Jak wymienić uszczelki do bram garażowych

Każdy element narażony na tarcie i poddawanie naciskom musi być poddawany konserwacji, a czasami należy go wymienić. Ta zasada dotyczy także uszczelek do bram garażowych. Kiedy powinniśmy je wymienić i jak się do tego zabrać?

Po co montuje się uszczelki do bram garażowych?

Garaż, jako narażona na wychłodzenie część domu jest jednym z wrażliwych punktów podczas dbania o energooszczędność budynku. Uszczelki bram garażowych pełnią kilka funkcji, a jedną z najistotniejszych jest poprawienie izolacji termicznej wrót. Oprócz tego wielu właścicieli garaży trzyma w nich nie tylko samochód, ale także narzędzia czy sprzęt sportowy. Wilgoć, która dostaje się do garażu, może uczynić wiele szkód. Dlatego zadbanie o dobry stan uszczelek może pomóc nam w zabezpieczeniu domu i urządzeń przed zniszczeniem.

Uszczelki zabezpieczają przed uszkodzeniem także mechanizm bramy – jak każdy układ mechaniczny, może ulec zniszczeniu wskutek zawilgocenia.

Kiedy uszczelki wymagają wymiany?

W dużej mierze zależy to od tego, jak często otwieramy i zamykamy garaż, a także od tego, jak bardzo są narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak skrajne temperatury lub wilgoć. Oczywiście kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego są wykonane – gumowe ulegną zniszczeniu szybciej, niż z PVC. Pierwszym objawem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest odkształcenie – albo lekka zmiana profilu uszczelki, albo pojawiające się w niektórych miejscach luzy. Czasami jest to wynik nieprawidłowego nałożenia uszczelki i wystarczy ją poprawić, czasem jednak jest skutkiem zużycia – wtedy uszczelka nadaje się do wymiany.

Jak wygląda wymiana uszczelek do bram garażowych?

Sama wymiana uszczelek do bram garażowych jest zwykle bardzo prosta – tego typu elementy zwykle są montowane na wcisk, bez użycia kleju czy wkrętów. W zależności od konstrukcji wrót, czasami trzeba odkręcić rolki prowadzące. Dokładne instrukcje są na stronach producentów, np. tu: https://firmaskowronski.pl/19/uszczelki-bram-garazowych. Często poleca się, by posmarować część, do której montuje się uszczelkę płynem do naczyń – łatwiej wtedy umieścić ją na swoim miejscu. Uszczelki do bram garażowych najlepiej kupić na wymiar – uniknie się wtedy dodatkowej pracy z przycinaniem lub sztukowaniem elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here