Lampy w stylu industrialnym

Niekiedy surowość potrafi być dekoracyjna. Świetnym na to przykładem są oryginalne lampy w stylu industrialnym, które coraz chętnie wprowadza się do modnych aranżacji wnętrz, nie tylko w skrajnie prostych przestrzeniach.

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej? O tym napiszemy nieco więcej w dzisiejszym artykule.

Lampy industrialne – funkcjonalne oświetlenie do modnych wnętrz

Styl industrialny w głównej mierze bywa kojarzony z aranżacją loftów lub mieszkań stylizowanych na architekturę pofabryczną.

Czym się one odznaczają? Przede wszystkim są to niezmiernie przestronne wnętrza z dużymi pomieszczeniami, które dzieli się na konkretne strefy funkcjonalne.

Ogromną rolę w budowaniu takiej przestrzeni spełnia odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu zwiększa się funkcjonalność, dekoruje i buduje przytulny nastrój.

Jakie są nowoczesne lampy industrialne? Przede wszystkim odznaczają się skrajną prostotą i brakiem nadmiernych elementów dekoracyjnych.

Industrialne oświetlenie – co je wyróżnia?

Lampy industrialne mogą przybierać rozmaite formy. Zazwyczaj opierają się na najprostszych bryłach geometrycznych. Wykonuje się je z metali, wyróżniających się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Wiele produktów wprowadzanych do nowoczesnych aranżacji industrialnych ma widoczne ślady użytkowania – zarysowania lub przetarcia – oryginalne lub stylizowane. Często we wnętrzach industrialnych chętnie umieszcza się również praktyczne i efektowne oprawy z osłonami źródeł światła z surowego betonu. Spory wybór takich nietuzinkowych lamp oferuje na przykład sklep Azzardo.

Oprawy tego typu są niezmiernie proste i funkcjonalne. Lampy industrialne przede wszystkim mają bowiem zapewniać optymalne warunki oświetleniowe, a nie stanowić efektowną dekorację. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają one pewnych walorów estetycznych. W głównej mierze dotyczą one jednak zastosowania wysokiej jakości materiałów.

W kwestii kolorystyki panuje spora dowolność. Zazwyczaj są to jednak produkty malowane na jednolity kolor. Mogą to być neutralne czerni, biele lub szarości. Pojawiają się jednak także modele w intensywnych barwach – czerwieni, błękicie lub odcieniach żółcieni. Nawiązują one do ponownie popularnych trendów geometrycznych z lat 70. XX wieku w oświetleniu wnętrz.

Klasyczny styl industrialny czy modern vintage?

Klasyczne lampy industrialne są niezmiernie proste i surowe. Dla wszystkich osób, które chciałyby zbudować ciekawe aranżacje loftowe o nieco złagodzonych formach, pojawiła się ciekawa opcja.

Współcześnie klasyczne elementy opraw industrialnych wykorzystuje się bowiem do produkcji niezmiernie dekoracyjny lamp. Również w ich przypadku stawia się na maksymalne uproszczenie formy, wyróżnia ją jednak ciekawa estetyka. Niekiedy klosze zastępuje się drucianą siatką lub wręcz pozostawia odsłonięte źródła światła – co sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy zastosuje się efektowne i ozdobne żarówki LED.

Takie zabiegi stosuje się przy wszystkich typach opraw oświetleniowych – od prostych kinkietów i lamp stojących, do okazałych i rozbudowanych żyrandoli o nietuzinkowej formie, odbiegającej od klasycznych rozwiązań.

Takie lampy chętnie wprowadza się do najmodniejszych aranżacji. Nadają się one zarówno do przestrzeni loftowych, jak i do aranżacji klasycznych lub skandynawskich, dzięki czemu miejsca do życia nabierają oryginalnego, ciekawego charakteru.

Dzięki takim rozwiązaniom styl industrialny w oświetleniu nabiera nieco bardziej ludzkiego oblicza i  pozwala budować przyjazne, przytulne wnętrza, w których aż chce się przebywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here