Postęp technologiczny opanował niemal cały świat i każdą dziedzinę życia. W efekcie niemal każdy człowiek tą technologię zaakceptował i zintegrował się z nią w sposób tak ścisły, że ciężkie byłoby życie bez niej.
Chodzi tutaj głównie o prężnie rozwijającą się informatykę, która jako dziedzina nauki ma wiele rozgałęzień. Jedną z nich, związaną z wszechobecnym Internetem jest szeroko pojęta sieć komputerowa. Jak wiele rzeczy w Informatyce podzielić ją można na część fizyczną i systemową.
Sieci komputerowe mogą być małe i duże. Te małe znajdziemy już w prawie każdym gospodarstwie domowym a te duże to największe firmy i ogólnoświatowe systemy odpowiedzialne za funkcjonowanie całego Internetu.
W tradycyjnym domu, nasza własna sieć składa się zazwyczaj z kilku elementów. Są nimi urządzenia, które podłączają się do sieci za pomocą sygnału WiFi lub za pomocą kabla do rutera, znajdującego się gdzieś w mieszkaniu. A router łączy się z innymi tego typu urządzeniami w sieci, dzięki naszemu dostawy internetowemu.
Wszelkie urządzenia potrzebne do istnienia sieci komputerowej wraz z okablowaniem i temu podobnymi rzeczami to ta część fizyczna. Na część systemową składa się sposób przesyłu danych, podróżowania informacji i logicznego połączenia urządzeń.
W gospodarstwach domowych Internet z reguły przez najmłodszych wykorzystywany jest jako forma rozrywki – można pograć w gry online, oglądać ulubione bajki, seriale, filmy, czytać i prowadzić blogi. Inną oczywistą formą wykorzystywania sieci komputerowej w domu jest łączenie się z Internetem po to, aby uzyskać różne pomoce naukowe lub zwyczajnie spisać zadanie. Dorośli najczęściej używają prywatnej sieci do korzystania ze stron bankowych (płacenia rachunków) i robienia zakupów w sieci.
Sieć komputerowa nie musi być zawsze połączona z zewnętrznym Internetem. Wiele firm tworzy swoje wewnętrzne sieci komputerowe, które działają jedynie w obrębie danego budynku lub danej firmy.
Sieć komputerowa w najprostszym ujęciu to tak naprawdę połączone ze sobą komputery lub inne urządzenia elektroniczne, które mogą pełnić przeróżne role, mogą być serwerami baz danych, poczty elektronicznej, usług katalogowych, faksów i oczywiście stron WWW.
Ilość urządzeń potrzebnych do funkcjonowania sieci i rodzaj oprogramowania jaki zostanie wybrany, zależy w dużej mierze od jej wielkości. Naturalnym jest, że nie potrzebujemy w domu takiego sprzętu jaki stoi w firmowych serwerowniach, lecz niektóre elementy sieci są niezbędne do jej funkcjonowania.
Pozostając przy tej części fizycznej sieci komputerowych warto przytoczyć sobie kilka urządzeń i elementów jakie są niezbędne do jej funkcjonowania, szczególnie w przypadku dużych projektów dla firm, gdzie gama wykorzystywanych rzeczy jest większa niż w domu, ale niektóre z nich pokryją się.
Tymi elementami są modem, punkt dostępowy, router, koncentrator, most, przełącznik, stacja robocza, zapora sieciowa. Zaznaczyć trzeba, że wraz z upływem czasu i rozwojem technologi router stał się bardziej wszechstronnym urządzeniem i potrafi łączyć w sobie funkcje innych urządzeń. Idąc dalej niezbędna jest jeszcze karta sieciowa i okablowanie. Jeżeli chodzi o okablowanie to obecnie najczęściej używa się kabla Ethernetowego prostego służącego do połączenia komputera z na przykład przełącznikiem lub ethernetowego krosowanego, który łączy przełącznik z innym przełącznikiem. Oczywiście znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest użycie światłowodu. Elementami sieci komputerowej są też takie rzeczy jak gniazda sieciowe, panele krosowe, korytka, którymi biegną kable i szafa rackowa, w której znajdują się przełączniki i routery.
Przy fizycznej stronie sieci komputerowej nie można nie wspomnieć o topologi fizycznej, czyli fizycznym łączeniu ze sobą urządzeń. Wyróżniamy tutaj podstawowe topologie: magistrali, gwiazdy, rozszerzonej gwiazdy, pierścienia, siatki i siatki mieszanej.
Najbardziej skomplikowany przypadek dotyczy tej ostatniej – siatki mieszanej, dlatego że łączy w sobie różne rozwiązania (co najmniej dwa) z różnym rodzajem medium transmisyjnego. Takie rozwiązania stosowane są tylko w ogromnych sieciach.
To taki ogólny zarys fizycznej strony sieci, a jest jeszcze ta druga, związana z oprogramowaniem, czyli topologia logiczna, która określa standardy komunikacji, wykorzystywane w porozumiewaniu się pomiędzy urządzeniami fizycznymi. Żeby nie było prosto to i tutaj istnieje podział zależny od sposobu wykorzystywania łącza na transmisje w paśmie podstawowym i transmisję szerokopasmową.
W prywatnym domu sprawa nie wydaje się być tak skomplikowana i rzeczywiście, potrzebne jest mniej urządzeń bo dom to jedynie mały fragmencik wielkiej sieci komputerowej, nad którą czuwa kilka super routerów rozmieszczonych w kilku miejscach na świecie. Taką sieć w domu można porównać do naszej planety we wszechświecie. Jest tak samo malutka i bezbronna w gęstej sieci jak nasza planeta w galaktyce.
Dla zwykłego użytkownika, który korzysta z sieci codziennie może to być zbyt przytłaczające. Człowiek zazwyczaj włącza komputer, przeglądarkę, pocztę internetową i po prostu działa. Ale, aby to wszystko działało musi zajść wiele procesów, dość skomplikowanych i jak się dłużej nad tym zastanowić to staje się to trochę niesamowite, że człowiek wymyślił coś takiego, że to wszystko działa. Za pośrednictwem Internetu można zrobić w tych czasach niemal wszystko.
Gdzieś w przestrzeni lub kablach światłowodowych, codziennie przemyka niezliczona ilość danych – wcześniejsze porównanie do kosmosu jest tutaj jak najbardziej trafne i sprawia, że możemy być jeszcze bardziej dumni z naszych osiągnięć jako gatunku ludzkiego. Obecnie mamy możliwości, które dawniej kojarzone były z filmami science fiction, wiec powinniśmy się cieszyć, że mamy okazje żyć w takich czasach, w których ten rozwój ludzkości dzieje się praktycznie na oczach każdego człowieka. Przecież jeszcze dwadzieścia lat temu, zwykły człowiek nie wyobrażał sobie telefonu dotykowego a teraz to przecież norma, a tablety czy smartfony stają się prezentami wręczanymi dzieciom.