Mieszkanie w mieście na blokach ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą mieszkania w mieście jest oczywiście niewielka odległość do wszystkich sklepów, urzędów, szkół i przychodni lekarskich. Łatwo jest też uczestniczyć w życiu kulturalnym. Liczne domy kultury organizują spotkania autorskie, prelekcje oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych. Bez problemu można obejrzeć najnowszą produkcję kinową, wybierając się do multikina lub cinemacity. Na miejscu jest teatr, opera i filharmonia. Dla wielu największą zaletą są zapewne centra handlowe oferujące szybkie jedzenie i pstrokate witryny sklepowe. W mieście łatwiej jest też o rozwijanie życia towarzyskiego. Wystarczy wyjść do kawiarni, klubu lub dyskoteki.
Minusem niewątpliwie jest całodobowy hałas, smog i gnieżdżenie się w małych mieszkaniach. W wielu miastach osiedla budowane były jeszcze w dobie socjalizmu. A w PRL zasadą było budować było dużo, tanio, byle jak. Mieszkania w blokach charakteryzowały się przede wszystkim ciasnotą. Większość pomieszczeń, łącznie z pokojem dziennym było maleńkich, wręcz klitkowatych. Posiadacze M2 niejednokrotnie mieli do dyspozycji zaledwie 35 metrów kwadratowych na których mieściły się dwa pokoje, kuchnia, bardzo często ciemna i wciśnięta w głąb lokalu oraz maciupeńka łazienka.
Nie lepiej było w przedwojennych kamienicach, gdzie pokoje i kuchnia może były i większe, natomiast łazienkę trzeba było wygospodarować z pomieszczeń gospodarczych lub z części kuchni. To owocowało tym, że była to łazienka, często długa i wąska, trudna do umeblowania.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia zaczęło projektować mieszkania większe, przestronniejsze i bardziej funkcjonalne. Kuchnia stała się widna i ustawna. W mieszkaniach tych wydzielono osobne pomieszczenie na klozet i osobne na pokój kąpielowy, choć trzeba przyznać, że zamiast ładnego wnętrza nadal było to tylko małych rozmiarów pomieszczenie.
Marząc o dużej, przestronnej i gustownie urządzonej łazience w mieście trzeba niestety albo wybudować dom na obrzeżach, albo poświęcić jeden z pokojów na aranżacje łazienki marzeń.
Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba jakoś poradzić sobie z praktycznym, funkcjonalnym i ładnym wyposażeniem pomieszczenia, jakim dysponujemy, czyli małej łazienki. Nim to zrobimy warto przejrzeć aranżacje łazienki pokazane w katalogach i internecie.
Niewielka łazienka, zwłaszcza gdy pozbawiona jest okna, przez które wpada światło słoneczne lepiej prezentuje się w pastelowych barwach. Białe ściany pokryte gładzią tynkową, jasne kafle w modnym wzorkiem, biała wanna i umywalka. Najczęściej w takiej łazience stoi także pralka i możliwości ustawienia jakiegokolwiek mebla są znikome.
Wyjściem w takiej sytuacji jest rezygnacja z wanny, która w małej łazience zazwyczaj także jest niewielkich rozmiarów i nie należy do urządzeń komfortowych, a kąpiel w niej nawet nie zbliża się do domowego SPA. Zamiast niewygodnej za małej wanny można zamontować kabinę prysznicową.
Wnętrze łazienki od razu stanie się przestronniejsze i da możliwość lepszego zagospodarowania tej niewielkiej przestrzeni.
Optycznym powiększeniem łazienki będzie montaż dużych luster na ścianie umywalkowej oraz wykorzystanie przestrzennej tapety wodoodpornej. Uzyskamy wówczas wizualne złudzenie głębi.
Taką łazienkę można urządzić w zieleniach. Butelkowe kafle lub terakota na podłodze, nieco jaśniejsze, zielone kafle w otoczeniu kabiny prysznicowej, granitowa umywalka z szafką z drewna tekowego, wiklinowe kosze jako dodatkowe wyposażenie i tapeta przedstawiająca ścieżkę w lesie lub widok z górami w tle sprawi, że poczujemy się niczym w sudeckiej lub beskidzkiej wiosce. Jeśli dodamy do tego świece zapachowe z olejkiem sosnowym, zyskamy przytulne wnętrze.
Innym pomysłem, jak może być urządzona mała łazienka na blokach będzie nadanie jej morskiego charakteru. Tym razem postawimy na morski błękit oraz piastową i bursztynową żółć. Dobrze sprawdza się bursztynowe kafle na podłodze, błękitne ściany pokryte tapetą z morskim pejzażem oraz morskie kafelki na ścianach. Można pokusić się o kafle z wzorem muszelkowym.
W stylizowanej łazience dobrze będą się prezentować kosmetyki z dodatkiem soli z morza martwego lub alg morskich. Biorąc prysznic w takim wnętrzu, wspomnieniami przeniesiemy się nad dalekie morze, wakacje spędzane na bałtyckiej lub adriatyckiej plaży. Zabiegi higieniczne w takiej łazience staną się przyjemnym rytuałem, na który może pozwolić sobie każdy.
Łazienka to jednak nie tylko meble, ściany i wyposażenie. To także dobór odpowiednich kosmetyków i zapachów. W małym wnętrzu sprawdzą się zapachy świeże: morski leśny lub cytrusowy. Przy czym warto postawić na olejki eteryczne a nie sztuczne zamienniki, które szybko zmieniają zapach z przyjemnego aromatu na alkoholowy odór. Podobnie jest z kosmetykami. Dbając o przemyślany dobór kolorów, spójny z całością zapach, dobrze też pomyśleć o dobrze skomponowanych zapachach ulubionych kosmetyków. Lepiej mieć ich mniej za to lepszych gatunkowo, z wykorzystaniem naturalnych składników, które nie tylko pachną naturą, ale także jej nie szkodzą.
Obecnie ogromną popularnością cieszy się domowy wyrób mydła z bazy glicerynowej. Można więc w domowym zaciszu przygotować kosmetyki dostosowane do swoich potrzeb: samodzielnie wybrać dodatki, barwy, aromaty i kształty. Mając łazienkę o charakterze morskim, przygotujemy mydełka żółte i niebieskie w kształcie muszli, kawałków bursztynu lub morskich żyjątek.
Do łazienki leśnej przygotujemy mydełka zielone i brązowe w kształcie drzew, liści i owoców.
Bez względu jednak na jakie aranżacje łazienki się zdecydujemy, nadal będzie to tylko mała łazienka a nie pokój kąpielowy.
O wiele więcej możliwości własnej aranżacji pomieszczeń daje własny dom. Tu można pokusić się nie tylko sporych rozmiarów salon, przestronną kuchnię, ale także wydzielenie osobnej toalety, pralni i przygotowanie prawdziwego pokoju kąpielowego z oknem panoramicznym i wielką wanną wyposażona w hydromasaż.
Taka łazienka stanie się prawdziwym centrum domowego SPA, gdzie zabiegi higieniczne i kosmetyczne będą prawdziwym balsamem i ukojeniem dla ciała i duszy po całym tygodniu ciężkiej pracy zarobkowej.