Łączniki instalacyjne – co musisz o nich wiedzieć?

0
2348

Wykańczasz właśnie mieszkanie lub dom? Zamierzasz samodzielnie założyć instalację elektryczną? W takim wypadku przyda ci się kilka podstawowych informacji na temat łączników instalacyjnych, ich zastosowania oraz rodzajów. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Łącznik – czyli?

Łączniki instalacyjne to jedne z podstawowych elementów każdej instalacji elektrycznej. Bardzo często możemy spotkać się z ich potocznymi nazwami takimi jak „włącznik”, „wyłącznik”, czy też „pstryczek”. Wszystkie one określają jeden i ten sam łącznik elektryczny, jaki służy do uruchamiania oraz wyłączania roboczych prądów w instalacjach niskonapięciowych. Na rynku jednak znajdziemy wiele jego rodzajów. (Za przykład może tu posłużyć oferta sklepu Etak, którą zobaczycie pod poniższym adresem: https://etak.eu/laczniki-instalacyjne/5). Jeśli nie mamy doświadczenia w montowaniu instalacji, a zdecydowaliśmy się zająć sprawą na własną rękę, warto zorientować się w rodzajach łączników, które mogą się nam przydać w domu, czy też mieszkaniu. Poniżej znajdziecie ich krótki przegląd, jaki może być pomocny przy wyborze.

Ze względu na mechanizm uruchamiania

Podstawowym kryterium podziału łączników jest typ mechanizmu regulującego położenie styków odpowiedzialnych za załączenie i wyłączenie prądu. Ze względu na to rozróżnienie w branży spotykamy przede wszystkim łączniki dźwigowe, pokrętne oraz klawiszowe. Jak można się domyślić, przy urządzaniu mieszkania bądź domu, najczęściej używane są te ostatnie. Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju „przycisków” o rozmaitych formach i kolorach, co sprawia, że łatwo je dostosować do wyglądu naszego wnętrza.

Rodzaje łączników instalacyjnych

Oto kilka podstawowych rodzajów łączników instalacyjnych, jakie znajdują zastosowanie w instalacjach domowych:

Łącznik instalacyjny pojedynczy – jak wskazuje sama nazwa, posiada jeden przycisk, który odpowiada za łączenie w ramach pojedynczego obwodu.

Łącznik instalacyjny dwubiegunowy – również posiada jeden przycisk, jednak łączy dwa obwody. Stosuje się go głównie w wypadkach, gdy posiadamy dwa obwody o różnych napięciach.

Łącznik instalacyjny żaluzjowy – składa się z dwóch przycisków dzięki jakim możemy łączyć prąd w dwóch obwodach, jednak bez możliwości równoczesnego ich działania. Stosowany przede wszystkim przy żaluzjach.

Łącznik instalacyjny świecznikowy – używany głównie do uruchamiania żyrandoli. Składa się przeważnie z dwóch lub większej ilości przycisków, odpowiadających za różne sfery żyrandola.

Łącznik instalacyjny schodowy – stosowany przede wszystkim na klatkach schodowych, składa się z parzystych włączników, jakie pozwalają na uruchamiać jedno i to samo światło z różnych pomieszczeń.

Na koniec warto zaznaczyć, że istnieje jeszcze jedno kryterium podziału łączników. Dotyczy ono tego, jak zachowuje się umieszczona w nich sprężyna po naciśnięciu przycisku. Pod tym względem łączniki dzielą się na monostabilne, w których sprężyna samodzielnie „odbija” przycisk, co prowadzi do rozłączenia obwodu (np. dzwonek), oraz bistabilne, czyli takie w jakich sprężyna nie „odbija” po wciśnięciu przycisku (dwubiegunowe oraz pojedyncze).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here