Pomysły i inspiracje na zaprojektowanie szaf

Gdy staniemy się szczęśliwymi posiadaczami nowego mieszkania, planujemy jego urządzenie tak, aby było eleganckie, komfortowe i unikatowe w stylu aranżacji. Opracowujemy plan wyposażenia w meble i inne sprzęty. Podstawą jest założenie, że wnętrze powinno być zarówno estetyczne, jak też funkcjonalne.

Czasem rozkład pomieszczeń jest nietypowy i ciężko jest dobrać gotowy zestaw umeblowania. Jeszcze trudniej zagospodarować przestrzeń niewielkiego mieszkania. Na wstępie podejmujemy więc decyzję, czy kupimy gotowe meble, czy lepiej zlecić ich wykonanie specjalistycznej firmie. Najtrudniej jest rozlokować szafy. Muszą one być spore, aby pomieściły garderobę całej rodziny, a jednocześnie nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Najlepiej więc zrobić je na zamówienie, aby były dostosowane do potrzeb i warunków przestrzennych.

Firma meblarska wykona projekty szaf ubraniowych do pokoju, przedpokoju i sypialni. W przedpokoju dobrze sprawdzają się szafy z drzwiami przesuwnymi. Przednia powierzchnia szafy to płyty umieszczone od góry i z dołu w szynach. Przesuwając je odsłaniamy dowolną komorę – albo tę z drążkami na wieszaki, gdzie znajdują się płaszcze i kurtki, albo inną – z półkami na obuwie, czy jakieś przedmioty domowego użytku.
Projekty szaf uwzględniają zarówno ich gabaryty, jak też rozplanowanie wnętrza. Szafa w niewielkim pokoju może nawet wypełnić całą jedną ścianę od sufitu do podłogi. Zmieści się w niej wszystko. W częściach z poprzecznymi drążkami znajdą się wieszaki na suknie, garsonki, żakiety, marynarki, koszule. Dobrym rozwiązaniem są projekty szaf, w których przewidziane jest specjalne miejsce na spodnie. Na odpowiedniej wysokości zamocowane są poziomo drabinki, na ich szczeblach rozwiesimy dżinsy i spodnie od garniturów lub damskich kostiumów, szale, krawaty. Dzięki temu nigdy nie będą one pogniecione. Ważnymi elementami szafy są półki. Najwyżej znajdą się takie, na których ułożymy rzeczy rzadziej używane jak dodatkowa pościel, koce, pledy,poszwy, poszewki czy obrusy. Na niższych pólkach położymy bieliznę osobistą, ręczniki, swetry, tiszerty, dresy. Po to sięgamy częściej, więc powinno być w zasięgu ręki. Półki na obuwie muszą być zróżnicowane w wysokości. Damskie kozaki lub męskie „kowbojki” nie będą zagięte, jeśli umieścimy je na półce dobranej do ich wysokości. Pantofle, czółenka, półbuty, tenisówki i adidasy nie wymagają tyle przestrzeni, więc półki niższe będą zupełnie wystarczające. Nieocenionym sposobem na przechowywanie skarpet, podkolanówek, pończoch i innych drobiazgów garderoby są tekturowe pudła. Pomagają one w utrzymaniu zewnętrznego ładu. Projekty dużych szaf przewidują też miejsca na wyższe lub niższe pudła. W dolnych częściach szaf najczęściej montuje się szuflady albo uchylne schowki lub pionowe przegródki. Takie projekty szaf uniwersalnych zapewniają przechowywanie większości zgromadzonych w domu przedmiotów.

Wszyscy lubimy czytać i najczęściej kompletujemy własny księgozbiór złożony z ulubionych powieści, zbiorków poezji, książek podróżniczych, poradników. Projekty szaf bibliotecznych dostosowuje się do ilości i rodzaju woluminów. Będą półki na duże albumy i atlasy oraz na mniejsze formatowo pozycje beletrystyki. Front szafy można zabezpieczyć przed zakurzeniem szklanymi szybami.

Projekty szaf kuchennych będą wyglądały zupełnie inaczej. W nich potrzebne są większe komory na zestaw garnków, stosy płytkich i głębokich talerzy i sprzęt kuchenny taki jak mikser, blender, sokowirówka, młynek do kawy.Trzeba to tak rozlokować, żeby wszystko było dostępne w każdej chwili. Produkty spożywcze umieścimy w części z półkami. Mąka, cukier, sól, kasza, kawa i przyprawy wymagają przechowywania w warunkach suchych, dlatego nie kładziemy ich w kuchni na odsłoniętych półkach, lecz w szafkach z drzwiczkami. Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu w ciągu dnia. Przy sporządzaniu posiłków potrzebujemy sporo przestrzeni, aby podczas pracy swobodnie przemieszczać się po kuchni. Dlatego projekty szaf kuchennych sporządzane są tak, aby funkcjonalnie wykorzystać każdy fragment powierzchni podłogi i ścian. Szafki ustawione na podłodze uzupełnimy narożnikami, a na ścianach można zamontować szafki wiszące.

Dekoratorzy wnętrz oferują projekty szaf do salonów, sypialni, pokoi dziecinnych, stylowych apartamentów hotelowych, czy reprezentacyjnych sal renomowanych firm. Ważny jest efektowny i elegancki wygląd tych mebli. Równie ważna jest kolorystyka. W tradycyjnym wystroju wnętrza salonu najlepiej wyglądają szafy drewniane, z widocznymi słojami wybranych gatunków. Dla osób lubiących nowoczesny design proponuje się rozmaite barwy umeblowania. Mogą być ciemne – granat, zieleń bordo czy różne odcienie brązu, a nawet czarne. To świetnie kontrastuje z pomalowanymi na jasno ścianami. Ciekawym elementem ozdoby jest duże lustro na froncie. Może być prostokątne lub w formie koła, obejmować całą przednią powierzchnię szafy albo jej fragment. Duże lustro, oprócz funkcji, do której jest przeznaczone, również powiększa optycznie pomieszczenie.
Do sypialni nadają się szafy w pastelowych kolorach. Szafa biała, kremowa, beżowa, uzupełniona delikatnymi akcentami w postaci ornamentów albo złoconych listewek, wygląda naprawdę przepięknie .
Projekty szaf uwzględniają surowiec, z którego będą wykonane i wszystkie, nawet najdrobniejsze detale konstrukcyjne. Szafa będzie solidna i trwała, jeśli powstanie z wysokogatunkowego drewna albo tworzywa o dobrej jakości. Zamki, zawiasy lub szyny muszą być niezawodne i precyzyjnie rozmieszczone. Nawet szafa o typowej budowie będzie wyglądała oryginalnie, jeśli dobierzemy do niej ciekawie zaprojektowane uchwyty. Mogą to być drewniane gałki albo pomysłowo ozdobione krążki. Ładnie wyglądają metalowe prostokąty, kółka czy listewki pokryte srebrną lub złotą farbą.

Dobrze wykonane projekty szaf ubraniowych, kuchennych, bibliotecznych czy biurowych są gwarancją, że meble te będą estetyczne i praktyczne. Sprzęty wykonane na podstawie tych projektów będą ozdobą wnętrza i posłużą przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here