Folia grzewcza na podczerwień – zasady działania

0
1351

Słyszałeś o zaletach ogrzewania podczerwienią, ale nie bardzo wiesz, jak to działa? System ten różni się znacznie od ogrzewania konwektorowego. Wyjaśniamy w jaki sposób na przykładzie folii grzewczych.

Czym są folie grzewcze?

Folie grzewcze to systemy wykorzystywane przy montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku podłóg panelowych, ponieważ nie nagrzewają powierzchni w sposób punktowy. Ich użycie wskazane jest wszędzie tam, gdzie konieczny jest tzw. “suchy” montaż. Elementem grzejnym w folii grzewczej są paski grafitowe ułożone w poprzek, w odstępach kilku milimetrów od siebie. Folie grzewcze mogą służyć zarówno jako dodatkowe źródło ciepła, jak i podstawowe.

Zasada działania folii grzewczych

Folie grzewcze uznawane są za nowoczesny i ekologiczny system ogrzewania. Ciepło powstaje bowiem dzięki falom podczerwonym, które są wydzielane przez prąd przepływający przez folię.

Folia grzewcza na podczerwień nie ogrzewa zatem powietrza, jak to jest w przypadku ogrzewania konwektorowego. Fale podczerwone ogrzewają przedmioty wokół, ściany oraz ludzi. Ciepło odczuwane jest natychmiast i nie dochodzi do jego utraty z powodu nagrzewania powietrza. To ogrzane przedmioty oddają ciepło do pomieszczenia.

Można zatem mówić o dwóch typach ciepła generowanego przy użyciu systemu folii grzewczych.

  1. Ciepło wytwarzane bezpośrednio przez folię
  2. Ciepło oddawane przez ogrzane przedmioty (w tym ściany)

Oba typy sprawiają, że ciepło odczuwane jest kompleksowo. Nie pochodzi tylko z jednego źródła i nie wymaga dogrzewania powietrza. Człowiek szybciej odczuwa zatem komfort cieplny. Co więcej, temperatura odczuwalna wynosi zwykle 2-4 stopnie więcej niż rzeczywista temperatura powietrza.

Ogrzewanie jak słońcem

Ogrzewanie folią grzewczą na podczerwień działa na podobnej zasadzie co ciepło generowane przez słońce. Promienie słońca także najpierw ogrzewają wszystko wokół (np. ziemię, budynki) i dopiero te rzeczy oddają ciepło do powietrza.

Zalety ogrzewania folią grzewczą

Na koniec warto też wspomnieć o innych istotnych zaletach ogrzewania folią grzewczą na podczerwień. Jest ich co najmniej kilka. Po pierwsze, folia ogrzewa całe pomieszczenie (nie tylko punkt jak ogrzewanie konwektorowe), więc straty ciepła się mniejsze. Po drugie, w pokoju panuje stała temperatura, ponieważ powietrze nie cyrkuluje na tej samej zasadzie co w przypadku innych systemów. Po trzecie, ze względu na korzystniejszą cyrkulację powietrza nie dochodzi do unoszenia się kurzu. Oznacza to, że folie grzewcze są szczególnie wskazane w domach alergików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here