprawdę to od nas samych zależy w jakich odcieniach dobrze się czujemy. Styl ten natomiast absolutnie wyklucza kładzenie wykładzin dywanowych, jednak dywany są strzałem w dziesiątkę. Idealne będą mięciutkie i puszyste dywaniki, tuż koło łóżka, aby po przebudzeniu nasze stopy cieszyły się przyjemnym ciepełkiem i miłym dotykiem.
Jeśli mamy już ustalone, jak będą wyglądać nasze ściany i podłoga, nadchodzi czas na wybór mebli. Jeśli chodzi o kolorystykę, to również i meble w tymże stylu, cieszą się powodzeniem w kolorze bieli, a także szarości. Jasne, drewniane meble, sprawdzą się idealnie do naszej sypialni. Gwoździem programu oczywiście jest łoże. Gra ono pierwsze skrzypce w tym pomieszczeniu, nie tylko pod względem estetyki, ale przede wszystkim wygody. Zanim wybierzemy i zdecydujemy się na konkretną ramę łóżka, musimy dobrać odpowiedni materac do naszych potrzeb. Podstawą dobrego funkcjonowania w ciągu dnia jest dobrze przespana noc. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest to, żeby materac był wykonany z jak najlepszych materiałów. Bardzo często w sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim, możemy spotkać łózko wykonane z palet, pomalowanych farbą, a na nich położony materac. Styl ten charakteryzuje niezwykła prostota, dlatego przy wyborze ramy, należy skupić się na prostej formie z drewnianymi wykończeniami. Jeśli potrzebny jest zagłówek w łóżku, wykorzystany np. na oglądaniu filmu, czytaniu książki w łóżku czy wykonywanej pracy w pozycji siedzącej, jak najbardziej może takowy się znaleźć, lecz nie należy on do elementów stylu skandynawskiego. Super sprawdzą się małe szafki z szufladami bądź stoliki nocne, mieszczące się się tuż obok łóżka, z dwóch jego stron. Jak już wcześniej było wspomniane, styl ten charakteryzuję się prostotą i jeszcze raz prostotą. Dlatego jeśli chodzi o dobór szafy, to niekoniecznie jest ona wskazana. Zamiast niej idealnie w styl, wpisuje się drewniany wieszak na kółkach.
Może się wydawać, że poprzez jasne kolory, proste meble, brak czegokolwiek, co by dominowało w sypialni w tym stylu, wnętrze pozbawione jest ciepła czy też charakteru. Otóż nie. Charakteru całe pomieszczenie zacznie nabierać w momencie doboru pościeli, koca, poduszek, narzut czy też zasłon. Dopuszczalne są delikatne wzory w stonowanych odcieniach. Jedyną rzeczą, którą dopuszcza się, aby była wyrazista to poduszka. Na ścianach mogą znaleźć się ramki czy zdjęcia, ale należy pamiętać o ich tematycznym doborze, np.: wszystkie zdjęcia czarno – białe, wszystkie zdjęcia z podróży. Idealne będzie również punktowe oświetlenie.
Bardzo ważną rolę w sypialni odgrywa także światło. W stylu skandynawskim chodzi o jak największe wykorzystanie światła naturalnego, dlatego okna nie są zasłaniane, zbyt wieloma warstwami tkanin. W oknach możemy zawiesić zasłonki bądź same rolety. Nie stosuje się w tym stylu firan. Okna to bardzo ważna część mieszkania, gdyż wprowadzają naturalne oświetlenie. Parapety natomiast pięknie wyglądają, gdy stoją na nich świeczniki czy też lampki. Przyjemny charakter nadają poduszki lub kolekcja książek.
Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to należy wybierać lampy o prostej formie. Najlepiej sprawdzoną formą są małe lampki, nadające pomieszczeniu klimat i domowe ciepło. Świetnie sprawdzają się wieczorową porą, gdyż styl skandynawski to również ciepło. Ciepłe światło, to ono najlepiej ociepli nasz dom, podobnie jak świece, których mamy przeogromny wybór na rynku. Do wyboru mamy wiele zapachów, kształtów, kolorów, tak naprawdę to od nas zależy, jakie dobierzemy do swojego wnętrza. Pięknie prezentują się pod abażurami. Uwaga. Przy zakupie świec oraz poduszek, nie ma określonego limitu ilościowego. Nigdy ich za wiele.
Sypialnia to idealne miejsce na wykorzystanie stylu skandynawskiego, ponieważ podczas, gdy wypoczywamy, nasz mózg powinien odbierać jak najmniej bodźców zewnętrznych i nic nie powinno nas rozpraszać, a styl ten swoją prostotom i ciepłem oddaje nam ten spokój w 100%. Lekko przygaszone światło wieczorem sprawi, że szybciej się wyciszymy i wiele łatwiej będzie nam zasnąć, a rano wstaniemy wypoczęci, zrelaksowani i pełni energii, by pokonać trudy kolejnego dnia. Dlatego bardzo istotną sprawą jest to, aby okna przepuszczały jak najwięcej naturalnego światła. Nie musimy obawiać się dywanów, gdyż one również ocieplają pomieszczenie i są bardzo miłym dodatkiem. Jasne barwy i naturalne dodatki zadbają o to, abyśmy byli zrelaksowani i spokojni. Styl skandynawski polecany jest dla osób w każdym wieku, lubiących jasność, przestrzeń, nastrojowość, minimalizm. A przy zastosowaniu wszystkich wskazówek, potrafi dać wewnętrzny spokój, lepszy sen i dużo energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here