Jak usunąć naklejki z mebli?

0
1709

Naklejki na meblach, czyli trudne uroki minionego dzieciństwa

Ozdabianie mebli nalepkami z bohaterami ulubionych kreskówek dla dzieci to trudne hobby dla ich rodziców. Najpierw przedszkolaki z uporem ozdabiają tak meble kuchenne lub pokojowe, niekoniecznie tylko w dziecięcym pokoju, potem pierwsza warstwa naklejek jest zalepiana nową kolekcją, a na końcu – po latach – kiedy już dzieci dawno wyrosły z przedszkolnych zamiłowań, pozostaje pamiątka w postaci zatartych rysunków i wizerunków z naklejek zaprawiona kurzem i brudem, dającym efekt czarnej warstwy na politurze lub blacie meblowym. Z naklejkami z mebli można się jednak skutecznie zmierzyć, nie niszcząc przy tym samych mebli nieudolną próbą zdarcia kleju. Jak się do tego zabrać? Podpowiada przedstawiciel http://artederadi.com/.

Środki chemiczne do rozpuszczania kleju z usuwanych naklejek

Pierwsza zasada usuwania starych naklejek z mebli jest taka, że należy się przede wszystkim powstrzymać od szorowania zaklejonej powierzchni proszkowymi detergentami, szczotkami i ściereczkami ściernymi. Tego typu zabiegi jedynie zarysują powierzchnię mebli i niekoniecznie usuną brud po naklejkach.

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i akcesoriami ogrodniczymi nabyć można specjalne rozpuszczalniki do klejów i smarów, które z powodzeniem nadają się do usunięcia naklejek z mebli. Nadają się one jednak do mebli o nawierzchniach innych niż politurowe, na tak zwany wysoki połysk, gdyż politura, czyli żywica syntetyczna może wejść w reakcję z rozpuszczalnikiem. Niemniej jednak meble o matowej okleinie można wyczyścić z nalepek lekkimi rozpuszczalnikami.

W roli środka czyszczącego dobrze sprawdzą się również odplamiacze i nieco gęstsze płyny do mycia naczyń. Używając tych ostatnich najlepiej będzie nałożyć grubą wartstwę płynu na miejsce z nalepką i pozostawić ją w tej formie na jedną dobę. Następnego dnia wyczyszczenie miejsca po naklejce nie powinno sprawiać większych kłopotów, bo namoczony nadruk zejdzie wraz z klejem. W razie potrzeby czynności namaczania i mycia można powtórzyć aż do uzyskania pożądanego efektu.

Domowy olej świetnie rozpuszcza stare nalepki na meblach

Bardzo skutecznym, domowym sposobem na odczyszczenie powierzchni mebli ze starych nalepek jest zwyczajny: słonecznikowy, rzepakowy lub lniany, olej kuchenny. Należy rozprowadzić go na powierzchni zaklejonej nalepką i pozostawić na kilka godzin. Po dwu, trzech godzinach olej powinien odspoić naklejkę z mebla.

Wtedy – przy użyciu małej szpatułki, takiej jak do lodów lub patyczka o tępych brzegach, powoli i bez nacisku, usuwamy naklejkę z powierzchni mebla. Ten domowy, ekologiczny sposób odczyszczania mebli z naklejek można bezpiecznie stosować w meblach takich jak: szafki okleinowe i drewniane oraz blaty impregnowane olejem albo lakierem. Na tego typu powierzchniach nie pozostaną tłuste plamy po oleju. Metoda ta nie może natomiast stosowana na powierzchniach politurowych, gdyż tłuszcz z oleju osadziłby się na powierzchni mebli, dając efekt brudnych, tłustych plam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here