Siłowniki pneumatyczne w przemyśle i na co dzień. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

0
1478

Te elementy są już tak rozpowszechnione w praktycznie wszystkich sektorach współczesnej gospodarki, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele im zawdzięczamy i jak bardzo pomocne są w naszym codziennym życiu, wyręczając nas w pracy i poza nią. Poznajmy więc bliżej naszego dzisiejszego bohatera – siłownik pneumatyczny.

Siła sprężonego powietrza

Siłownik pneumatyczny to urządzenie obecnie niezastąpione podczas wykonywania większości prac w przemyśle maszynowym i nie tylko. Są to elementy, które napędza czynnik roboczy w postaci sprężonego powietrza. Standardowe siłowniki pneumatyczne stosowane w różnego rodzaju urządzeniach oraz maszynach, to najczęściej elementy o działaniu jednostronnym lub dwustronnym.

Jedno- i dwustronne

W jednostronnych siłownikach pneumatycznych sprężone powietrze generuje siłę, która wprawia siłownik w ruch tylko w jednym kierunku. Konkretny model urządzenia może wykorzystywać siłę jako ciągnącą lub pchającą, natomiast sprężyna zwrotne umożliwia powrót siłownika do położenia pierwotnego, a więc spoczynkowego. W siłownikach pneumatycznych dwustronnych powstająca siła na skutek działania ciśnienia generuje ruch tłoka w obu kierunkach. Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest ruch w jedną stronę i z powrotem. Na rynku dostępne są również beztłoczyskowe siłowniki pneumatyczne, nieposiadające amortyzacji. W ich przypadku skok zazwyczaj nie przekracza 200 mm. W konstrukcji tego typu urządzeń wykorzystywany jest materiał oraz profil gwarantujące niewielką masę, a także umożliwiające zastosowanie dodatkowego wyposażenia w głównym zarysie siłownika.

Są wszędzie!

Główną zaletą siłowników pneumatycznych jest ich bardzo szerokie zastosowanie w niemal wszystkich branżach związanych z szeroko rozumianym przemysłem. Ich podstawowym zadaniem jest wprawianie w ruch maszyn, zastępując tym samym siłę mięśni człowieka. Kolejnym ważnym atutem tych urządzeń jest ich prosta budowa oraz mało skomplikowana obsługa. Siłowniki pneumatyczne doskonale sprawdzają się podczas pracy nawet w ekstremalnych warunkach, a szczególnie tam, gdzie występują bardzo niskie lub wyjątkowo wysokie temperatury. Siłowniki wykorzystywane są najczęściej w halach i liniach produkcyjnych, prasach czy też liniach do pakowania gotowych produktów. Siłowniki pneumatyczne są obecne m.in. w wielu maszynach budowlanych, pojazdach użytkowych, w także w zwykłych samochodach osobowych i ciężarowych. Z tego typu urządzeń korzystają również np. służby ratunkowe, jak Straż pożarna (przecinaki, rozwieraki). Można jest spotkać także m.in. w automatycznie zamykanych bramach wjazdowych czy też w zwykłych fotelach biurowych lub szafkach.

Bogatą ofertę siłowników pneumatycznych znajdą Państwo na stronie producenta i dystrybutora, firmy Air-Com: https://air-com.pl/g/silowniki-pneumatyczne?categoryId=186.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here