W niemal każdym budynku znajduje się instalacja elektryczna, której istotnym i stałym elementem są gniazdka. W przypadku instalacji natynkowych należy korzystać ze specjalnych rozwiązań montażowych dedykowanych właśnie do takich typów instalacji. Poniżej skupiamy się na kontaktach natynkowych oraz udzielamy porad skierowanych do osób planujących ich zakup. Dowiesz się jakie modele kontaktów natynkowych znajdziesz w specjalistycznych sklepach oraz na podstawie jakich kryteriów warto zdecydować się na zakup.
Gniazdka elektryczne w instalacjach natynkowych
Gniazdka elektryczne to podstawowe i niezwykle istotne elementy w każdej instalacji elektrycznej. W odróżnieniu od częściej wykorzystywanych gniazd podtynkowych gniazda natynkowe posiadają nieco większą puszkę. Jej zwiększony rozmiar wynika z faktu, że będą musiały pomieścić dodatkowe przewody. Nie pozostaje to bez wpływu na ich kolejną właściwość. Montaż gniazda natynkowego wymaga bowiem pozostawienia większej ilości wolnej przestrzeni dookoła. Dlatego gniazdka te są stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej powierzchni.
Gniazdo natynkowe znajduje zastosowanie głównie tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia gniazda podtynkowego w głąb ściany. Dotyczyć to może tych ścian, które są zbyt cienkie (na przykład zostały wykonane z płyt MDF), lub w których znalazła się już inna, skomplikowana instalacja. Wówczas, wybór gniazda natynkowego może okazać się jedynym praktycznym rozwiązaniem.
Warto przy tym podkreślić, że gniazda natynkowe są o wiele łatwiejsze w montażu niż gniazda podtynkowe. Można montować je wewnątrz pomieszczeń przemysłowych, w magazynach, piwnicach, na strychu, w schowku, altanach, a nawet wewnątrz szaf i innych mebli. Nie trzeba w tym celu skuwać ścian ani w inny sposób ingerować w ich obręb.
Gniazda natynkowe – jak wybrać, by trafić?
Gniazda natynkowe występują w dwóch wersjach (podobnie zresztą jak ich podtynkowe odpowiedniki). Mowa oczywiście o gniazdach wyposażonych w uziemienie oraz ich pozbawionych. Gniazda z uziemieniem powinny być stosowane tam, gdzie podłącza się sprzęty potrzebujące ciągłego dostępu do prądu – lodówkę, pralkę, komputer. Również sprzęty, które podłączane są rzadko, ale pobierają duże ilości prądu, wymagają uziemienia.
Poszczególne gniazda natynkowe mogą też różnić się klasą szczelności, a tym samym – odpornością na różnego typu szkodliwe oddziaływania. Do łazienek oraz kuchni (a także innych pomieszczeń o podwyższonej wilgoci) polecamy wybierać gniazda wyposażone w klapkę. Obowiązek ich wykorzystania reguluje prawo budowlane. Gniazdka takie przeciwdziałają dostawaniu się wody, pary wodnej oraz pyłków, które mogłyby mieć destrukcyjny wpływ na działanie całej sieci elektrycznej.
Dodatkową ochronę mogą zagwarantować gniazda natynkowe, wyposażone w przesłony torów prądowych. Przeciwdziałają one porażeniu prądem, dlatego są chętnie wybierane przez młodych rodziców, obawiających się o swoje pociechy.