Moda na szwedzkie meble

Aranżując własne mieszkanie czy dom, wiele osób szuka inspiracji w czasopismach o wnętrzach czy katalogach prezentujących najnowsze trendy w tym zakresie. Już od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie stylistyką skandynawską, a szwedzkie meble kupowane są do aranżacji niemal każdego pomieszczenia użytkowego. Jaki sekret tkwi w ich popularności?

Co to jest skandynawskie wnętrze?

Szwedzkie wnętrza cechuje przede wszystkim jasna kolorystka, meble i dodatki są utrzymane głównie w chłodnych odcieniach, jak biele czy szarości. Do wykończenia zaś zazwyczaj wykorzystuje się naturalne materiały. Styl skandynawski, to głównie minimalizm i prostota. Zasadniczo dzieli się na dwa nurty. Jeden z nich określany jest jako ciepły i przytulny, a dominuje w nim drewno i nieliczne kolorowe dodatki.

Drugi nurt wiążę się z minimalizmem i nowoczesnością. Często zawiera elementy surowe i industrialne, jak przykładowo metal czy nawet beton. Natomiast motywem wspólnym dla takich wnętrz niezmiennie pozostaje funkcjonalność i światło. Niezwykle ważne jest bowiem utrzymanie jasności i przejrzystości pomieszczeń.

Początki szwedzkich mebli

Jako moment popularyzacji takiego rodzaju wnętrz można wskazać przełom XIX i XX wieku. Wówczas to Carl Larsson – szwedzki malarz i architekt – stworzył cykl obrazów przedstawiających życie codzienne swojej rodziny. Dzieła ilustrowały wnętrza pełne światła i elegancji, zaaranżowane dodatkami wykonanymi z naturalnych surowców. Taka wizja rozbudziła pragnienie w mieszkańcach Szwecji, by odmienić swoje ciemne i ponure pomieszczenia.

Nowy nurt wykańczania wnętrz szybko rozprzestrzenił się na pozostałą część Skandynawii i resztę Europy. W drugiej połowie XX wieku rozpoczęto produkcję mebli z materiałów regionalnych i tanich, ale nadal dobrych jakościowo. Skandynawskie meble wówczas posiadały proste linie i formy. Były ponadto lekkie i pozbawione ozdób. Ze względów ekologicznych wykorzystywano też wyposażenie z minionych epok.

Szwedzkie wzornictwo dziś

Obecnie szwedzkie meble cieszą się niesłabnącą popularnością. Tworzą charakterystyczny klimat, który dla wielu jednocześnie jest symbolem prestiżu i dobrego gustu. Meble ze Skandynawii z założenia produkowane są z drewna, które nieraz definiuje całe wnętrze. Ten klasyczny materiał doskonale też komponuje się naturalnymi tkaninami, jak skóra, len czy wełna. Takie właśnie surowce zwykle wykorzystuje się do obicia mebli szwedzkich. Dobór półfabrykatów nie jest przypadkowy, bowiem jednym podstawowych założeń skandynawskiego stylu jest zgodność z naturą.

Znaczenie mają również kolory mebli szwedzkich. Nie bez powodu dominują w tym przypadku odcienie pastelowe oraz proste geometryczne wzory. Taka stylistyka pomaga osiągnąć główny cel skandynawskich pomieszczeń – zostają one optycznie powiększone. Szwedzkie meble ponadto zachowują ergonomiczny kształt, dzięki czemu zapewniają wygodę i komfort używania.

Skandynawskie meble, z uwagi na swój charakterystyczny wygląd, często też są postrzegane jako synonim pewnej indywidualności, pomimo, że są już produkowane na masową skalę. Obecnie meble szwedzkie w stylu modern, retro czy vintage można znaleźć w większości mieszkań czy domów, a ich użytkownicy chwalą aranżację nie tylko z uwagi na względy estetyczne, ale przede wszystkim poprzez wzgląd na funkcjonalność.

Więcej informacji: Jeżeli szukasz ciekawych mebli, znajdziesz je na stronie https://topeshop.pl/ – dowiedz się więcej i poznaj najnowsze trendy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here