Meble dla dzieci

Jak wybrać meble dla dzieci?
Bezpieczna oraz nowatorska przestrzeń pozwoli maluchom pobudzać kreatywność, i również zmysły oraz umiejętności niezbędne w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach oraz latach życia. Stworzenie pomieszczenia przyjaznego gwarantuje odpowiedni start maluchom oraz pozwoli rozwijać się dziecku każdego dnia w odpowiednich warunkach domowego zacisza. Niezwykle istotne znaczenie mają dobrze dopasowane meble do pokoju dziecięcego. Warto zastanowić się jak je wybrać oraz jakie dobrać komponenty.

Meble do pokoju niemowlaka
Tworzywa oraz farby powinny osiągać najwyższe normy wymagane od produktów dla dzieci. Należałoby się upewnić, czy wszelkie materiały w meblach są antyalergiczne. Solidna budowa jest jednakowo istotna, ponieważ nie grozi wywróceniem mebla, gdy dziecko się go trzyma. Komody oraz szafki w pokojach dzieci powinny być dla pewności przykręcone do ściany. Zaokrąglone narożniki mebli dziecięcych minimalizują efekty zderzenia. Nie można niewątpliwie zapobiec upadkom, lecz kontuzje będą mniej bolesne. Gdy planujesz zakupić łóżko ze szczebelkami, poszukaj modelu, jaki można powiększyć, kiedy dziecko podrośnie. Idealnie sprawdzają się wyjmowane barierki – w tenże sposób łóżeczka łatwo zmienić w tapczan dla dziecka.

Meble do pokoju dziecięcego: wybieramy łóżko
Gdy dziecko przestaje być niemowlakiem oraz wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, wielokrotnie kupujemy do pokoju dziecka łóżko pośrednie, chociaż nie zawsze jest niezbędne. Trzylatek może spać na pełnowymiarowym łóżku, natomiast taki mebel dla dzieci będzie mu służyć aż do wieku dorosłego.

Meble do pokoju dziecięcego: kupujemy komodę
Komody z przewijakiem to niezwykle przydatne meble dla dzieci, szczególnie przy pielęgnacji niemowlaka. Aby komodę zachować na dłużej, dobierz typ z opcją demontażu przewijaka – będzie funkcjonowała w pokoju dziecka jeszcze długie lata. Pamiętaj także, iż komody dziecięce to doskonałe meble do przechowywania – duże oraz estetyczne. Tym bardziej się przydają, gdy pokój jest mały oraz np. nie ma w nim miejsca na szafę. Za pomocą komody można także wprowadzić do aranżacji odrobinę odcieni – najlepiej tych jasnych. Kolejna atrakcyjna opcja to odrestaurowanie starej komody „dla dorosłych” oraz wyklejenie jej tapetą dziecięcą, nalepkami lub po prostu odmalowanie farbą.

Meble dla ucznia, więc biurko oraz krzesło
Warto naprzód pomyśleć o meblach dla małego ucznia, więc biurku oraz krześle. Biurko dostosujmy do wzrostu dziecka. Za małe czy za duże może spowodować trwałe wady kręgosłupa. Zakupmy mebel, jakiego blat można montować na rozmaitych wysokościach, przystosowanych do wzrostu użytkownika – to zapewni funkcjonalność na długie lata. Krzesło winno mieć regulowaną wysokość siedzenia oraz wsparcia. Istotne jest właściwe oparcie dla kręgosłupa, tak aby uniknąć wad sylwetki.

Meble do pokoju dziecięcego: pokój dla chłopca oraz dla dziewczyny
Pokoje dziecięce muszą odpowiadać zasadom funkcjonalności oraz powinny być zgodne z charakterem małego. Zadaniem wielu zabaw dziecięcych jest zapoznanie dziecka z rolami w świecie dorosłych. Dotyczy to zarówno ról związanych z miejscem w rodzinie, jak również zawodami dorosłych. W dziecięcych zabawach jak w lustrze odbijają się zajęcia charakterystyczne dla świata męskiego oraz kobiecego. Taka jest np. geneza zabaw w dom oraz macierzyństwo lub gry w wojnę. Forma oraz kształt wielu sprzętów dziecięcych może służyć łagodnemu wprowadzeniu w role oraz wartości świata dorosłych. Wytwórcy mebli dziecięcych wprowadzają całe kolekcje przedstawiające różne sprzęty. Są łóżka w kształcie pojazdów, okrętów, szafy w kształcie domków, krzesełka w kształcie serc lub ciastek. Sięgając po takie meble, uważajmy, żeby nie były one przestylizowane oraz żeby nie zinfantylizować potrzeb dziecka.

Meble do pokoju dziecięcego: ozdoby ścienne z umiarem
Czasami źle sądzimy, iż pokój dziecięcy powinien być kolorowy, bogaty we wzory i inne kształty. Jednak psychologowie przestrzegają: taki nawał aranżacyjny może zbytnio pobudzać dziecko, zaburzać jego sen oraz powodować zdenerwowanie. Więc warto postawić na spokojne, neutralne oraz jasne barwy. Pamiętajmy także, iż wybór jednego przeważającego odcienia – szczególnie kiedy np. pomalowane są w ten sposób wszelkie ściany – może obciążać i dziecko, oraz aranżację. Dodatkowo takie odcienie, jak mocno różowy dla dziewczyn lub intensywnie niebieski dla chłopca, lepiej zarezerwować tylko dla detali czy sprzętów inspirujących do aktywnych zabaw lub dekoracji przykuwających uwagę.

Funkcjonalne oraz ciekawe dodatki w parze z meblami
Kiedy już wybraliśmy meble do pokoju dziecięcego, czas zająć się akcesoriami. I to właśnie tutaj warto dać się porwać wyobraźni, stawiając na interesujące odcienie, wzory, formy. Dodatki szybko oraz tanio zmienimy wraz z rozwojem dziecka i jego coraz to nowymi hobby. Co warto wybrać? Niezwykle funkcjonalne oraz łatwe w aplikacji są nalepki ścienne ze scenkami z bajek, radosnymi motywami dekoracyjnymi (kwiaty, słoneczka, gwiazdki), i również inspirującymi napisami.

Pomysły na meble do małego pokoju dziecięcego
Proste, uniwersalne, stonowane stylistycznie meble do pokoju to zawsze najwygodniejszy wybór. W małym pokoju przydadzą się meble wielofunkcyjne, pojemne, i również lekkie wizualnie. Raczej unikajmy powierzchni szklanych, jakie mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla małego. Gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, i nie mamy miejsca, żeby postawić dwa biurka, doskonałym wyjściem będzie typ dwustronny. Obie strony gwarantują odpowiednie miejsce do nauki. Ponadto mają duże schowki, miejsce na laptop oraz kontenerki na kołach, w jakich umieścimy akcesoria szkolne lub zeszyty. Na wyjątkową uwagę zasługuje siedzenie, stolik oraz schowek w jednym. Po podniesieniu blatu mamy schowek, w jakim umieścimy potrzebne drobiazgi, i po nałożeniu blatu mebel może spełniać rolę stołka, czy szafki nocnej.

Pamiętaj o estetyce
Wybierając meble do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na stylistykę. Ładnie wyposażone pomieszczenie zapewni maluchom dobre nastawienie oraz spowoduje, iż chętnie będą w nim przebywały. Na rynku dostępne są wersje w barwie dopasowanej do gustu maluszków z podkreślonymi ciekawymi aplikacjami, jak i typy neutralne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here