Wykorzystaj palety!

Ostatnimi czasy ogromną furorę w temacie wystroju i wyposażenia wnętrz robi… paleta. Ten wdzięczny produkt z odzysku może stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Z palet można stworzyć oryginalne i funkcjonalne meble, łóżka, czy półki.

Normalnie palety służą do podnoszenia i przenoszenia towarów. Najpopularniejsze są palety drewniane, ale spotkać można także plastikowe i metalowe. My skupimy się na tych drewnianych, bowiem to właśnie tym nadaje się drugie życie.

Aby palety stały się przebojem w domu wystarczy trochę wyobraźni i smykałka majsterkowicza. Wystarczy dobry pomysł, by cieszyć się ciekawą i ekologiczną kanapą, czy meblami ogrodowymi. A wszystko za małe pieniądze i za minimum wysiłku.

Jak wykonać meble ogrodowe z palet? Na początek musimy wiedzieć jak powinien wyglądać finalny produkt. Dobrze jest przejrzeć gotowe meble w internecie lub naszkicować to, co chcemy uzyskać. Kiedy mamy już pomysł, czas na jego realizację. Jeśli nie mamy palet, musimy je nabyć. Można je bez problemu dostać w większości składów budowlanych. W mniejszych miejscowościach wielu lokalnych rzemieślników zajmuje się ich wyrobem, więc dobrym pomysłem będzie zorientowanie się, czy w naszej okolicy nie ma możliwości zakupu nowych palet. Zaoszczędzi to czasu na czyszczenie, które musimy wykonać przy tych używanych. Palety najszybciej i najskuteczniej czyści się szlifierką oscylacyjną. Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, niestety czeka nas żmudne, ręczne czyszczenie papierem ściernym. Tak przygotowane palety należy podocinać na odpowiedni wymiar. Na szczęście drewniane palety są tak wykonane, że bardzo łatwo komponować z nich różne bryły, co znacząco przyśpiesza i ułatwia pracę. Docinać można zarówno piłką ręczną jak i motorową. Zdarzyć się może, że palet nie trzeba będzie w ogóle ciąć. W takim przypadku potrzebne będą jedynie gwoździe i młotek. Przy zbijaniu palet zwrócić należy uwagę na wbijaniu gwoździ pod kątem. Wówczas łączenie będzie trwalsze i mniej widoczne. Jeśli wykonujemy meble ogrodowe z palet, najlepiej po złączeniu wszystkich elementów, potraktować je impregnatem, co ustrzeże meble przed wilgocią, czy grzybami. Zastosować można impregnat koloryzujący, który nada odpowiedni kolor naszym meblom, choć ciągle najbardziej popularne są meble koloru białego, które uważa się za uniwersalne.

Meble z palet doskonale sprawdzą się nie tylko na zewnątrz jako meble ogrodowe, ale również jak już wcześniej wspomniano wewnątrz.

Z palet można zrobić praktycznie wszystko. Od efektownego dużego łóżka małżeńskiego, po wygodną kanapę, fotel, czy stół. Palety można łączyć z innymi odzyskanymi materiałami, co jeszcze bardziej zadziwi gości, a wykonawcy da wiele satysfakcji.

Wielu właścicieli lokali gastronomicznych decyduje się w swoich lokalach właśnie na meble z palet. Dlaczego? Bo są tanie i spełniają doskonale swoją funkcję. Loże wykonane z palet robią ogromne wrażenie, a samo drewno nadaje każdemu wnętrzu uroku. Odpowiedni dobór materiału wykończającego, czy puf, sprawia, że lokal z meblami z palet są przytulne i przyjemnie spędza się w nich czas.

Jak widać wszystko przemawia za meblami z palet, a są nawet ludzie, którzy utrzymują się z produkcji tego typu wyposażenia. Wystarczy przejrzeć oferty na portalach sprzedażowych, aby zobaczyć, jak dużą popularnością cieszy się paletowe wyposażenie.

A czy meble z palet mają jakieś wady? Jeśli komuś przeszkadza fakt, że musi je samodzielnie wykonać, to to może być największym minusem. Trzeba również uważać przy zakupie używanych palet, by nie kupić takich, do których konserwacji używano na przykład zużytego oleju silnikowego. Meble z takich palet będą niemiło pachnąć, co może skutecznie zniechęcić, dlatego warto zaopatrzeć się w nowe produkty, za których impregnację będziemy odpowiadać.

Trzeba również bardzo uważać, zwłaszcza wykonując meble typu łóżko i fotel, by dokładnie połączyć poszczególne elementy, by podczas eksploatacji meble nam się nie „rozjechały”. Aby być pewnym jakości połączenia, gwoździe można zastąpić wkrętami do drewna, a jeszcze lepiej, kiedy do łączenia wykorzystamy specjalne kątowniki. Takie połączenie da nam gwarancję niezawodności.

Co jeszcze można stworzyć z palet? Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Z palet mogą powstać piękne wieszaki na ubrania, a nawet całe pojemne szafy. Można wykonać z nich także efektowne kwietniki, czy zielniki. W domu oprócz wyżej wymienionych mebli, można zrobić jeszcze biurka, regały, a nawet stoliki pod telewizor. Bardzo ciekawą opcją w połączeniu z meblami ogrodowymi z palet będą leżaki, wykonane z tego samego materiału. W garażu palety mogą służyć jako stojaki na narzędzia, czy stoły do majsterkowania. W gospodarstwie wykonać z nich można poidła i karmniki dla zwierząt, pojemniki na owoce i warzywa, czy zbiorniki na zboża i inne płody rolne.

Osoby odważne, nie bojące się innowacyjnych rozwiązań w wystroju swojego mieszkania, decydują się na stosowanie desek pozyskanych z palet zamiast tradycyjnych tapet. Taki zabieg kosztuje trochę pracy, ale efekt końcowy jest piorunujący!

Zdarza się, że palety wykorzystywane są do budowy altanek. Wprawdzie wykonanie altanki pochłania dużo sztuk palet, ale i tak taka budowla będzie tańsza w wykonaniu od tradycyjnej altanki.

Jak widać te niepozorne, drewniane palety mogą mieć dużo więcej zastosowań. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, nie trzeba wiele. Głowa pełna pomysłów i podstawowy zestaw narzędzi wystarczy, by zrobić wrażenie na odwiedzających nas przyjaciołach i rodzinie.
W przypadku przedmiotów wykonywanych z palet powiedzieć z całą odpowiedzialnością można, że ile głów, tyle pomysłów. Zastosowanie przez jednego może się całkowicie różnić od wizji drugiego. Właśnie ta nieprzewidywalność, a zarazem oryginalny design i użyteczność sprawia, że meble i inne wyposażenie wykonane z palet jest od wielu już lat tak popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Palety świetnie pasują tak do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, co jest ich ogromnym plusem, a warto dodać, że plusem jednym z wielu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here