projekt pompy ciepła

Alternatywne metody ogrzewania stają się coraz popularniejsze. Aby ocieplić dom tanim kosztem, można zainstalować panele fotowoltaiczne, a także pompy ciepła. Te ostatnie nie wymagają tak dużej inwestycji na starcie, jednak warto dobrać rodzaj pompy ciepła do właściwości pomieszczania.

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Spośród różnych sposobów pozyskiwania energii, pompy ciepła są jednymi z najciekawszych pomysłów na ekologiczne gospodarowanie dostępnymi zasobami. Cechują się one dużą efektywnością, a także prostotą użytkowania. Urządzenia te bazują na energii odnawialnej, co oznacza, że pobierają, a w zasadzie odzyskują energię z otoczenia, i zamieniają ją w ciepło. Przekaźnikiem energii może być grunt, woda lub powietrze i w ten właśnie sposób urządzenia te są różnicowane. Wszystkie pompy ciepła z oferty częstochowskiej firmy Eco-team.pl zaprojektowane są w profesjonalny sposób, co sprawia, że będą dobrą inwestycją. Dopasowanie odpowiedniej pompy ciepła to zadanie specjalistów, którzy dobiorą jej rodzaj do warunków środowiskowych, oczekiwań, a także potrzeb mieszkańców i metrażu pomieszczenia.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielą się na trzy główne rodzaje, i jak już zostało wspomniane, zależą one od źródła, z którego pobierane jest ciepło. Rozróżniamy więc pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Pompy gruntowe są stosunkowo często wykorzystywane w Polsce, jednak warunkiem jest tutaj posiadanie działki, należącej do domu. Urządzenie takie może zawierać wymiennik poziomy, albo pionowy – w tym pierwszym przypadku liczy się powierzchnia działki, w drugim natomiast wymagane są głębokie wiercenia w ziemi. Pompa pobiera energię z gruntu i może zostać wykorzystana do dostarczenia ciepła zarówno do ogrzewania powietrza, jak i wody.
Pompa wodna jako źródło energii wykorzystuje natomiast wodę. Za pomocą tego rodzaju sprzętu ogrzejemy jedynie powietrze. Pompa wodna odzyskuje ciepło ze zbiornika zewnętrznego, przekazując je do budynku, a następnie odprowadza schłodzoną wodę do drugiej studni lub innego zasobnika.
Pompa powietrzna to natomiast bardzo ekonomiczna opcja, które wykorzystuje naturalne różnice temperatur. Najbardziej klasyczną powietrzną pompą ciepła jest lodówka, która korzysta z ogrzanego powietrza pobieranego z zewnątrz do schłodzenia temperatury w jej środku. Powietrzne pompy ciepła są ekonomiczne i niedrogie w inwestycji.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Tak naprawdę trudno jest powiedzieć, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła – wszystko zależy od potrzeb, tego, jakie warunki mamy w pomieszczeniu, a także, ile możemy zainwestować na starcie. Jeśli posiadamy działkę, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie gruntowa pompa ciepła, która jest wielofunkcyjna i ogrzeje zarówno pomieszczenie, jak i wodę. W przypadku małego mieszkania najlepszym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna, której zainstalowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, jednak koszty jej utrzymania są nieco droższe. W sytuacji małego pomieszczenia jest jednak dobrym wyborem. Natomiast wodna pompa ciepła przyda się w domu, w którym mamy dostęp do studni czy innego rodzaju zbiornika, jednak z uwagi na to, że tego rodzaju pompa nie podgrzewa wody w domu, warto dodatkowo zainstalować panele fotowoltaiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here