Iglaki w ogrodzie- jak w odpowiedni sposób o nie dbać

Pielęgnacja roślin iglastych nie jest ani trudna ani czasochłonna, jeśli więc zapewnimy im minimum tego, czego potrzebują- za pewne odwdzięczą się nam szybkim wzrostem i piękną formą. Bezsprzecznie, największą zaletą tej grupy roślin jest to, że są to drzewa i krzewy zielone przez cały rok. Mogą więc stanowić ozdobę naszego ogrodu nawet w miesiącach zimowych, kiedy wiele innych roślin ogołaca się niemalże całkowicie z liści.

W jaki sposób formować i przycinać iglaki?

Zabieg ten jest szczególnie ważny ze względów estetycznych, gdyż tak naprawdę iglaki nie wymagają specjalnego przycinania. Dobrze jest jednak wiosną dokładnie się im przyjrzeć i pozbyć się tych pędów, które schną, które zbrązowiały, są przemarznięte lub uszkodzone. Jeśli nasze drzewa i krzewy iglaste zostały już na początku posadzone w odpowiedniej rozstawie, za pewne tych przycinek nie będzie aż tak dużo. Jeśli jednak posadziliśmy duże iglaki zbyt blisko siebie, najprawdopodobniej takie zagęszczenie sprawia, że słońce nie do dochodzi do wszystkich partii rośliny, a tam, gdzie go nie ma- drzewko zaczyna brązowieć i się osypywać. Takie pędy również dobrze jest przycinać, aby iglak lepiej się prezentował i miał bardziej zwarty i dekoracyjny pokrój.

Bardzo wysokie iglaki dobrze jest też regularnie przycinać z góry, jeśli nie chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy ich skrócenie będzie sprawiało nam naprawdę ogromną trudność. Skracanie iglaków po to, aby ograniczyć ich rozmiary i nadać im ciekawy kształt jest rutynową czynnością każdego ogrodnika. Jeśli natomiast chcemy posadzić iglaki i zależy nam na tym, aby były to odmiany, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się formują, zdecydowanie do takich gatunków należą cyprysy, cisy, żywotniki oraz najbardziej pospolite świerki.

W jaki sposób odżywiać nasze iglaki?

Dla wszystkich roślin pożywienie jest równie ważne jak woda, a niedobór niektórych składników pokarmowych w glebie należy uzupełniać- w przeciwnym razie szybko da on o sobie znać na liściach i pędach. Odpowiednie odżywienie rośliny pozwala jej na wzrost, ale też sprawia, że wygląda ono zdrowo i pięknie się wybarwia. Standardowo, nawożenie powinno rozpocząć się wraz z rozpoczęciem sezonu, czyli w marcu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, rośliny będą miały z czego czerpać wiosną, kiedy to zaczyna się ich intensywny wzrost po przebudzeniu z czasu zimowania.

Nawozy do iglaków możemy zakupić w formie płynnej- na przykład jako koncentraty to rozcieńczenia z wodą- ale i w formie granulek. Ich zastosowanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy podążać za instrukcją na opakowaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór nawozu dedykowanego do roślin iglastych, który posiada odpowiednio dobrane składniki dla tego gatunku. Obok nawozów syntetycznych zawsze mamy też możliwość nawożenia biohumusem. Kolejnym sposobem nawożenia iglaków jest stosowanie kompostu, który zawiera ważne składniki mineralne, ale i bardzo mocno użyźnia glebę. Jedną ważną rzeczą, o której należy pamiętać w kontekście nawożenia jest to, aby od sierpnia nie stosować już preparatów z dużymi dawkami azotu. Wówczas, kiedy iglaki zaczynają już przygotowywać się do zimy, znacznie lepszym rozwiązaniem są nawozy mające w swoim składzie większe dawki fosforu i potasu. Te składniki poprawiają mrozoodporność roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here