Kwiaty do sypialni – jakie wybrać?

Aranżowanie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu wymaga sporo zaangażowania. Szczególnie zadbać należy o sypialnię, która jest przecież ważnym miejscem wypoczynku, relaksu, intymności. Osoby, które planują urządzanie tego wnętrza, często skupiają się przede wszystkim na meblach, jak łóżko, komoda, szafka, a także kolorze ścian, oświetleniu, zasłonach, roletach, pościeli i elementach dekoracyjnych. Nie wszyscy biorą pod uwagę, że kwiaty do sypialni także mogą być istotną częścią tego pomieszczenia. Wiele osób jest nawet błędnie przekonana, że w pokoju, w którym się śpi, nie można przechowywać żadnych roślin doniczkowych. Argumentem jest to, że kwiaty niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie m.in. ze względu na proces fotosyntezy i brak produkcji tlenu nocą. Jest to oczywiście tylko częściowa prawda – są bowiem gatunki, które faktycznie szkodzą, a są też takie, które doskonale nadają się do takiego pomieszczenia. Trzeba zatem wiedzieć, które kwiaty do sypialni będą najkorzystniejszą opcją. Zalet umieszczenia roślin tam, gdzie się śpi i odpoczywa, jest bowiem sporo.

Aby kwiaty do sypialni spełniały wszystkie swoje funkcje, z powodu których będą umieszczone właśnie w tym konkretnym pokoju, muszą wykazywać odpowiednie ku temu właściwości. Błędem jest wstawianie do wnętrza każdej rośliny, jaka znajdzie się w naszych rękach. Kwiaty do sypialni powinny zatem spełniać określone wymogi. Zdecydowanie najkorzystniejszą i najlepszą dla lokatorów opcją są te rośliny, które oczyszczają powietrze z wszelkich toksyn i dodatkowo pełnią rolę nawilżacza. Gatunki te minimalizują wszystkie zanieczyszczenia i zatrucia o charakterze chemicznym, a nawet redukują bakterie znajdujące się w powietrzu. Niektóre kwiaty do sypialni zachowują się nieco inaczej niż inne, np. wydzielają tlen również podczas nocy, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla, dlatego warto postawić właśnie na nie. Dzięki temu atmosfera staje się zdecydowanie świeższa i zdrowsza. Poza tym trzeba pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Żadne kwiaty do sypialni, bez względu na to, czy będą doniczkowe czy cięte, nie mogą wydzielać zbyt mocnych, intensywnych zapachów. W ten sposób nie tylko będą drażnić nozdrza, niekiedy irytując, ale ich wdychanie przez wiele godzin podczas snu może okazać się bardzo negatywne dla zdrowia. Niektóre osoby reagują lekkim zatruciem – odczuwają ból głowy, mdłości, niekiedy mają nawet torsje. Powietrze w sypialni musi być zawsze świeże i przejrzyste oraz pozbawione wszelkich akcentów związanych z wonią. Tylko w ten sposób organizm jest w stanie w pełni odpocząć i nie być narażonym na żadne szkodliwe czynniki. Oczywiście wybierając kwiaty do sypialni, warto wziąć pod uwagę także aspekt estetyczny. Rośliny mogą wprowadzić do pomieszczenia mnóstwo ożywienia, być cennym elementem dekoracyjnym, zaaranżować całość w przyjemny i klimatyczny sposób. Na dodatek ich obecność może przyczyniać się do ukojenia nerwów, uspokojenia, łatwiejszego zrelaksowania się i wypoczywania.

Na jakie kwiaty do sypialni najlepiej się zatem zdecydować? Gatunków roślin doniczkowych jest sporo, wybór jest więc całkiem duży. Najpopularniejszym z nich jest na pewno aloes zwyczajny, który znany jest każdemu z licznych właściwości o charakterze leczniczym. Ponadto potrafi świetnie nawilżyć otoczenie, co stanowi jego niewątpliwą zaletę, gdy chodzi o właśnie sypialnię. Aloes na pewno warto hodować w mieszkaniu, a ustawienie go w pokoju, w którym się śpi, jest z pewnością bardzo dobrym pomysłem. Z kolei fikus sprężysty to kwiat, którego liście są przyjemnie błyszczące. Doskonale pochłania wszystkie nieczystości, które zawarte są w powietrzu. Jest również ceniony, jeśli chodzi o kwestie wizualne, a także nieproblematyczny w uprawie. Kwiaty do sypialni, które wiele osób chętnie kupuje, to popularne storczyki, zwłaszcza w wersji Dendrobium. One również doskonale oczyszczają powietrze, dotleniają je nocami i świetnie nawilżają. Ponadto są wyjątkowo pięknymi roślinami. Dracena z kolei cieszy się w ostatnich latach sporym uznaniem właśnie przy aranżowaniu sypialni. Posiada ciemnozielone pędy i liście, które świetnie prezentują się we wszystkich wnętrzach. Bardzo łatwo jest ją uprawiać. Posiada właściwości oczyszczające z wszelkich skażeń, podobnie zresztą jak bluszcz pospolity, który czasem dochodzi do nawet półtora metra długości. Bluszcz zalecany jest zwłaszcza palaczom, ponieważ dobrze pochłania szkodliwe substancje z dymu z papierosów. Dobrym nawilżaczem powietrza są również kwiaty do sypialni, takie jak szeflera drzewkowata czy kaktus bożonarodzeniowy. Ten drugi gatunek z pewnością będzie ciekawym punktem w pomieszczeniu, przyciągającym wzrok. Wszystko za sprawą przepięknych kwiatów w jasnym, czerwonym lub różowym odcieniu, które znacznie podniosą estetykę pomieszczenia. Kaktus ten, nazywany powszechnie również grudnikiem lub zygokaktusem, jest jednym z najdoskonalszych rozwiązań, jeśli chodzi o kwiaty do sypialni. Wszystko za sprawą tego, że w ciągu nocy wytwarza on tlen, a zabiera dwutlenkiem węgla. W tak świeżym i oczyszczonym pomieszczeniu na pewno śpi się o wiele lepiej i przede wszystkim zdrowiej.

Jakie jeszcze kwiaty do sypialni dobrze się sprawdzą? Poza wymienionymi wcześniej wiele osób stosuje również paproć o nazwie Nefropolis. Z jednej strony nie ma ona większych wymagań w kwestii uprawy czy warunków hodowli, a z drugiej strony idealnie oczyszcza powietrze. Z powodzeniem można ją postawić nie tylko w pokoju, w którym śpią dorośli, ale też u dzieci. Inne, korzystne rozwiązania, jeśli chodzi o kwiaty do sypialni, to skrzydłokwiat i sukulent. Każdy z nich posiada właściwości, dzięki którym sprawdzi się w pomieszczeniu przeznaczonym do spania i odpoczynku. W żaden sposób nie wpływają one niekorzystnie na zdrowie, kondycję ani samopoczucie człowieka. Wręcz przeciwnie – poprawiają nastrój oraz utrzymują czystość i wilgotność wnętrza na odpowiednim poziomie. Wybrane kwiaty do sypialni można przed zakupem przejrzeć w sieci, czytając nieco więcej na temat ich pielęgnacji i warunków hodowli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here