W wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych znajdujących się w blokach z tzw. wielkiej płyty, pomieszczenia są stosunkowo małe. Wielkość poszczególnych pokojów to nie jedyny problem, z jakim spotykają się właściciele tych mieszkań. Często rozkład pomieszczeń pozostawia też wiele do życzenia, nie mówiąc już o tym, że w niektórych mieszkaniach znajdują się tzw. ciemne kuchnie, czyli kuchnie, które nie posiadają żadnego okna! Sam Władysław Gomułka nawiał swego czasu do budowania takich właśnie mieszkań i kuchni. Wówczas ważniejsze od komfortu poszczególnych kwater i ich ogólnego standardu była po prostu ilość oddanych mieszkań w danym miesiącu, roku czy pięciolatce. A mieszkania z małymi pokojami i ciemnymi kuchniami budowało się szybciej i szybciej można było wykonać założony plan.
W takich właśnie mieszkaniach, choć nie tylko w mieszkaniach z tamtej epoki, ludzie często borykają się wyzwaniami, jakie stawia przed nimi mała sypialnia i ekonomiczne jej zagospodarowanie.
Czy mała sypialnia to rzeczywiście duży problem? Na to pytanie postaramy się w skrócie odpowiedzieć w tym artykule, udzielając przy okazji kilku podstawowych porad, jak postępować przy urządzaniu małej sypialni.
Na początku postarajmy się odpowiedzieć na pytanie co to znaczy „mała sypialnia”? Czy mała sypialnia to każde pomieszczenie, służące do spania, które ma mniejszą powierzchnię niż 15 m. kw, a może mniejszą niż 10 m, kw, a może mała sypialnia to taka, która ma mniej niż 5 m.kw.? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma odgórnie ustalonych standardów, które pozwalają zakwalifikować dane pomieszczenie do grupy małych, średnich, dużych czy np. bardzo dużych. Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego sypialnia jest mała czy nie. Tak samo jak nie dla każdego małe pomieszczenie do spania będzie jakimkolwiek problemem. Są osoby, które wręcz lubią maluteńkie sypialnie, w których ledwo zmieści się zwykłe łóżko, jedna szafka nocna i nic więcej. Mało tego, w takim właśnie pokoiku te osoby będą się czuły przytulnie i bezpiecznie. Tak więc poczucie, że dana sypialnia jest mała to sprawa często bardzo indywidualna.
No dobrze, ale nie dajmy się zwariować. Przecież można w końcu przyjąć jakieś w miarę obiektywne kryteria, które pozwolą ocenić, czy dana sypialnia jest mała czy nie. Umówmy się zatem, że każdą sypialnię o metrażu mniejszym niż 7-8 m. kw. będziemy traktować jako małą.
Kiedy już rozstrzygnęliśmy kwestię zakwalifikowania sypialni do kategorii małych, możemy zająć się rozważaniami, jak postępować w przypadku posiadania takiej małej „sypialenki”.
Zacznijmy od odpowiedzi, czy koniecznie chcemy, aby w sypialni była garderoba, tzn szafa (zabudowana lub wolno stojąca), w której znajdować się będą nasze ubrania. Podjęcie decyzji o takiej szafie lub jej braku zdeterminuje bowiem ogólny wygląd i rozkład całej sypialni. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, że w sypialniach jest jakaś szafa, w której trzymane są ubrania. Czasami, ale to już raczej w większych pomieszczeniach, szafa ta przekształca się w osobną garderobę, czyli niewielkie osobne pomieszczenie, w którym trzymane są ubrania, a nierzadko również inne rzeczy. W przypadku małych sypialni my jednak rekomendujemy poważne wzięcie pod uwagę rezygnacji z jakiejkolwiek szafy. Jeśli tylko reszta mieszkania jest na tyle duża, że da się taką szafę ulokować w innym pomieszczeniu, to takie rozwiązanie wydaje się bardziej zasadne. Nie musimy przecież każdego ranka mieć wszystkich ubrań od razu „po ręką”. Jeśli będą się one znajdowały w sąsiednim pokoju to też będzie w porządku, a dzięki temu zyskamy w sypialni nieco więcej „oddechu”.
Jeżeli już wiemy, czy w naszej sypialni będzie garderoba czy nie, to możemy przejść do kolejnego, zasadniczego tematu, czyli łóżka. Skoro mówimy cały czas o małych sypialniach, to w temacie łóżka również nie poszalejemy. Ale co to znaczy, że „nie poszalejemy”? Tylko tyle, że nie będziemy raczej brać pod uwagę rozłożystych łóżek, z rozbudowanymi ramami itp. Powinniśmy przede wszystkim dokładnie określić wielkość materaca, jaki nam najbardziej odpowiada. W tym przypadku nie można iść na kompromisy. Powierzchnia materaca powinna być taka, jak należy, w tym akurat przypadku nie powinno się oszczędzać i iść na skróty. Najczęściej wybieranymi wielkościami materaców są 90 x 200 cm w przypadku jednej osoby (materac pojedynczy) lub 140 x 200 cm ewentualnie 160 cm x 200 cm w przypadku dwóch osób (materac podwójny). I takich rozmiarów powinniśmy się trzymać – przede wszystkim w dbałości o komfort naszego snu i wypoczynku oraz z uwagi na najszerszą ofertę rynkową materacy w tych właśnie rozmiarach.
Jeśli mamy już wybraną wielkość materaca, to możemy zacząć poszukiwania łóżka. Tutaj obowiązuje pełna dowolność. Kierujmy się naszymi oczekiwaniami i naszym gustem. Jeśli jednak kupujemy łóżko do małej sypialni, to gdzieś z tyłu głowy powinniśmy cały czas mieć wzgląd na zewnętrzne wymiary łóżka. Bo do tego samego materaca można kupić łóżka o naprawdę rożnych wymiarach zewnętrznych.
Niemal nieodzownym atrybutem każdego normalnego łóżka w sypialni jest szafka nocna. W tym przypadku również powinniśmy brać gabaryty szafki pod uwagę, a w zasadzie najważniejszym wymiarem takowej szafki staje się dla nas jej szerokość. Im mniejsza, tym lepiej. Warto też rozglądać za łóżkami, które mają szafki nocne niejako zintegrowane z samą konstrukcją (ramą) łóżka. Takie rozwiązania przeważnie pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca.
Zakładamy, że w przypadku naprawdę małych sypialni dużo więcej niż łózko, szafka nocna i ewentualnie szafa na ubrania, już się nie zmieści. Tak więc na tych elementach w zasadzie można byłoby zakończyć porady, ale na koniec mamy jeszcze dwie ostatnie wskazówki.
Po pierwsze, w przypadku ekstremalnie małych sypialni powinniśmy wziąć pod uwagę również ekstremalne rozwiązania, jakimi byłoby zainstalowanie łóżka składanego lub piętrowego. A po drugie, w przypadku braku jakiegokolwiek własnego pomysłu na urządzenie małej sypialni lub posiadania sypialni o bardzo niestandardowych wymiarach, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego architekta wnętrz.
Wierzymy, że zastosowanie się do powyższych sugestii sprawi, że mała sypialnia okaże się małym problemem.