Meble dla degustatorów

Meble calvados to piękne i chętnie kupowane ostatnio urządzenie domu, które równie dobrze sprawdzi się zarówno w Twoim salonie, jak i kuchni czy jadalni. Warto jednak uważać na to, w jaki sposób urządzamy pokój, ponieważ meble calvados niosą ze sobą kilka pułapek.
Meble calvados – jaki kolor ścian i paneli? Zanim się nad tym zastanowimy, warto wiedzieć, skąd w ogóle wzięła się nazwa mebli.
Calvados to wytrawny winiak francuski o smaku jabłkowym, mówiąc prościej – cydr. Co ciekawe jego nazwa jest prawnie zastrzeżona, dostępna tylko dla produktów z Normandii.
We Francji calvados traktowany jest jako lekarstwo na pobudzenie apetytu. Czy podobne właściwości możemy przypisać meblom o tym kolorze?
Jedni kochają meble calvados, inni nie lubią tego koloru i najchętniej meble te by spalili. Bardzo wiele zależy jednak od odpowiednio pomalowanych ścian, które mogą podkreślić zalety mebli czy, jeżeli kolor zostanie źle dobrany, podkreślić wady.
Okej, zatem meble calvados – jaki kolor ścian?
Po pierwsze pamiętaj, że calvados będzie doskonale wyglądał z jasną podłogę i równie jasnymi elementami dekoracyjnymi. Podkreślą one wielkość mebli, a także trochę je rozświetlą.
Po drugie określ rozmiar pomieszczenie. Meble calvados trudniej dobrze zaprezentować, kiedy znajdują się w ciasnych i zagraconych pomieszczeniach, więc umieszczenie ich w malutkiej sypialni może nie być dobrym pomysłem i nawet perfekcyjnie dobrany kolor ścian, parkietu i ozdób może tutaj wówczas nie wystarczyć.
Nie bez powodu napisaliśmy na początku, że meble calvados najlepiej sprawdzają się w salonie, kuchni czy jadalni. Pomieszczenia te z zasady najczęściej są większe, więc meble będą miały okazję w nich dużo lepiej się zaprezentować.
Co zrobić, kiedy pomieszczenie jest małe, ciasne i zagracone? Oczywiście możemy spróbować optycznie je powiększyć. Warto do tego wybrać jasne barwy. Każdy z Was, kto kiedykolwiek miał w jakimś pokoju białe ściany, doskonale wie, o co chodzi! Przestrzeń wydaje się wówczas ogromna, wręcz przerażająco olbrzymia! W tym przypadku możemy wykorzystać ten fakt.
Aby oszukać ludzkie zmysły i wykorzystać prawa optyki, wcale nie musisz od razu sięgać po białą farbę, która ma wiele wad i nie każdy ją lubi – jeśli jednak zdecydujesz się na taką farbę, śmiało! Nic nie stoi na przeszkodzie. Jaką farbę jednak wybrać, jeżeli chcesz skusić się na kolor?
Pamiętaj, żeby była w jasnym kolorze. Polecamy barwy o ciepłym i stonowanym tonie, nierzucające się w oczy i niedziałające na zasadzie kontrastów, ale nadające wnętrzu Twojego mieszkania delikatny i potulny klimat.
Ważne, aby kolory ścian tworzyły całość i były spójne z meblami. Unikaj raczej delikatnych odcieni niebieskiego czy fioletu. Zostań przy bezpiecznych kolorach. Calvados jest kolorem niezwykle pogodnym, a niektóre jego odcienie są naprawdę ciepłe, dlatego należy unikać chłodnych barw, które mogą po prostu nie pasować.
Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego.
Możemy sięgnąć po delikatne odcienie beżu, które nadadzą pomieszczeniu nastrojowości. Warto także przejrzeć paletę wszelkich odcieni od żółte po kremowe kombinacje. Nierzucający się w oczy neutralny kolor będzie naprawdę doskonały rozwiązaniem wyrachowanym w swej prostocie. Przy takich meblach nie trzeba eksperymentować, aby zachwycić gości. A czasem po prostu nie warto, bo eksperyment wiąże się z ryzykiem, które przy meblach calvados może się okazać niewarte świeczki.
Po trzecie należy pamiętać czy też pomyśleć i zwrócić uwagę na odpowiednie naświetlenie pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń, w których jest ciemno, czy światło dochodzi jedynie przez małe okienko, a lampka nie daje wystarczająco dużo światła, meble calvados wyglądają po prostu przerażająco! A chyba nie chcesz straszyć swoich gości! Ich ciepło i gościnność wracają, kiedy odpowiednio doświetlimy pomieszczenie. Wtedy też zyskują ciepłe barwy.
Jak tego dokonać? Może nie zakładaj rolet, zamontuj dobrą żarówkę, która da dużo światła, ustaw meble tak, aby nie zasłaniały okna, a wpadające przez nie światło doskonale je rozświetlało Jeżeli nie umiesz żyć bez żaluzji i rolet, może najwyższa pora się nauczyć. W końcu mebli tych nie zalecamy do sypialni, tylko do salonu czy jadalni, więc jeżeli masz wścibskich sąsiadów, którzy lubią zaglądać do Twojego mieszkania przez okno, nie powinni Cię przyłapać w intymnych sytuacjach.
A co jeżeli tak bardzo chcemy kontrasty? Z jednej strony meble calvados – jaki kolor ścian z drugiej, żeby to wszystko dawało radę?
Polecamy spróbować z odcieniami szarości i np. miętowymi ozdobami albo z kolorami skandynawskimi, które posiadają wiele tzw. odcieni bieli. Oczywiście, tak jak już pisaliśmy wcześniej, eksperymentów nie polecamy, ale wiemy, że wiele osób nie potrafi bez nich żyć… Takim osobom staramy się pomóc i udzielić wskazówek, ale jeżeli czujesz, że nie posiadasz zmysłów artystycznych, to akurat z tymi meblami lepiej samemu nie kombinuj i wybierz klasyczne rozwiązania. Szarość i mięta mogą doskonale sprawdzić się w kuchni, ale w salonie mogą być zbyt przytłaczające i odbierające czasem energię, zwłaszcza jeśli salon będzie zagracony czy odwiedzony przez zbyt dużą liczbę gości. Uważajmy, bo nie chcemy chyba, aby ktokolwiek się źle czuł na naszym przyjęciu!
Meble calvados doskonale wyglądają także w połączeniu z gołą cegłą. Jeżeli mamy możliwość gdzieś je zaprezentować w ten sposób, warto o tym pomyśleć, choć wiadomo, że to niestety nie jest opcja dla każdego!
Kiedy już uda się nam wybrać kolor i zakończyć remonty, to naprawdę niema nic lepszego, niż usiąść sobie wraz z gośćmi i rozłożyć się wygodnie na kanapie wraz ze smaczną, gorącą herbatą czy z chłodnym calvadosem, który we Francji jest popularniejszy niż koniak, i oddać zachwytowi. Goście na pewno z równą przyjemnością będą oglądać ściany i dziwić się, że meble calvados w połączeniu z odpowiednim kolorem, wystrojem, ozdobami i panelami mogą wyglądać tak świetnie. A wszystko tak naprawę zależy od farb i budowaniami nimi odpowiedniej przestrzeni. Brzmi strasznie? Nie martw się! Poradzisz sobie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here