Rodzaje i zastosowanie tynków cienkowarstwowych

0
1103

Dawno już w zapomnienie odeszły czasy, kiedy budynki, na które natknąć się mogliśmy podczas spaceru czy przejażdżki samochodem wyglądały nieciekawie, jednakowo, a niejednokrotnie nawet dość przygnębiająco – obecnie zarówno właściciele prywatni jaki i samorządy pragnące nieco ożywić oraz upiększyć obiekty, którymi rozporządzają decydują się na zastosowanie tak zwanych tynków cienkowarstwowych. Tynki cienkowarstwowe  mogą być nakładane w sposób manualny lub też natryskiwane, natomiast niewielka powłoka tynku pozwala zakryć wszelkie uszczerbki w elewacji, jak też doskonale zamaskować różnorakie przebarwienia, czy niepożądane graffiti. Pozwala to przemienić niewyróżniający się niczym obiekt w piękną budowlę, która aż przyciąga wzrok swoimi walorami estetycznymi. Warto też nadmienić, że tynki cienkowarstwowe chronią również obiekt mieszkalny, przemysłowy, biurowy lub użyteczności publicznej przed dalszym niszczeniem, a także poprawiają izolację termiczną. Jest to możliwe poprzez wypełnienie wszelkich dziur i szczelin, którymi zimne powietrze przedostawać się może do wnętrza budowli, natomiast ciepłe może ją niepostrzeżenie opuszczać, wymuszając na właścicielu dodatkowe docieplanie takiego budynku.

W chwili obecnej na rodzimym rynku dostępnych jest całe multum różnorakich tynków cienkowarstwowych, a więc osoby zainteresowane poprawą wyglądu elewacji domu, firmy, czy też sklepu mogą tego bez większych trudności dokonać posiłkując się produktami silikonowymi, niskoalkalicznymi, silikatowymi, akrylowymi, mineralnymi, czy w końcu silikatowo-silikonowymi. Jak łatwo zgadnąć, każdy z rodzajów przeznaczony jest do innych typów powierzchni oraz cechuje się specyficzną łatwością nakładania oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli obawiamy się samodzielnie podjąć decyzji, która poskutkowałaby zakupem wyrobu nieodpowiedniego, kosztując nas przy tym niemałe pieniądze, przed nabyciem tynku cienkowarstwowego warto zasięgnąć porady sprzedawcy oferującego tego typu produkty wykończeniowe lub też poszerzyć swoją wiedzę przeglądając zasoby tematycznych forów internetowych albo stron poświęconych pokrywaniu elewacji tynkiem. Z pewnością pozwoli nam to dokładniej rozeznać się w temacie, a co za tym idzie – podejmować lepsze decyzje zakupowe.

W sytuacji, gdy udało nam się wyposażyć w wyroby wykończeniowe odpowiednio dostosowane do specyfiki budynku, natomiast on sam jest relatywnie niewielki, możemy pokusić się o samodzielne nakładanie tynku na powierzchnię elewacji, jednakże jeżeli mowa o kilkupiętrowym domu mieszkalnym lub dość dużym biurze, naszym zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się zakontraktowanie do takiej pracy fachowca, który dysponować będzie odpowiednimi narzędziami i urządzeniami, a dzięki ich wykorzystaniu realizacja zlecenia zajmie mu od kilkunastu godzin do wyłącznie kilku dni. Jeżeli nie dysponujemy nadmiarem wolnego czasu, a jednocześnie chcielibyśmy poprawić wartość wizualną danej budowli, będzie to naszym zdaniem strzał w dziesiątkę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here