Dlaczego zasłony w mieszkaniu są takie ważne

Bardzo ważnym parametrem mieszkania miejskiego jest jego nasłonecznienie. Ze względu na specyfikę dużych metropolii, ich gęstą i wysoką zabudowę, niewielkie odstępy między budynkami i unoszącą się nieustannie nad miastem chmurę pyłów i spalin nie jest łatwo o duże ilości światła słonecznego w mieszkaniu. Czasem trudno jest deweloperom spełnić ustawowe wymogi minimalnego czasu naświetlenia mieszkania – a są one naprawdę niewielkie. 

Biorąc to wszystko pod uwagę może nam się wydać, że w gruncie rzeczy nie są nam potrzebne żadne zasłony – nic bardziej mylnego. Pomimo małych ilości naturalnego światła słonecznego, w mieście występuje mnóstwo światła sztucznego – i to przez całą dobę! Od kilkunastu lat używa się nawet nowego terminu ‘zanieczyszczenia światłem’ do opisania tego zjawiska. Faktycznie, jeśli się nad tym zastanowimy w miastach, zwłaszcza w ich centrach, trudno o miejsce, gdzie panuje całkowita ciemność albo choćby ciemność naturalna, rozjaśniana jedynie blaskiem księżyca i gwiazd. 

“Zanieczyszczenie światłem” – co to takiego?

Zjawisko zanieczyszczenia światłem, choć z pozoru zupełnie nieszkodliwe, a nawet przyjemne – kto z nas lubi chodzić w ciemnościach? – ma szkodliwy wpływ na nasze życie. Po pierwsze całodobowa ekspozycja na światło prowadzi do deregulacji naszych naturalnych zegarów biologicznych i rytmu snu. Problemy z zasypianiem, płytki sen, a nawet bezsenność mogą być spowodowane właśnie przez światło. Nie wystarczy zamknąć oczu: nasz organizm, poza postrzeganiem światła przez powieki, ma również inne mechanizmy wykrywania światła. Jednocześnie dopiero w całkowitej ciemności w pełni uruchamiane są hormonalne mechanizmy regulacji snu, które powodują senność, a także sprawiają, że sen jest głęboki i daje faktyczny odpoczynek. 

Dlatego niezwykle ważne jest, by w sypialni – albo jakimkolwiek innym pomieszczeniu, w którym śpimy – było naprawdę ciemno. Jak to jednak osiągnąć w miejscu, w którym za oknami nieustannie świecą uliczne latarnie, światła samochodów, szyldy sklepów i okna sąsiadów? Zaciemnienie nie jest proste, jednak zasłony mogą zdziałać cuda. W połączeniu z roletami dają nam dwie warstwy ochrony przed światłem i możliwość całkowitego wygaszenia wszystkiego w sypialni. 

Zbawienne zalety zasłon 

Poza względami praktycznymi zasłony często pełnić mogą róœnież funkcję estetyczną. Ponieważ występują w różnych rodzajach, krojach i wzorach, do każdego wnętrza można dopasować inne, by osiągnąć upragniony efekt. Ciekawym trikiem na wizualne podwyższenie pomieszczenia jest powieszenie długich, wąskich zasłon po bokach okien czy drzwi balkonowych – takie ‘kolumny’ sprawią, że nasze wnętrze będzie wydawało się wyższe. I choć nic nie zastąpi trzyipółmetrowych stropów starego budownictwa w przedwojennych kamienicach, to nawet w świeżowybudowanym bloku można aspirować do podobnych efektów, choćby powstawały jedynie w wyniku złudzenia optycznego. 

Umiejętne dobranie zasłon jest nie lada wyzwaniem. Jak wspomniano, muszą one być nie tylko ładne i estetycznie pasujące do wystroju wnętrza – powinny również spełniać swoją podstawową funkcję zasłaniania okien i nie wpuszczania światła do wnętrza, zwłaszcza do sypialni. Dlatego nie mogą być zbyt cienkie, a tym bardziej – cienkie i jasne. Na szczęścia hurtownie tkanin oferują szeroki wybór odpowiednich na zasłony materiałów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here