Lampy

To, w jakim stylu jest dana lampa, zależy od kilku rzeczy. Jedną z nich jest brak klosza lub jego obecność. Ten element ma znaczenie dla wnętrza wynikające nie tylko z dopasowania do aranżacji, ale i z atmosfery jaką do niej wprowadza. Wiele w takim wypadku zależy od dobranego klosza. Niektóre modele sprawiają, że pomieszczenie staję się mniej lub bardziej oświetlone, wprowadzają atmosferę przejrzystości i sterylności lub nastrojowej atmosfery sprzyjającej relaksowi.

Do jakich pomieszczeń lampy z kloszami i abażurami

Oświetlenie z kloszem, czy też abażurem jest najczęściej spotykane w naszych domach. Można stwierdzić, że tego typu lampy są bardzo bezpiecznym i neutralnym rozwiązaniem. Co prawda mowa tu o nieco mniej wymyślnych a bardziej klasycznych kloszach. Te pierwsze natomiast potrafią być również ryzykownym wyborem, który nie sprawdzi się w każdej aranżacji. Klasyczne lampy sufitowe, czy też stojące zasłaniają zazwyczaj w większości żarówkę. Jest to opcja idealna do wnętrz tradycyjnych, glamour oraz innych, w których ważna jest przytulna i ciepła atmosfera.

Jeśli natomiast decydujemy się na lampę wiszącą z kloszem, który nie jest transparentny i utrzymany jest w surowym stylu, czyli został stworzony np. z połyskującego metalu, to opcja ta sprawdzi się już lepiej we wnętrzach nowoczesnych, a nawet loftowo-industrialnych.

Lampy wiszące, stojące i kinkiety z kloszem

Mówiąc o kloszach często mamy na myśli także abażury, które wykonane są z materiału. Klosze natomiast mogą być plastikowe bądź też szklane. Wybierając takie, które są z całkiem transparentnego tworzywa, zapewniamy sobie sporą ilość światła w pomieszczeniu. Najczęściej, gdy dysponujemy jedynie głównym źródłem światła, to stawiamy właśnie na lampę wiszącą z transparentnym kloszem.

Jeśli nasze główne źródło światła dostarcza go odpowiednio dużo, ale mamy również miejsce na kinkiety bądź też lampy stojące, to warto zadbać, aby miały one współgrające z resztą wystroju abażury. Nie mniej, wystarczy, że będą one do siebie dopasowane pod względem stylistycznym. Mogą być wykonane z ciemniejszego materiału, poprzez co będą stanowić idealny sposób na zapewnienie sobie przyciemnionego światła, którego używamy, gdy chcemy się zrelaksować przy książce lub dobrym filmie.

A może bez klosza?

Lampy wiszące, których design opiera się na gołej żarówce, to opcje idealne dla wnętrz loftowo-industrialnych. Dla wielu osób wybranie właśnie takiego oświetlenia może być zbyt odważnym zabiegiem. Jednak przy ciekawym i poprawnym zaaranżowaniu wnętrza w stylu industrialnym, będzie to idealne jego dopełnienie. W takich pomieszczeniach bowiem ogromnie ważną rolę odgrywa surowość i minimalizm. Ważne, aby pamiętać wtedy o tym, że żarówka sama w sobie również potrafi być ciekawą ozdobą wnętrza. Wystarczy postawić na żarówki ozdobne.

Złoty środek

Jeżeli interesują nas surowe klimaty loftowo-industrialne, ale nie jesteśmy przekonani co do kinkietów, lamp sufitowych i innych form oświetlenia pozbawionych kloszy, to możemy sięgnąć po złoty środek. Są nim klosze, które tylko częściowo przysłaniają żarówkę. Jednym z najbardziej popularnych modeli jest tzw. klatka. Tworzyć ją mogą druty grubsze lub cieńsze, bardziej lub mniej gęsto ułożone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here