Meble wykonane z drewna wysokiej jakości potrzebują odpowiedniej oprawy, czyli właściwej aranżacji mieszkania i jego kolorystyki. Jest to jednak jeden z bardziej uniwersalnych kolorów mebli, a zatem nie należy się obawiać, że zakup brązowych mebli będzie kolidował w przyszłości z chęcią zmiany koloru ścian na inny. Meble wysokiej jakości wykonane z prawdziwego drewna, zazwyczaj są naturalnie brązowe i nie wymagają dodatkowego powlekania żadnymi farbami. Niektóre meble są jednak oklejone brązową sklejką, i tak naprawdę wiele zależy od konkretnego odcienia tego brązu.
Meble w kolorze jasnego brązu, takie jak sosna czy dąb wykonane z litego drewna, potrzebują odpowiedniej, jasnej oprawy. Bardzo dobrze prezentują się na tle ścian szarych, białych, pastelowych. Wówczas umeblowanie stoi na pierwszym planie w takim mieszkaniu i tworzy bardzo spójne zestawienie z resztą wystroju. Jasny brąz lubi przede wszystkim pastele oraz odcienie brązu, beżu, szarości. Fajnym pomysłem może być zastosowanie farby strukturalnej do ścian, która da efekt nierównej, niejednolitej powierzchni, jakby nieco niechlujnej. Na takim tle jasnobrązowe meble wypadają szczególnie uroczo. Całość wnętrza sprawia wrażenie nonszalanckiego. W takim wnętrzu bardzo dobrze można się poczuć – jest ciepło, nie nazbyt zdobnie, nie przytłaczająco. Świetnie prezentują się tak urządzone salony czy sypialnie, a także pokoje dziecięce. Jasnobrązowe meble są bardzo dobrą inwestycją, ponieważ one nigdy się nie nudzą, mogą rosnąć razem z dzieckiem i tym samym będą służyły najpierw za wyposażenie pokoiku dziecięcego, a z czasem – młodzieżowego i dorosłego.
Gdy mamy ciemno brązowe meble – jaki kolor ścian będzie najlepszy? Tutaj dużo zależy od odcienia tego brązu. Brązowe meble wpadające w czerwień to bardzo ekskluzywny kolor, który świetnie komponuje się z barwami stonowanymi, z ekskluzywnymi dodatkami. Dobrze będzie się prezentował na tle czerwonej ściany, ale też ze ścianami jasnymi, beżowymi czy brązowymi. Bardzo często takie wiśniowe meble są dodatkiem do wyposażenia gabinetu do pracy, pomalowanego w kolor ciemnej zieleni – co również tworzy fantastyczny efekt. W przypadku mebli brązowych o bardziej zgaszonej, brunatnej barwie, będą one dobrze się prezentowały zarówno na białych ścianach, jak i na tych ciemniejszych, w tym modnym ostatnio granacie czy turkusie. Dobrze pasują też do piaskowej żółci, złota, szarości, czerwieni, fioletu – w zasadzie do każdego koloru ścian! Urządzając pokój w ciemniejszej kolorystyce, z użyciem ciemnobrązowych mebli, należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnej zasady. Aby nie przytłoczyć wnętrza, meble i ściany nie powinny się ze sobą zlewać kolorystycznie. Wtedy całość będzie sprawiała wrażenie ciężkiej i smutnej.
Jak więc wstawić do pokoju ciemnobrązowe meble, a nie osiągnąć złego efektu? Czasem wystarczy tylko zastosowanie ciemniejszej farby tylko na jednej ze ścian, lub stworzenie kompozycji przełamującej tę ciemność – na przykład ściany do połowy ciemnej, a od połowy w jaśniejszym odcieniu. Współczesne możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne. Można stworzyć wiele ciekawych aranżacji kolorystycznych zupełnie samemu. Wystarczy odpowiednia farba, narzędzia malarskie i trochę pomysłu. Ciekawa koncepcja kolorystyczna pozwoli otrzymać dobry efekt bez wielkich nakładów finansowych na malarzy.
Zasadniczo przy meblach w ciemnym brązie najlepiej sprawdzają się ściany w kolorach jasnych. To właśnie dobre kolory dla tych, którzy otrzymują w spadku umeblowane ciemnymi, zabytkowymi meblami mieszkanie i nie chcą z nich rezygnować, a chciałyby odświeżyć nieco wnętrze. W przypadku mebli starych lub zabytkowych, fajnym pomysłem jest zastosowanie jasnych ścian, na przykład w kolorze popielatym, beżowym, cappucino lub podobnym, i jednocześnie dorzucenie na ścianę ciekawej faktury – na przykład sztukaterii przy suficie lub cieniowania farby na ścianie. Taki sposób ozdabiania ścian ożywi nieco wnętrze i sprawi, że biały lub popielaty kolor nie będzie nudny, a jednocześnie będzie dobrym tłem dla pięknych mebli, na przykład z giętymi nóżkami. Wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo dobrać odpowiedni kolor ścian, bo wiele zależy tu nie tylko od kolorystyki mebli, ale też od ich stylu. Przykładowo, brązowe meble na giętych nóżkach z polerowanymi blatami nie będą dobrze wyglądały na tle nowoczesnych, soczystych kolorów. Takie wnętrz może się wydać pstrokate i niezbyt przemyślane. Takie rozwiązania są dopuszczalne tylko wtedy, gdy mamy dobrze opracowaną całą koncepcję aranżacji takiego wnętrza i wiemy, że każdy jego element będzie ze sobą współgrał.
Współcześnie najpopularniejsze są meble brązowe bez uchwytów, o prostej, nowoczesnej bryle i delikatnym połysku. Taka surowa forma mebli może być dobrym urozmaiceniem do ścian o nieco bardziej specyficznej charakterystyce – na przykład szarych z przetarciami, sugerującymi niedbałe położenie surowego tynku. To również dobre towarzystwo dla wszelkich tapet w jasnych kolorach. Fajnym rozwiązaniem koncepcyjnym jest wtopienie takich jednolitych, prostych mebli w kolorze brązu w resztę otoczenia, poprzez umieszczenie ich na tle ściany w podobnie głębokim, ciemnym kolorze. Tu bardzo wiele zależeć będzie także od kubatury pomieszczenia, jego umeblowania oraz powierzchni. Gdy powierzchnia jest niewielka, wówczas taki zabieg jak wtopienie mebli w tło jednej z ciemniejszych ścian kontrastujących z pozostałymi, jasnymi, może być bardzo fajnym rozwiązaniem. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest zastosowanie w takim pomieszczeniu mebli w dwóch kolorach – jasnych po „jasnej” stronie pokoju, i ciemnych przy ciemnej ścianie. To jednak propozycja dla tych odważniejszych, którzy nie boją się zmian wokół siebie.
Projektując umeblowanie i kolorystykę dla swoich wnętrz, warto brać pod uwagę nie tylko najnowsze trendy. Zastosowanie ich ślepo bez zwracania uwagi na to, co posiadamy i gdzie chcemy to zmieścić, będzie nieefektywne i nieestetyczne. Czasem lepiej jest postawić na klasykę w nowocześniejszym wydaniu.