tynk

Ocieplenie domu stanowi jeden z ważniejszych etapów prac wykończeniowych, jakie przeprowadzana są na zewnątrz każdego budynku jednorodzinnego. Odpowiednie położenie styropianu lub wełny sprawia, że w domu panuje przyjemna temperatura, a my nie musimy płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Ostatnią warstwą elewacji jest przeważnie tynk strukturalny baranek, który przykrywa materiał termoizolacyjny i sprawia, że dom nabiera pięknego wyglądu. Czy położenie takiego materiału we własnym zakresie jest możliwe? Oczywiście, że tak. Dzisiaj dowiesz się, jak to zrobić!

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża

Tak jak zostało to wcześniej napisane, tynk strukturalny baranek jest wyłącznie warstwą ozdobną i zabezpieczającą materiał izolacyjny przed działanie promieni UV i wody. Jego położenie nie wymaga specjalistycznych umiejętności, ale by zrobić to naprawdę ładnie, musimy nabrać trochę wprawy. Samo nakładanie tynków strukturalnych jest banalnie proste, problemy mogą pojawić się przy ich zacieraniu. Stworzenie gładkiej powierzchni pozbawionej zacieków i zgrubień nie jest proste, co widać na wielu budynkach wykończanych przez specjalistów.

Aby tynk dobrze wyglądał i łatwo było go nakładać, musimy skupić się na równym położeniu termoizolacji. Przed zaciągnięciem jej klejem, warto przeszlifować wszelkie nierówności, by sprawić, że powierzchnia będzie idealnie prosta. Równie ważne jest poprawne położenie warstwy kleju. Wzmocni on podłoże i pozwoli na zastosowanie baranka.

Jak układać tynk?

Aby poprawnie ułożyć tynk strukturalny baranek, potrzebujemy kilku narzędzi. Przyda się mieszadło wolnoobrotowe, paca i kielnia. Pierwszym krokiem jest staranne rozmieszanie tynku. Jest on dostępny w dużych wiadrach jako gotowa zaprawa, którą wystarczy dobrze przemieszać, by była gotowa do użycia. To właśnie do tego celu przyda się mieszadło wolnoobrotowe. Za pomocą pacy nakładamy cienką warstwę tynku, dbając o staranne rozprowadzenie na powierzchni. Prace te najlepiej prowadzić w dwie osoby. Jedna z nich nakłada tynk strukturalny baranek, a druga idzie z tylu i zajmuje się zacieraniem.

Do zacierania wykorzystuje się specjalne plastikowe pace. Czynność ta nie jest trudna, ale wymaga dobrego oka i sporych zdolności manualnych. Należy w taki sposób rozetrzeć tynk, by powierzchnia była jak najbardziej równa. Zwróćmy uwagę na wszelkie zgrubienia i zacieki. Po wyschnięciu będą one niemal niemożliwe do naprawienia.

Ważne, by w trakcie prac tynkarskich panowały odpowiednie warunki atmosferyczne. Wykonujmy te prace w dni pochmurne, ale bezdeszczowe, pozwoli to na odpowiednie schnięcie i uzyskanie dobrych właściwości tynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here