Na taras, do biura a nawet do salonu - meble metalowe

Branża meblarska zazwyczaj kojarzy się z całym procesem obróbki drewna. To wycinanie dorodnych drzew, przerabianie ich w tartaku na deski, z których potem wytwarza się stoły, szafy, regały, krzesła. Wielkie obszary leśne powoli ulegają uszczupleniu, pomimo alarmów miłośników przyrody i ekologów.

W tej sytuacji alternatywą jest zastosowanie innych surowców. Meble metalowe, wiklinowe albo z tworzyw sztucznych mogą być równie efektowne i funkcjonalne. Wydawałoby się, że na przykład meble metalowe nie pasują do wnętrz mieszkalnych. Nic bardziej mylnego. Można znakomicie zaaranżować przestrzeń wykorzystując meble metalowe z elementami płyt szklanych lub plastikowych. Stoły, regały, etażerki czy szafki metalowe połączone ze szkłem, wyglądają lekko a w rzeczywistości są mocne i trwałe. Łóżko z ramą metalową, a w pozostałych częściach zrobione z elementów metaloplastyki jest na prawdę solidne i wygląda bardzo ładnie. Szczególne jeśli jest pomalowane na jakiś atrakcyjny kolor.

Meble metalowe są niezastąpione na tarasach, balkonach w ogródkach przydomowych i altankach. Mogą to być stoły z kompletem krzeseł albo fotelików, ławeczki, zydelki, leżanki. Są to proste formy albo złożone z rurek i prętów powyginanych w rozmaite pomysłowe kształty. Krzesła i blaty stołów ozdabiane bywają ceramiczną mozaiką, wtedy sprzęty te nabierają dodatkowych walorów estetycznych. W przeciwieństwie do mebli drewnianych, taki sprzęt jest bardzo odporny na zmienne warunki pogodowe. Drewno rozsycha się na słońcu a pod wpływem wilgoci butwieje. Nowoczesna technologia wytwarzania mebli metalowych wprowadza zabezpieczenie przed korozją a solidność wykonania gwarantuje ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Producenci oferują wszelkiego rodzaju meble metalowe dla biur. Będą to szafy na dokumenty, regały z półkami na segregatory, szafki pełne szuflad, kasy pancerne i sejfy antywłamaniowe. Szafki, szuflady biurek i sejfy są zamykane za pomocą kluczy, szyfrów albo kart magnetycznych, dzięki czemu dostęp mają tylko upoważnione osoby. Bardzo funkcjonalne są też metalowe biurka i stoliki na kółkach, które w miarę potrzeb można przesuwać w dowolne miejsca. Wyposażenie biur w meble metalowe jest również korzystne z punktu widzenia przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Zabezpiecza przed powstaniem pożaru i rozprzestrzenianiu się ognia.

Meble metalowe są potrzebne głównie tam, gdzie przechowuje się wartościowy sprzęt i ważną dokumentację. W przychodniach lekarskich znajdą się szafy kartotekowe i gablotki na leki. W muzeach, do metalowych szaf chowane są najcenniejsze eksponaty. Laboratoria chemiczne i inne placówki naukowo – badawcze umieszczą w metalowych szafach niebezpieczne odczynniki i dokumentację z wynikami eksperymentów.

Solidne i wytrzymałe meble metalowe służą do wyposażenia zakładów produkcyjnych i usługowych. Mniejsze warsztaty potrzebują szafek i półek na narzędzia, pojemników do gromadzenia części zamiennych, stołów do pracy albo biurek z szufladami i szafkami na podręczne przyrządy pomiarowe. Dobry fachowiec może wykonywać swoje zadania należycie, gdy ma odpowiednio urządzone miejsce pracy. Właściwie rozlokowane meble metalowe pomogą mu organizować działalność na wysokim poziomie usług.
Największym odbiorcą metalowych mebli są duże zakłady przemysłowe. Bez względu na branżę i specyfikę produkcji, zawsze potrzebne są wielkie hale magazynowe. Metalowe regały rozmieszczone na całej powierzchni magazynu sięgają zazwyczaj od podłogi aż po sufit. Zrobione są z części stalowych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością na duże obciążenia. Bez trudu udźwigną wielkie szpule z kablami, żelazne części do maszyn, czy worki z surowcem do produkcji. Przestrzeń pomiędzy regałami musi być wystarczająca do przemieszczanie się wózków widłowych służących do zdejmowania ciężkich przedmiotów nawet z najwyższych poziomów.
Meble metalowe znajdą się też w szatni fabrycznej. W indywidualnych zamykanych na klucz szafkach, każdy pracownik przechowuje swoją odzież roboczą, którą nakłada przed rozpoczęciem zmiany a chowa swoje prywatne ubranie. Podobne szafki są w aquaparkach. Osoby przychodzące na pływalnię wkładają do szafki swoją garderobę razem z dokumentami, portfelami, torebkami czy plecakami. Szyfrowe zamknięcie szafki niezawodnie chroni te przedmioty. Pomieszczenie szatni pracowniczej, basenowej, szkolnej czy przedszkolnej nie musi wyglądać szaro i monotonnie. Powierzchnie metalowych szafek łatwo jest pomalować na dowolne kolory, w jasnych i wesołych odcieniach.

Duże pole do popisu mają projektanci aranżujące wnętrza kuchni w lokalach gastronomicznych. Najczęściej wykorzystują meble metalowe, bo są one estetyczne, trwałe, łatwe w utrzymaniu. A przede wszystkim są one bezpieczne w pomieszczeniu, gdzie znajduje się sporo palników z otwartym ogniem. Stalowe półki mogą być zapełnione stosami porcelanowych talerzy, półmisków, waz i kubków. Wiszące szafki pełne są produktów spożywczych i przypraw. Regały ustawione na środku kuchni pozwalają na sięganie po potrzebny przedmiot z dowolnej strony. Do przyrządzania potraw przeznaczone są metalowe blaty. Kucharze na nich kroją mięso, rozbijają kotlety, oprawiają ryby. Na takim blacie można nawet stawiać garnki z gorącą zupą albo rozgrzane patelnie, wytrzymają wszystko. Metalowe meble w barach, restauracjach czy kuchniach hotelowych znakomicie pełnią swoją funkcję. Są one najwłaściwsze również ze względu na wymagania sanitarno – epidemiologiczne. Ich gładkie powierzchnie łatwo utrzymać w czystości a w miarę potrzeb odkażać i dezynfekować.

Tradycjonaliści zawsze pozostaną wierni aranżacji swoich mieszkań z zastosowaniem mebli drewnianych. Nowoczesne technologie produkowania coraz to nowych, bardziej uniwersalnych tworzyw pozwalają wykorzystać je do konstruowania mebli przyszłości. Jednak tam, gdzie niezbędne jest wyposażenie ognioodporne, wytrzymałe na obciążenia, uszkodzenia i szkodliwe działanie warunków zewnętrznych, zawsze niezastąpione będą meble metalowe – funkcjonalne, estetyczne i trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here