Skosy są typowe w mieszkaniach usytuowanych na poddaszu. Mogą pojawiać się także na górnym piętrze – wszystko zależy od sposobu budowy domu. Jednym skosy bardzo się podobają, dla innych są uciążliwym „dodatkiem” do mieszkania. Z pewnością trzeba przyznać, że są mało funkcjonalne i z czasem naprawdę mogą uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie – szczególnie, jeśli ścięty dach pojawia się w kuchni, w salonie czy w sypialni, gdzie spędzamy sporo czasu. Największym problemem przy skosach jest ich mała funkcjonalność i problem z dopasowaniem odpowiednich mebli.
Sypialnia ze skosem – jak można ją urządzić?
Sypialnia ze skosem może być problematyczna, jednocześnie jej odpowiednie urządzenie nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny urok. Pomieszczenie ze skosami wyróżnia się przytulnością i ciekawą stylistyką, wymaga jednak umiejętnego zagospodarowania przestrzeni. Są sypialnie, w których skosy zaczynają się od samej podłogi – wtedy na ścianie właściwie nie da się nic zmieścić. Jeśli w dodatku sypialnia jest mała, trzeba trochę kombinować, by zmieścić nie tylko łóżko, ale także niezbędne meble. Oczywiście jest to możliwe – najlepsze efekty daje jednak aranżacja sypialni od zera, dzięki czemu mamy decydujący wpływ na jej ostateczny wygląd i funkcjonalność.
Kolor ścian
Dobór odpowiedniego koloru ścian sypialni ze skosami jest niezwykle istotny odnośnie wyglądu całego pomieszczenia. Wiele zależy od oświetlenia pomieszczenia i ilości okien połaciowych. Najlepiej, jeśli do sypialni przenika duża ilość naturalnego światła, inaczej należy nieco kombinować z kolorem. W przypadku poddasza, dobór odpowiedniej barwy ścian jest dosłownie na wagę złota. Jeśli pomieszczenie jest słabo doświetlone, warto skoncentrować się na jasnych, pastelowych odcieniach oraz bieli, które optycznie rozjaśnią sypialnię i sprawią, że nie będzie ona przytłaczać. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się także jasne, stonowane szarości. Nie jest wcale powiedziane, że sypialnia ze skosem wyklucza użycie mocnych barw. Jeśli pomieszczenie jest dobrze doświetlone to, czemu nie. Zastosowanie mocnych barw takich jak ciemne szarości, brązy, ciemny beż czy fiolet jest możliwe na pionowych płaszczyznach ścian – ciemne skosy mogą bowiem powodować wrażenie przytłoczenia. Przy wysokich pomieszczeniach o sporym metrażu, w których również skosy są rozległe, można pokusić się o ciemniejszą barwę na skosach. Dzięki temu można optycznie obniżyć sypialnię. Ciekawym rozwiązaniem świetnie komponującym się ze skosami jest zastosowanie na nich drewna – sprawia ono wrażenie przytulności i ociepla wnętrze. W sypialni jest to efekt bardzo wskazany, a różnorodne barwy i gamy odcieni sprawiają, że drewno bez problemu da się dobrać do każdego typu sypialni. W szczególności drewniane wykończenia będą pasowały do pomieszczeń w których na widoku znajduje się drewniana więźba dachowa.
Meble do sypialni
W przypadku pomieszczenia sypialnego o ograniczonym metrażu i ze skosami, często nie ma większego wyboru niż tylko zakup niezbędnych mebli, które okażą się praktyczne i funkcjonalne. Dopiero przy większym metrażu można nieco zaszaleć. Podstawą jest oczywiście odpowiednie łóżko, szafa czy komoda. Czasem można dołączyć do zestawu również szafki nocne. Jest to minimum, które powinno się znaleźć w każdej sypialni. Im większe pomieszczenie, tym większa jest również kreatywność aranżacji – zagospodarowanie przestrzeni zależy także od powierzchni samego skosu. Jeśli zaczyna się on dopiero kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, daje szersze możliwości na wykorzystanie tej niewielkiej przestrzeni.
Łóżko – łóżko należy tak umiejscowić w sypialni, by mieć do niego łatwy dostęp z trzech stron w przypadku łóżka małżeńskiego i z dwóch stron przy łóżku pojedynczym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie łóżka pod ścianą ze skosem, jednak należy pamiętać o tym, by wstając nie uderzać głową o sufit! W razie potrzeby należy łóżko odsunąć od ściany i wypełnić przestrzeń za nim np. szufladami czy komodą lub wybrać niski model. Takie nowoczesne rozwiązania są w modzie w sypialniach o niewielkiej przestrzeni. Dla osób cierpiących na brak miejsca w sypialni dobrym rozwiązaniem są łóżka z podwieszonym materacem lub z szufladami skrytymi w konstrukcji, dzięki którym można zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania pościeli.
Szafa – wybór odpowiedniej szafy jest bolączką każdego, kto posiada sypialnię ze skosami. Daje to bowiem ograniczone możliwości odnośnie wyboru mebla – najlepiej, aby szafa stanęła pod prostą ścianą. Wtedy można kupić mebel o znacznie większej pojemności, nawet taki, który zajmie całą przestrzeń ściany. Jeśli szafa ma stanąć pod skosem, konieczne będzie jej wykonanie na wymiar, a to wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba również pamiętać, że ściana ze skosami jest mniej funkcjonalna i prawdopodobnie będzie posiadała zakamarki, do których dostęp jest utrudniony. W sypialniach warto stosować szafy przesuwne, dzięki czemu otwierane drzwi nie zabierają cennej przestrzeni i sprawiają, że korzystanie z nich jest bardzo funkcjonalne.
Urządzenie sypialni rzutuje na nasze samopoczucie
Przy urządzaniu sypialni bardzo ważne jest zawracanie uwagi na takie dopasowanie wystroju pomieszczenia, które będzie nam w pełni odpowiadało. Dobór ulubionego koloru czy materiału wykończenia wnętrza gwarantuje dobre samopoczucie użytkowników sypialni. Podobnie rzecz ma się z meblami – warto wybierać rozwiązania praktyczne, jednocześnie jednak nie zapominając o estetyce mebli. Okazuje się bowiem, że meble do sypialni ze skosami wcale nie muszą źle wyglądać – wręcz przeciwnie! Jak wiadomo, do pomieszczeń ze skosami ciężko jest dokupić gotowe meble. Dobrym wyborem będzie więc zakup mebli wykonywanych na wymiar, które idealnie wpasują się do aranżacji pomieszczenia. Można dopasować je do każdego skosu, a funkcjonalne rozwiązania zwiększą komfort w sypialni. Niestety, meble dopasowane do skosów są jednak droższe, co trzeba brać pod uwagę przy aranżacji sypialni. Czasem nie da się jednak uniknąć konieczności ich zakupienia.