Małe jest piękne

Nie każdy dom, ma duże rozmiary. Niektóre domki są całkiem malutkie, mają styl parterowy i nie wiele jest w nich miejsca. Jednak są ludzie, którym takie wielkości domów w zupełności wystarczają. Mają oni niewielkie potrzeby, bo mieszkają we dwoje czy we troje. Tak samo jest też w przypadku mieszkań, nie każdy ma ogromny apartament w którym jest mnóstwo miejsca. Większość mieszkań ma dosyć ograniczoną przestrzeń i trzeba się nieco nagłowić przy urządzaniu takich wnętrz, by mieszkanie było funkcjonalne i ergonomiczne.
Jednym z najbardziej problematycznych pomieszczeń do urządzenia w małym mieszkaniu, jest łazienka. W małych mieszkaniach jest to zwykle jedna łazienka, w której muszą się zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia sanitarne i różne akcesoria łazienkowe. Czasem jest to dużym problemem, warto więc poznać kilka trików, które sprawią, że nawet mała łazienka będzie miejscem wygodnym, ładnie urządzonym i praktycznym.
Ergonomiczność przede wszystkim
Urządzając łazienkę o niewielkich rozmiarach, trzeba przede wszystkim pamiętać o ergonomiczności, a więc o odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia tego pomieszczenia. To bardzo ważne by po każdym pomieszczeniu, można się było swobodnie poruszać, bez potykania się o różne meble i przedmioty. A więc już na etapie projektowania takiej łazienki, trzeba wziąć pod uwagę minimalne odległości, jakie powinny być pomiędzy danymi elementami. Szczególnie ważne są odległości pomiędzy wanną/prysznicem, wc i umywalką. Każdy musi mieć swobodę ruchu, w czasie gdy porusza się po łazience, każde urządzenie sanitarne musi też być swobodnie używane. Na przykład zbyt blisko postawiona kabina prysznicowa przy umywalce, będzie ograniczała przestrzeń wychodzenia z kabiny.
Elementy wyposażenia
Każda łazienka mała czy duża, musi zawierać pewne stałe elementy wyposażenia. Do nich należy wanna i/lub kabina prysznicowa, sedes, umywalka, szafka łazienkowa i lustro. Są też pewne elementy, które w przypadku małych mieszkań, również muszą się znaleźć w łazience. Do nich należą na przykład pralka, suszarka, sznury na pranie, kosz na pranie czy dodatkowe szafy do przechowywania różnych rzeczy. Jak więc to wszystko zmieścić, jeśli przestrzeń do zagospodarowania jest naprawdę mała? Wystarczy zastosować się do kilku porad. Przede wszystkim trzeba się zdecydować albo na kabinę prysznicową albo na wannę. Dobrym wyjściem z sytuacji, gdy chce się mieć jedno i drugie, a nie ma miejsca na dwa osobne elementy, jest zakup wanny z nastawnymi rozsuwanymi drzwiami szklanymi, co może pełnić także funkcję prysznicu, albo kabiny prysznicowej z bardzo głębokim brodzikiem, w którym można swobodnie usiąść i wykorzystać go jako imitację wanny. Szczególnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi, takie rozwiązanie dobrze się sprawdza. W ten sposób można mieć i jedno i drugie, a jednocześnie zaoszczędzić wiele wolnego miejsca. Inną ciekawą propozycją by zaoszczędzić miejsce w łazience, jest zainwestowanie w umywalkę z szafkami czy szufladami, w których można całkiem dużo zmieścić. Często też wiesza się szafki łazienkowe wysoko pod samym sufitem pomieszczenia, dzięki temu także tworzy się dużo dodatkowej przestrzeni do poruszania się po łazience. Decydując się na zawieszenie sznurów na pranie w łazience, warto zainwestować w mechanizm, dzięki któremu będzie można sznury z praniem podwieszać pod samym sufitem. Jest wiele różnych rozwiązań, dzięki którym łazienka może się stać pomieszczeniem bardzo praktycznym i funkcjonalnym.
Kolorystyka w łazience
W przypadku małych łazienek, bardzo dużą rolę odgrywa też kolorystyka takiego pomieszczenia. Jest kilka zasad, do których się trzeba zastosować, by optycznie takie pomieszczenie powiększyć. Przede wszystkim trzeba postawić na kolory jasne i mocno stonowane. Absolutnie powinno się unikać kolorów ciemnych, czerni, ciemnych brązów, koloru bordo czy grafitowego. Takie kolory przytłoczą małą przestrzeń jeszcze bardziej i sprawią, że łazienka będzie się wydawała jeszcze mniejsza. Zaś z kolei jasne kolory powiększają każdą przestrzeń, szczególnie kolor biały czy jasno żółty. Można też pobawić się wzorami, które wizualnie powiększą przestrzeń. Na pewno pasy, dobrze się sprawdzą w takim pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt gęsty i drobny wzór, także przytłoczy to niewielkie wnętrze.
Dodatki do małej łazienki
W małych łazienkach, warto zastosować się do kilku trików, które także sprawią wrażenie, że pomieszczenie to jest dużo większe niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim warto zainwestować w duże lustro łazienkowe, czym większe, tym więcej przestrzeni łazienkowej, będzie się w nim odbijać. Można też powiesić na ścianach dodatkowe lustra o niewielkim kształcie, które także powiększą przestrzeń. Dużą popularnością cieszą się małe, okrągłe lustereczka, które można przykleić bezpośrednio na kafelkach łazienkowych czy też na ścianie i na meblach. Ważną funkcję odgrywa również oświetlenie, czym jest go więcej tym lepiej. Warto też postawić na kilka rodzajów oświetlenia, na przykład na kinkiet nad lustrem łazienkowym, oświetlenie halogenowe na wanną/prysznicem i ubikacją i duży plafon na środku sufitu. Różne rodzaje oświetlenia, nie tylko ładnie się prezentują, ale też dodają wnętrzu przestrzeni. Na uwagę zasługują też nowoczesne lustra, które mają wmontowane oświetlenie diodowe. Wygląda to bardzo ciekawie i jest dodatkowym źródłem światła w małej łazience.
Mała łazienka wcale nie musi być problemem dla domowników, jeśli urządzi się ją z rozmysłem, stosując się do zasad ergonomiczności, to sprawi się, że będzie to pomieszczenie funkcjonalne i bardzo praktyczne. Można podpatrzeć kilka inspiracji na różnych stronach internetowych, które są poświęcone dekorowaniu mieszkań i domów a także ich urządzaniu. Wiele z takich inspiracji można zastosować w swoim domu, dzięki temu będzie on miejscem przytulnym, wygodnym, praktycznym i funkcjonalnym, a więc takim w jakim dobrze będzie się mieszkało wszystkim domownikom, niezależnie od ich wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here