Jak postarzyć meble samemu w domu?

Czasem zdarza się, że urządzimy mieszkanie i po roku już nam się znudzi. Jest to naturalny stan, który każdy od czasu do czasu odczuwa.
Zdarza się również, że znajdziemy jakiś fantastyczny mebel np. w internecie, który odpowiada wielkością i kształtem, jednak kolor pozostawia wiele do życzenia a my nie mamy pojęcia, co twórca mebla miał na myśli. Nie poddawaj się w takiej sytuacji! Odnów mebel i stwórz go w taki sposób, aby wyglądał na postarzały, choć wcale taki nie jest. Jest to trochę czasochłonne zajęcie, jednak efekt końcowy, który ujrzymy po wykonaniu pracy na pewno będzie dowodem na to, że było warto!

Metamorfoza szafy w stylu shabby chic z przetarciami

Zmiana wyglądu mebli to nie tylko ich odnawianie. To również nadawanie charakteru przedmiotom, które straciły „to coś” lub nie pasują do aktualnego wnętrza. Aby zmienić meble, wykonuje się m. in. metodę „postarzania”, która często jest wykorzystywana do urządzania wnętrz w stylu shabby chic. Postarzane meble są bardzo często bielone oraz wykonuje się przecierki, tak aby było widać kilka warstw farby nałożonej na mebel. Taka zmiana potrafi znacząco odmienić wystrój wnętrza.

Shabby chic – z czym to się je?

Jest to styl, gdzie stare i postarzałe meble grają główną rolę. Są one zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach takich jak: błękitny, biały, różowy oraz odcienie beżowego i żółtego.

Jak postarzyć meble z płyty?

Przygotowanie szafy lub innych mebli do metamorfozy

Pierwszym krokiem, aby przygotować mebel jest dokładne umycie go ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń i poczekać aż dobrze wyschnie. Następnie należy zmatowić cały mebel papierem ściernym, aby pozbyć się nadmiaru farby, która została naniesiona fabrycznie.

Kolejnym krokiem jest pomalowanie miejsc szafy tam, gdzie powstaną przecierki. Należy pomalować takie miejsca jak krawędzie i listwy ozdobne brązową rozwodnioną farbą i następnie poczekać aż wyschnie.

Woskowanie

Pomalowane uprzednio miejsca na brązowo należy teraz przetrzeć świeczką. Dokonuje się tego, aby efekt przecierania był najlepszy. Wosk nie pozwoli kolejnym warstwom farby stworzenia trwałej powłoki malarskiej na powoskowanych miejscach.

Malowanie szafy – bielenie

Nadchodzi najbardziej pracochłonny etap, czyli malowanie mebli na biało, inaczej zwane bieleniem. Należy malować cienkie warstwy farby, tak aby nie powstały zacieki. Będzie trzeba kilka razy pomalować szafę, więc nie należy się martwić, jeśli jakieś miejsca będą prześwitywały. Ważne jest, aby przed każdym kolejnym malowaniem odczekać, aż farba poprzednio nałożona dokładnie wyschnie. Jeśli wybrana farba ma wiele części ozdobnych, warto użyć niewielkiego pędzla do malowania pierwszej warstwy. W kolejnych można już użyć wałka, aby przyspieszyć proces metamorfozy.

Czas na meblowe przecierki

Jeśli szafa ma już jednolity kolor i dokładnie wyschła skorzystaj z małego nożyka do kolejnego kroku. Przecierki dokonuje się za pomocą jego tępej strony. W tym momencie należy zeskrobać te miejsca, które uprzednio były malowane rozwodnioną brązową farbą i które były woskowane. Podczas zeskrobywania farby należy zwrócić uwagę, aby robić to delikatnie tak, aby nie uszkodzić mebla i nie zetrzeć zbyt bardzo wybranego miejsca. W tym celu należy nie przyciskać za mocno nożykiem.

Szlifowanie mebli

Ostatnim krokiem metamorfozy jest przetarcie całej szafy papierem ściernym, aby nadać mu gładkości. Wtedy farba która wcześniej była zeskrobywana nie będzie nigdzie odstawała. Można również dodatkowo zabezpieczyć mebel, aby zapobiec uszkodzeniom powłoki. W tym celu należy pomalować szafę lakierem akrylowym z połyskiem lub półmatowym. I można cieszyć się nowym meblem jak z salonu, tylko z taką różnicą, że wykonany samodzielnie, co przyprawi każdego o niemałą dumę.

Meble można postarzać na wiele sposobów i nie jest to wcale nic trudnego, jak samemu można zauważyć. Warto zauważyć, że antyki są bardzo drogie a domowe postarzanie mebli jest bardzo opłacalne. Wtedy warto nauczyć się ciekawej sztuki postarzania mebli drewnianych.
Najczęstsze metody postarzania mebli to: piaskowanie, szczotkowanie, bielenie, przyczernianie oraz patynowanie. Można postarzać nie tylko szafy,krzesła, stoły, komody i szafki, ale również drzwi, framugi i karnisze. Postarzanie mebli sprawi, że będą one wyglądały elegancko, wyjątkowo i oryginalnie, ale przede wszystkim staną się one bardziej trwałe.

Patynowanie mebli

Tak jak wspomniano w poprzednim sposobie postarzania mebli, powierzchnia mebla przeznaczonego do postarzania musi być czysta. Należy usunąć farby, lakiery i powłoki ochronne, ponieważ patyna musi wniknąć w strukturę mebla. W marketach budowlanych oraz sklepach można znaleźć specjalne preparaty do patynowania drewna – wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe – które można nakładać na frezowane i płaskie części mebli.

Jak krok po kroku postarzyć meble metodą patynowania:

1. Dokładnie umyj mebel wodą i płynem do mycia naczyń. Następnie przetrzyj cały mebel papierem ściernym o grubości 150-200.

2. Kiedy mebel już wyschnie, należy nałożyć bejcę w wybranym kolorze na mebel. Po wyschnięciu zaimpregnuj powierzchnię lakierem podkładowym.

3. Po wyschnięciu lakieru przeszlifuj powierzchnię raz jeszcze papierem ściernym o grubości 240-280. Powinien on być cieńszy od poprzednio użytego.

4. Za pomocą natrysku nałóż patynę na mebel. Odczekaj aż całkowicie wyschnie. Następnie ściągnij patynę za pomocą wełny stalową, tak aby pozostała tylko w zagłębieniach.

5. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru nawierzchniowego.

Można również odwrotnie zastosować patynę. Należy pozostawić wtedy patynę na całej powierzchni mebli i wytrzeć ją tylko w wybranych miejscach.

Jest wiele możliwości, jeśli ktoś jest zainteresowany postarzaniem mebli. Patynowanie i bielenie mebli jest jednak najłatwiejszym w aplikacji, dlatego jest najbardziej polecany, tym bardziej jeśli ktoś pierwszy raz interesuje się tym tematem. Nie warto stawiać sobie zbyt wygórowanych celów i rzucać się na głęboką wodę. Wtedy zamiast zabawy człowiek będzie zniechęcony do dalszych zmian i wyzwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here